Jump to content

Türkiye'de Yazılan İlk Hipnotizma Kitabı


Önerilen Mesajlar

Günümüzde bile Hipnotizma üzerine yazılmış kitap adedi oldukça azken, 1891 tarihli Osmanlıca baskılı bir hipnotizma kitabı gerçekten çok enteresan bir belge niteliğindedir.

Demek ki, kitabın basıldığı dönem padişahlardan Abdülhamit devri.  kitabın yazarı Dr. Besim Ömer imzasını taşımakta.

Kendisi Abdülhamit devrinin ileri gelenlerinden olup, tamamen padişahın emri üzerine Fransa ya giderek Paris’te toplanan ilk hipnotizma konferansına katılmış ,konu hakkında geniş incelemelerde bulunmuş ve hipnotizma konusunun Dünyaca ünlü doktoru Prof. Charcot ile de çalışmıştır. Kitabın dilinin o zamanki Osmanlıca ile ağır olması nedeniyle baştan aşağıya anlamak bir hayli zordur .Ancak kitabın günümüzde dahi zor toparlanabilecek bir şekilde yazılmış olması ve hipnoz gibi zor bir konunun 146 sayfalık bir kitaba sığdırılması doğrusu büyük başarıdır. Yazar kitabına kardeşlerine ithaf en yazdığı bir mektupla başlamış

Daha sonra da takdim bölümüne geçiyor. Abdülhamit’i öven satırlardan sonra padişahın kendisini hipnotizma konusunda araştırma ve inceleme yapmak için Dünyada ilk defa toplanan hipnoz kongresine katılmak üzere Paris’e göndermesi hakkında bilgi veriyor.

Birinci bölüm hipnotizma hakkında genel bilgi veriyor.

İkinci bölümde hipnozun ve manyetizmanın tariflere ve dereceleri gibi bilgilere yer verilmiş.

Üçüncü bölümde Manyetik paslar, oto-hipnoz, hayvanlarda hipnotizma anlatılıyor. Katalepsi, Somnambül ve Letarji devreleri misallerle anlatılıyor. Dördüncü bölümde geniş bir şekilde hipnotizmanın uyku dereceleri ve bu derecelerin karakteristikleri anlatılıyor.

Beşinci bölümünde Charcot, Du Montpellier gibi ustaların önemli deneyleri anlatılıyor ve uyutma ile uyandırma üzerine bilgiler veriliyor.

Altıncı bölüm tamamen Telkine ayrılmış.Telkinin çeşitleri anlatılıyor.

Yedinci bölümde etki edebilmek için gereken şeyler izah ediliyor.

Sekizinci bölüm Adli tıbba ayrılmış. Hipnotizmanın hukuku işleniyor. 

Dokuzuncu ve son bölümde hipnotizmanın tedavideki rolü geniş biçimde işleniyor.

Hipnozun Histeri üzerindeki başarısı anlatılıyor.Ruh hastalıklarının tedavisindeki önemi belirtiliyor. Görüldüğü gibi yazarın konuyu çok iyi incelediğini, özellikle doktor gözüyle tedavi açısından kitabını da tıbbi bir dille yazdığı anlaşılıyor. Ancak yazarın Fransa’ya gitmeden önce de konuyu iyi bildiği gözden kaçmıyor. Çünkü kitabın çeşitli yerlerinde bulunan dipnotlarda pek çok şey işlenmiş.Mesela bir dipnot da “Pek çok zamandan beri Mıknatısıyeti hayvaniyye,manyetizm,anemiyalizm malum idi.Lakin bir çok efsane ile karışmış olduğundan….” gibi ibareler var. Yazar kitabına son verirken de yine padişaha teşekkürlerini bildirip,kitabın özellikle bilimsel özellikli kişiler tarafından önemle incelenmesini rica ediyor. Ne kadar gariptir ki 19.Asır sonlarında atalarımız birçok bilimsel kongrede boy gösterip ülkemizi temsil ederlerken günümüzde özellikle parapsikoloji konusunda ülkemizi temsil eden bir tane bilim adamımız dahi yok.

Gufran Erkılıç

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Mersinde Bulunan Büyü Kitabı

   Resimde gördüğünüz tarihi eser niteliği taşıyan, üzeri metal kaplı; taş ve insan figürlü 14 kilogram ağırlığındaki kitaptır. 4 Bin yıllık olduğu iddia ediliyor.   Mezopotamya uygarlıklarından birine ait ancak şahsi fikrim Asur Dönemine ait olduğu yönünde. Yer yine şaşırtmadı Medeniyet ve Esrarın beşiği Mersin.   Bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.  

   , Yer: Gündem

  • En Yakınındaki Kitabı Al ve 96. sayfasındaki 2. Cümleyi Yaz

   Nekadar tutar bilmiyorum ama yerine göre eglenceli ve ilginc seyler cikacagini düsünüyorum.   basliktanda anlasilacagi gibi en yakininizdaki kitabin 96. sayfasindaki 2. cümleyi yazin   Ben basliyayim   "evebeynlige s*ktiret demek cocuklarin hayatinin nasil oldugundan vazgecmektir tipki hayata s*ktiret demenin hayatin nasil oldugundan vazgecmek gibi"

   , Yer: Forum Oyunları

  • Alef Kitabı

   Yıllardır bir efsane olan Alef ( kimine göre Tevrat'ın değişmemiş hali) kitabının izini sürmekteyim.Fakat efsane peşinde koşmak düşünülenden oldukça zor.Ve bir gün (adını açıklamıyorum şimdilik) bir arkadaşımla davet yolu ile bir varlıktan yarım istemeyi düşündük.Davete başlarken tedirgindik.Çünkü gelenin doğru söylediğini bilemezdik.Ve gelen varlıktan bilen biriyle bizi ileştime geçirip geçiremeyeceğini sorduk.İkiletmeksizin kabul etti.Fakat zaman fazla yok diyerek bizi konuya hakim olan fakat

   , Yer: Yaşadığınız Paranormal Deneyimler

  • Feldenkrais'ın bedensel farkındalığın yolu kitabı üzerine çalışmalar

   Feldenkrais çalışmaları 1. ve 2. bölüm denemeleri (çağrı / unutulan / ölü çalışma günlüklerinden)                                           Ağırlığı 2 bacağın üzerine dağıtarak sağa-sola yaylanma hareketlerini denedik.(Denge dinamiği incelemeleri) Daha sonra da aynı hareketlerin öne arkaya uygulanmasında ki dinamikleri. İnsan vücudunun önü ve arkası simetrik olmadığı için sağ-sol kadar simetrik bi yaylanma ilk etapta daha zordu. kendi adıma ( kitapta söylediğinin tersine ) öne yayl

   , Yer: Tiyatro ve Sahne Sanatları

  • Hz. Süleyman'ın büyü kitabı!

   Hz. Süleyman'ın büyü kitabı! 23 Kasım 2006 Perşembe 15:09 Kitabın adı "Süleyman'ın Anahtarı"... Kral Süleyman'a atfedilen kitabın kaynağı meçhul... Şu anda İngiliz müzesinde bulunan kitap, tarihteki en ünlü büyü kitaplarından biri olarak gösteriliyor.   Kitapta Süleyman, takipçilerine, ruhsal güçleri toplamayı ve kontrol altına almayı, ruhlar aleminden gizli sorulara cevap bulmayı, aşk, para gibi özel istekleri elde etmek için yapılması gerekenleri ayrıntılı olarak tarif ediyor.   Kitaptaki

   , Yer: Maji ve Türleri

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...