Jump to content

ATATÜRK bu düşüncesini gerçekleştirebilseydi TÜRKİYE bayrağı bu olacaktı..


mksubzero349

Önerilen Mesajlar

ATATÜRK bu düşüncesini gerçekleştirebilseydi bugünkü TÜRKİYE bayrağı bu olacaktı..

ATATÜRK: Mavi renk üstüne Bozkurt olsun be Celal..(Celal Bayar'a)

 

Atatürk ayyıldızlı bayrağı Osmanlı'yı ve Arap dünyasını çağrıştırdığı gerekçesiyle değiştirmeyi düşünmüş ve bunu dönemin başbakanı Celal Bayar'a söylemişti. Yerine düşündüğü Göktürkler'in bayrağıydı: Mavi fon üzerinde profilden görünen yeşil bir kurt...

 

 

Atatürk'ün sağlığında yazılan tek biyografisi H.C.Amstrong'a aitti ve "Bozkurt" başlığını taşıyordu. Nazım Hikmet Kurtuluş Savaşı Destanı'nda Mustafa Kemal'den söz ederken "Sarışın bir kurda benziyordu" diye yazmıştı."Kurt" Türklük ile olduğu kadar onunla da özdeşleştirilmiş bir simgeydi adeta...

 

 

"Ayyıldız Osmanlı'nın bayrağı"Geçen hafta 10 Kasım belgeseli için Bayar ailesiyle görüşürken Celal Bey'in damadı Ahmet İhsan Gürsoy çok ilginç bir bilgi verdi.O da bunu bizzat Celal Bayar'dan dinlemişti.Bilgi şuydu: Atatürk kendini tarih araştırmalarına verdiği 30'lu yıllarda Türkler'in alfabesindengiysisinden müziğinden sonra bayrağını da değiştirmek istemiş bunu da son başbakanı Celal Bayar'a söylemişti.Nedeni basit: İnternete girip Cumhurbaşkanlığı forsunu süsleyen 16 Türk imparatorluğunun bayraklarını incelerseniz şu andaki kırmızı fon üzerine beyaz işlenen ayyıldızlı bayrağın Osmanlı İmparatorluğu'na ait olduğunu görürsünüz.Atatürk bu bayrağın hem genç Cumhuriyet'in geçmişten kopuş çabasını engellediği kanısındaydıhem de üzerindeki ayyıldızın ilk bakışta Arap dünyasını akla getirdiğine inanıyordu. Oysa o yeni Türk devletine bir ulusal kimlik kazandırma çabasındaydı.Bu bayrakla o kimliği kanıtlamak mümkün değildi.

 

http://i51.tinypic.com/21m94ef.gif

-------------ALINTIDIR-------------

 

Klavye sizde...

 

 

Atatürk kendini öldür dese bana, mutlaka bir sebebi vardır. O ne yaparsa yapsın, bir sebebi vardır...

serpentine tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

mavi üstüne yeşil pek de yakışmamış bence şuanki bayrağımız daha dikkat çekici ,renkleri daha uyumlu bu biraz uyduruk geldi...

 

bilgilerin güvenirliliğini bilemem

ama fenerbahçelilerin "Atatürk fenerbahçeliydi" galatasaraylıların "galatasaraylıydı" iddalarına benzettim ne yalan söyleyeyim

ülkücüler de bunu kendilerine kullanabilirler :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Değiliz, öyle olmayı da istemiyorum.. Eğer devamı olsaydık ismimiz Osmanlı Cumhuriyeti olurdu değil mi?

Çok büyük ve gurur verici başarılarımız yanında çok tiksinç şeyler de var, yani ben Osmanlıyı sevmem, onun devamı değiliz, sadece Türklerin kurduğu bir imparatorluktur, aynı ırktanız sadece.. Bunu Atatürk de bizzat belirtiyor. ;)

 

Araplaşmış bir Türk topluluğudur Osmanlı...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sünneti Araplaşma sananlardansınız sanırım.Sünniyseniz Sünneti sünnete göre giyinmeyi, bu konudaki hadisleri vs. Sünni kaynaklardan(Yaşar Nuriden Zekeriya Beyazdan değil) araştırmanızı öneririm.Irkın Allahu Teala katında zerre önemi yoktur.Türk-Kürt-Çingene vs. bunları biz seçmiyoruz.Bizim amellerimiz değil.Ama dini biz seçebiliriz- yada dinden çıkabilir başka dine girebiliriz.Bu kendi kararımız.Bir zamanlar bende siz gibi "Türklük"e yani kana ırka gene değer verenlerdendim.Ama şuan hatamı anladım.Irka değer vermenin insana getirisi yok.Sadece insanın insanlığını götürmesi gibi bir götürüsü var.Ben dilimi değiştirip örneğin Japoncada konuşabilirim, bunun hiç bir önemi yok.Ne İslamiyette, ne İnsaniyette.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben şu an ırk ayrımından değil, Osmanlıyla aynı ırktan gelen ama onun devamı olmayan, başlı başına bir Türk Türkiyesinden bahsettim.

Ben ırk ayrımı yapmam, sadece Atatürk milliyetçisiyim. Bu sınırlar içinde Türkiye vatandaşı olarak yaşayan herkes Türktür benim için, aynı Atatürk'ün de dediği gibi... Benim anlatmak istediğim şu, Türk tarihinde de Türkiye tarihinde de Osmanlı var, Türk tarihinde Osmanlı Türkler tarafından kurulmuş bir imparatorluk, son bulmuş bir imparatorluk, Türkiye tarihinde ise Osmanlı Türkler tarafından kurulan, sonradan yıkılan ve ardından Türkiye Cumhuriyeti Devleti adında Osmanlıdan tarihi dahil tamamen farklı bir cumhuriyet kurulan bir Türk imparatorluğudur... Türkiye Cumhuriyeti bir devam devleti değil, başlı başına tam bağımsız bir Türk devletidir.. (şu anda tam bağımsız değil maalesef)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bozkurt da bizim sembolümüz, hilal ve yıldız da. Osmanlıyı ne kadar reddetsek de yaşadığımız coğrafyada barınan insanlar tamamen Osmanlının "eseri". Osmanlı siyasi tarihi boyunca farklı kültürlerden, farklı uluslardan insanları yer değiştirme politikasıyla birlikte yaşatmış ve böylelikle milli kültürümüz bu farklı coğrafyalardan gelen insanların kültürleriyle etkileşimlerde bulunmuş ve değişmiştir. Benzer şekilde Osmanlı bir islam imparatorluğu olduğu ve ulemaların devlet yönetimi üzerinde söz sahibi olması, devletin dini bir takım kural ve düzenlemeleri kontrol altında tutması, dinimizin insanlar üzerindeki etkisini fazlasıyla arttırmış bu da gelenek ve göreneklerimizi etkileyerek arap adetleriyle içli-dışlı olmamıza sebep olmuştur. Bu yüzdendir ki devlet politikası olarak Osmanlının tam aksi bir tutum izliyor dahi olsak sosyal yapımız hala daha fazlasıyla Osmanlı. Bunu değiştirmek çok zor ve bu zorluğun temel sebebi kültürel değişim hedefimizin sadece iki cümleyle belirlenmiş olması "muasır medeniyet seviyesine çıkmak"; "batının iyi yönlerini almak". Bu yüzdendir ki geleneksel osmanlı yapısından kopan insanlarımız kültürel deformasyon yaşıyorlar, bu yüzdendir ki kültür emperyalizmi ülkemizde dünyanın diğer ülkelerinde hissedildiğinden çok daha fazla hissediliyor.

 

Bu sorunların üstesinde gelmeye de ne mevcut kırmızı ay-yıldızlı bayrağımız ne de Atatürk'ün önerdiği idda edilen mavi üstüne bozkurtlu bayrak yeterli olmuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mustafa Kemal zamanında yapılması gerekenleri gayet güzel yapmış bence, harf devrimi, kıyafet devrimi... Bayrağın değişmesindense eğitim sisteminin değişmesi, yeni nesillerin adam gibi yetişmesi bu sorunun çözümünde çok daha etkili olacaktır bence

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tiksinç haa.

koskoca osmanlının kendi torunlarından yediği damga çok yazık :)

çok az şey biliyoruz çoğu şeyi bilmeden yaşıyoruz bildiğimiz o kadar az şey'le bu kadar kesin tespitler yapmayın arkadaşlar osmanlıyı ne kadar tanıdığınızı iddia edebilirsinizki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...