Jump to content

Türkiye'de Yazılan İlk Hipnotizma Kitabı


nevermore

Önerilen Mesajlar

Günümüzde bile Hipnotizma üzerine yazılmış kitap adedi oldukça azken, 1891 tarihli Osmanlıca baskılı bir hipnotizma kitabı gerçekten çok enteresan bir belge niteliğindedir.

Demek ki, kitabın basıldığı dönem padişahlardan Abdülhamit devri.  kitabın yazarı Dr. Besim Ömer imzasını taşımakta.

Kendisi Abdülhamit devrinin ileri gelenlerinden olup, tamamen padişahın emri üzerine Fransa ya giderek Paris’te toplanan ilk hipnotizma konferansına katılmış ,konu hakkında geniş incelemelerde bulunmuş ve hipnotizma konusunun Dünyaca ünlü doktoru Prof. Charcot ile de çalışmıştır. Kitabın dilinin o zamanki Osmanlıca ile ağır olması nedeniyle baştan aşağıya anlamak bir hayli zordur .Ancak kitabın günümüzde dahi zor toparlanabilecek bir şekilde yazılmış olması ve hipnoz gibi zor bir konunun 146 sayfalık bir kitaba sığdırılması doğrusu büyük başarıdır. Yazar kitabına kardeşlerine ithaf en yazdığı bir mektupla başlamış

Daha sonra da takdim bölümüne geçiyor. Abdülhamit’i öven satırlardan sonra padişahın kendisini hipnotizma konusunda araştırma ve inceleme yapmak için Dünyada ilk defa toplanan hipnoz kongresine katılmak üzere Paris’e göndermesi hakkında bilgi veriyor.

Birinci bölüm hipnotizma hakkında genel bilgi veriyor.

İkinci bölümde hipnozun ve manyetizmanın tariflere ve dereceleri gibi bilgilere yer verilmiş.

Üçüncü bölümde Manyetik paslar, oto-hipnoz, hayvanlarda hipnotizma anlatılıyor. Katalepsi, Somnambül ve Letarji devreleri misallerle anlatılıyor. Dördüncü bölümde geniş bir şekilde hipnotizmanın uyku dereceleri ve bu derecelerin karakteristikleri anlatılıyor.

Beşinci bölümünde Charcot, Du Montpellier gibi ustaların önemli deneyleri anlatılıyor ve uyutma ile uyandırma üzerine bilgiler veriliyor.

Altıncı bölüm tamamen Telkine ayrılmış.Telkinin çeşitleri anlatılıyor.

Yedinci bölümde etki edebilmek için gereken şeyler izah ediliyor.

Sekizinci bölüm Adli tıbba ayrılmış. Hipnotizmanın hukuku işleniyor. 

Dokuzuncu ve son bölümde hipnotizmanın tedavideki rolü geniş biçimde işleniyor.

Hipnozun Histeri üzerindeki başarısı anlatılıyor.Ruh hastalıklarının tedavisindeki önemi belirtiliyor. Görüldüğü gibi yazarın konuyu çok iyi incelediğini, özellikle doktor gözüyle tedavi açısından kitabını da tıbbi bir dille yazdığı anlaşılıyor. Ancak yazarın Fransa’ya gitmeden önce de konuyu iyi bildiği gözden kaçmıyor. Çünkü kitabın çeşitli yerlerinde bulunan dipnotlarda pek çok şey işlenmiş.Mesela bir dipnot da “Pek çok zamandan beri Mıknatısıyeti hayvaniyye,manyetizm,anemiyalizm malum idi.Lakin bir çok efsane ile karışmış olduğundan….” gibi ibareler var. Yazar kitabına son verirken de yine padişaha teşekkürlerini bildirip,kitabın özellikle bilimsel özellikli kişiler tarafından önemle incelenmesini rica ediyor. Ne kadar gariptir ki 19.Asır sonlarında atalarımız birçok bilimsel kongrede boy gösterip ülkemizi temsil ederlerken günümüzde özellikle parapsikoloji konusunda ülkemizi temsil eden bir tane bilim adamımız dahi yok.

Gufran Erkılıç

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • 5 Antik Büyü Kitabı - Metni

   ABRAMELİN'İN BÜYÜ KİTABI Bu kitaplardan biri Kabalistik bilginin ezoterik (gizli, özel) kitabı olan Büyücü Abramelin'in kitabıdır.  Batı ezoterik düşüncesinin kökleri Doğu Akdeniz'deki Geç Antik döneme dayanır. Bu, doğunun batı ile buluştuğu bölgeydi. Dolayısıyla bu aynı zamanda Babil, İran, Mısır, Levant ve Yunanistan'ın din ve entelektüel geleneklerinin birbirine karışabildiği bir alandı. Bu türden çeşitli geleneklerin karışmasıyla ana akım Hristiyanlıktan farklı olarak Hermetizm, Gn

   , Yer: Maji ve Türleri

  • İlk konuştuğu dil

   iskenderunun tanınmış ailelerinden cöcenlerin ikinci çocukları doğduğunda bebeğin gözleri oldukça ilgi çekmişti. bakışları çok etkileyiciydi. yeni doğmuş bebeğin gözlerindeki bu bilinçli bakış anne hatay cöceni oldukça şaşırtmıştı. aradan geçen 3 yıl boyunca minik asude tüm isteklerini bakışlarıyla anlatıyor ya da ondan istenileni bakışlarıyla anladığını belirtiyordu. ancak tek bi kelime bile konuşamıyordu. bu hiç de alışık olmadık bi durumdu.. anne hatay hanım ve baba cemil bey kızları

   , Yer: Ölüm ve Ötesi

  • Antik Yunanda İlk Kadının Yaratılması

   Prometheus'un kurnazlıkla çalarak insanlara verdiği akıl onları şımartınca Zeus o zamana kadar yalnız erkeklerden ibaret olan insan topluluğuna ceza vermek istedi ve onlara kadını gönderdi. Zeus , oldukça başarılı bir usta olan oğlu Hephaistos'tan kadını yaratmasını istedi. Hephaistos babasının isteği üzerine çamuru su ile yoğurdu ve görenleri şaşırtacak güzellikte bir kadın vücudu yarattı.   Olympos'ta oturan tanrıçaların en güzeli olan ve kendi karısı olan Aphrodite'in vücudunu model olarak k

   , Yer: Yunan & Roma Mitolojisi

×
×
 • Yeni Oluştur...