Jump to content

Saldırganlığın doğuştanmı yoksa sosyalleşme sonucumu kazanıldığı konusundaki görüşler

Balian

Önerilen Mesajlar

Saldırganlık Doğuştandır Görüşü:

Bu düşünceyi savunan araştırmacılar Freud ve Lorenz'dir."Niçin savaş" adlı ünlü mektubunda,saldırganlığı "Ölüm içgüdüleri" olarak adlandırdığı biyolojik bir temele dayandırmıştır.

Freud'a göre saldırganlık doğuştan olmasına rağmen sosyalleşme yoluyla kuvvetlenebilmektedir.

Saldırganlık Sosyalleşme Sonucu Kazanılır Görüşü:

Margaret Mead,saldırganlığın kültürel bir buluş olfuğunu iddia etmiştir.Mead,savaşı düello ile karşılaştırmış her ikisini de snlaşmazlıklarla uğraşmsk için birer kültürel buluş olarak benimsemiştir.

Sosyal psikologlar,saldırganlığın sosyalleşme sonucu kazanıldığı görüşündedirler.Bandura ve arkadaşları,örnek almanın saldırgan davranış üzerindeki etkisine ilişkin bir dizi çalışma yapmıştır.Şimdi bu çalışmalardan birkaçını görelim.

Örnek Almanım Ve Öğrenmenin Saldırganlık Üzerindeki Etkisine İlişkin Araştırma:

Bu çalışmaların birçoğunda,yetişkin bir model patlamayan plastikten yapılmış olan "Bobo" adlı bir bebeğe aldırılmıştır.Kavgacı biçimde bir tipten sonra model,tokmakla bebeğin başına vurur,yere fırlatır,üzerine oturur ve arka arkaya sürekli burnunu yumruklar,bir tekmeyle odanın öbür ucuna savurur,hızla havaya fırlatır ve toplarla bombardımana tabi tutar.

Bu fiziksel saldırı niteliğindeki davranışların yanı sıra açık bir şekilde düşmanca sözler de söylenir.Çocuklara bu gösteriyi izlettikten sonra çok sayıda oyuncak ve diğer nesnelerle oynama fırsatı verilmiştir.Bandura ve arkadaşları,genel olarak,saldırgan modelin çocukların davranışlarını iki biçimde etkilediğini ortaya koymuştur.:

1)Model,çocuklara yeni saldırı biçimleri öğretmiştir.

2)Modelden taklit edilerek,diğer saldırgan davranışların sayısı da artmıştır.

Bu ve diğer araştırmalar,televizyondaki şiddetin olumsuz sosyal davranış üzetindeki etkisine ilişkin sorular uyandırmaktadır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayatta kalma içgüdüsünü iyice bir dokuyun , araştırın . :). Sosyalleşme -kalıtsallık ayrıştırması hatalı ayrıntılar verebilir . Hayat bir bütün nede olsa . Egonun denetimi ve eğitimi ; en karanlık denilen silahlarımızı bile ehlileştirebilir . Bunun en iyi nasıl olacağına da ilahi benliklerimiz rehberliğindeki iradelerimiz karar versin . :)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Similar Topics

• Yoksa sizin şifrenizde mi 123456

Geçtiğimiz günlerde onbinlerce MSN, Hotmail ve Live.com kullanıcılarının şifrelerini korsanlar tarafından ele geçirince gerçek ortaya çıktı... Aslında internette her ortalama kullanıcı eposta hesaplarına herkes tarafından tahmin edilemeyecek bir şifre vermesi gerektiğini bilir.   Ama geçtiğimiz günlerde bir takım korsanların hotmail, gmail ve yahoo eposta hesaplarına saldırdığı haberinin yayınlanmasından sonra çok sayıda kullanıcının epostalarında çok kolay şifreler kullandığı ortaya çıktı.  

, Yer: İnternet

• İnsan mı doğaya hakimdir? Yoksa doğa mı insana hakim?

bu konuyu gerekli olduğu için açıyorum.görüşlerinizi bildiriniz.(gerçekten bunun sonucu önmli.)

, Yer: Anketler

• karabasanmı yoksa başka bişeymi

Gece arkadaşım bende kaldı ve sabah 11.30 civarı kanka ben çıkıyorum dedi ce çıktı,ben yatmaya devam ediyorum...Aradan çok kısa bir süre geçti ama ben yatıyorum,uykudamıyım değilmiyim ne olduğunun farkında değilim..Sokak kapısından benim odama doğru arkadaşım gelmeye başladı, ama ev boş tabi...Geldi odama girdi,ranzamın merdivenden tırmandı,,Yattığım yerden bunları görüyorum oda enteresan..Sonra üzerime çıktı ve seni öldüreceğim diyerek boğazımı sıktı ve klasik kara basan belirtileri gibi bağ

, Yer: Yaşadığınız Paranormal Deneyimler

• Bana musallat mı oldular yoksa psikolojik mi ?

Burada uzun uzun başımdan geçenleri anlatmak istemiyorum. yaklaşık 13 yıldır obsesif-kompulsif tedavisi görüyorum. Son 3 yıldır bu dünyada cehennemi yaşıyorum diyebilirim. Tedavilerden sonuç alamadım. Hatta özel bir klinikte yattım, ama faydası olmadı. Kendimi bildim bileli doğaüstü olaylar hep ilgimi çekmiştir. Çocukluğumdan beri belki yüzlerce kez fincan daveti denedim. Sadece 2 yada 3 yıl önce yaptığım bir davette sonuç aldım. Tabi öncekilerde de belki davet başarılı olmuştur ama ben farketme

, Yer: Paranormal Varlıklar

• Gördüğüm rüya lucid rüya mıydı yoksa astral seyahat mıydı?

Herkese merhabalar.   Forumdaki ilk konum bu yüzden yanlış yere açmış isem şimdiden kusura bakmayın.   Bundan iki sene önce astral seyahat ile ilgili çok araştırma yapıyordum fakat hiç deneme fırsatı bulamamıştım. Tam bu sıralarda bir gece rüyamda gökyüzünde uçtuğumu gördüm fakat o kadar gerçekçiydi ki, rüzgarı, havayı hissediyordum resmen. Büyüdüğüm semte gitmek istediğimi düşündüğüm an saniyeler içinde oraya geldim ve arkadaşımın oturduğu apartmanın tam önündeydim. Camdan içeri baktığımda ar

, Yer: Rüyalar

Arka Oda

Arka Oda

Chat izniniz bulunmuyor
    • Yeni Oluştur...