Jump to content

Anıtkabir'in Tasarımı ve Yapım Süreci


Önerilen Mesajlar

http://i.hizliresim.com/JDAgvJ.jpg

 

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, Ankara'da bulunan anıt mezarı Anıtkabir'in yapım süreci bir hayli ilgi çekici.

 

Anıtkabir'in yerinin belirlenmesinin hikayesi ilginç. Zamanında yapılan bir gezi sırasında Atatürk'ün Rasattepe'ye istinaden "bu tepe bir anıt için çok güzel olur" dediği söyleniyor. Ölümünden önce gömüleceği yerle ilgili bir vasiyette bulunmadığı için yer arayışında aydın milletvekili Mithat Aydın burayı öneriyor. kurulan komisyon, araziyi gezdiğinde uygun buluyor ve kabul ediyor.

 

Ardından uluslararası bir yarışma yapılması kararı alınıyor. Başlarda sadece yabancı mimarların katılımı istense de gelen tepkiler doğrultusunda Türk mimarların da katılmasına karar veriliyor. Mimari proje yarışmalarında şartname hazırlanır.

 

Anıtkabir için hazırlanan şartnamenin temel esasları şöyle:

 

http://i.hizliresim.com/oV3MMb.jpg

 

1. Anıtkabir, bir ziyaretgâh (ziyaret yeri) olacaktır. bu ziyaretgâha, büyük bir giriş bölümünden girilecek; ziyaretgâh, binlerce Türk'ün, Ata'sı önünde eğilerek saygılarını sunmasına ve bağlılığını bildirerek geçmesine elverişli olacaktır.

 

2. Bu anıt, büyük Ata'nın, asker Mustafa Kemal, devlet başkanı gazi Mustafa Kemal, büyük politika ve bilim adamı, büyük düşünür ve nihayet yaratıcı büyük dehanın vasıflarının, güç ve yeteneklerinin bir timsali (sembolü) olacaktır ve onun kişiliği ile oranlı bulunacaktır.

 

3. Anıtkabir'in yakından görüldüğü kadar, uzaktan da görülmesi gerekir.Bu bakımdan, ulu bir siluet sağlanmalıdır.

 

4. Atatürk'ün adı ve kişiliği altında Türk ulusu sembolize edilmiştir. Türk ulusuna saygılarını göstermek isteyenler, büyük Ata'nın katafalkı önünde eğilerek bu isteklerini yerine getireceklerdir.

 

5. Anıtkabir'in bir şeref bölümü bulunacaktır.

 

6. Anıtkabir'de bir Atatürk müzesi olacaktır.

 

7. Anıtkabir'de bir şeref holü yapılacaktır. Atatürk'ün lahti buraya konulacağı için şeref holü, bu anıtın ruhu ve en önemli bölümü olacaktır. şeref holü, başta, büyük Ata'nın yarattığı Türk ulusu olduğu hâlde, ulusumuza saygılarını sunacak yabancı devlet kurumlarının, Ata'nın lahtine yönelecekleri büyük bir salon olacaktır. Bu holde sağlanacak azamet (ululuk) ve güçlülük tesirleri, yarışmacılara bırakılmıştır. Bundan ötürü holün biçimi, boyutu ve yüksekliği için hiçbir ölçü verilmemiştir.

 

8. Büyük Atatürk'ün lahdinin yeri, şeref holü'nün ruhunu teşkil etmektedir. Ancak, lahdin konulacağı yeri de yarışmacılar seçeceklerdir.

 

9. Bunlardan başka, Anıtkabir'ı ziyaret edecek büyüklerimizin ve yabancı devlet kurumlarının duygu ve düşüncelerini yazacakları bir altın kitap bulundurulacaktır.

 

10. Atatürk'ün müzesi, Ata'nın hayatının türlü devirlerine ait fotoğrafları ile kıyafetlerini ve el yazıları, imzaları, bazı eşyaları ile okudukları, inceledikleri kitapların sergilenmesine elverişli olacaktır.

 

http://i.hizliresim.com/vP5B34.jpg

 

Yarışmanın Jüri Üyeleri

Alman Prof. P. Bonatz, İsviçreli Prof. Ivan Tenghom ve Macar Prof. Karoly Wickinger ile ünlü Türk sanatçıları Prof. Arif Hikmet Holtay, bayındırlık bakanlığı yapı ve imar işleri reisi yüksek mimar Muammer Çavuşoğlu ve Ankara imar müdürü yüksek mimar Muhlis Sertel'dir.

 

http://i.hizliresim.com/3zL4k0.jpg

 

Katılan 47 projeden 3 tanesi ödüle layık bulunuyor. Bunlardan biri ünlü Tannenberg Anıtı'nı yapan Alman Prof. Johannes Kruger'in, biri İtalyan Prof. Arnoldo Foschini'nin, biri de İstanbul mimarlık fakültesi profesörü Emin Onat ile doçent Orhan Arda'nın projeleriydi.

 

http://i.hizliresim.com/MDpMr1.jpg

 

Ancak jüri, üçü arasında bir seçim yapamıyor. Hepsi için bir takım eleştiri ve çözüm önerileri yazıp raporu meclise iletiyor. Nihai kararı bir çok yetkili kişinin görüşüne başvurduktan sonra hükümet üyeleri veriyor. Sonuçta Türk mimarların projesi kazanıyor. Yapımına 9 Ekim 1944'te başlanıp ve 1 Eylül 1953'te tamamlanıyor.

 

http://i.hizliresim.com/oV3M19.jpg

 

Halkın parasıyla, halk için yapılacak binaların nasıl değerlendirilip seçilmesi ve yapılması gerektiğine güzel bir örnektir Anıtkabir.

 

http://i.hizliresim.com/DD2vpo.jpg

 

Ekşişeyler

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Kedimin Yeni Eve Alışma Süreci

   Merhaba Gnoxis ailesi, Ben bugün bir kedi sahiplendim. 8 aylık dişi bir rus mavisi kendisi. Çok hiperaktif oyuncu ama yaramaz değil. Evdeki herkesi kendine aşık etti resmen (ki normalde evde kimse kedi istemiyordu). Ancak eski sahibinin söylediğine göre elinizi uzattığınız anda ısırıyor, oyun olarak ısırma huyu var bu konuda ne yapabilirim. Bir de eski sahibinin kullandığı isim telaffuzu zor bir isimdi o yüzden değiştirmeye karar verdim ve kedime Luna diye seslenmeye başladım. Yeni bir aile

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Türk Destanlarında Evren Tasarımı

   Tasarım, “daha önce algılanmış olan bir nesne veya olayın bilinçte ortaya çıkan şekli, biçimi”dir. Bu zihinde ortaya çıkış, beş duyuyla hissetmeye, hayal ile cisimlendirmeye, sezgilerle algılamaya, kıyaslamaya ve anlamlandırmaya dayanır. İlkel insanın nesnel âlemle ilgili ilk merak ve bilme ihtiyacını karşılamak üzere sorduğu evrensel sorulara, kendi algı ve tecrübesi dâhilinde bulduğu cevaplar, onun ilk kabullerini ve zihinsel tasarımlarını oluşturur. İnsanın, kendi tanımladığı evrende kavrad

   , Yer: Mitoloji

  • Astral Seyahatin Tarihi ve Bilimsel Süreci

   BDD'leri ( Beden Dışı Deneyim ) daha derinden incelemek, deneyimin gerçekliği hakkında daha genel verilere sahip olabilmek için tarih içerisindeki anlatımları, konuyla ilgili araştırmaları ve bu araştırmaların sonuçlarını bilmekte fayda vardır. Çünkü tarih içerisinde deneyimle ilgili tüm bilgiler, kayıtlar parçalar şeklinde konunun farklı bir özelliğini yansıtıyor ve bu parçalar birleştikçe deneyimin özüyle ilgili daha kapsamlı bir bilgi sahibi olabiliyoruz. Çok eski tarihi kayıtlar incelendi

   , Yer: Astral Seyahat

  • Gül suyu yapım

   Büyülerimizde kullandığımız gül suları artık eskisi kadar saf değil.Kozmetik markaları yarış içinde olduğu için boyaydı,şuydu buydu doğallığı kalmıyor.Bu yüzden kendi gül suyumuzu kendimiz yapalım dedim ve konuyu açtım   *1 ölçü gül yaprağı( taze olucak) *yarım ölçü su( suyuda saf elde ederseniz iyi olur. damıtmak en iyisi. malesef saflığı simgeleyen suda çeşmelerimizden saf akmamaktadır. yada en iyisi kaynak suyu kullanın)     öncelikle suyu kaynatın. daha sonra gül yapraklarını içine atın.

   , Yer: Witchcraft

  • Hex (2004 Yapım Bir Dizi)

   http://moderateinthemiddle.files.wordpress.com/2009/09/hex.jpg As If‘ in yaratıcılarından fantastik bir gerilim.   Yüzyıllar öncesinin ortaçağ şatosu bugün gizem dolu bir okul, Medenham Hall’da belirmeye başlayan fantastik olaylar, nefesleri kesecek.   Ufak bir kazayla hayatı tamamen değişen masum bir öğrenci Cassie, oda arkadaşı Thelma ve Roxanne' in karanlık yaşamları...   Hex, 300 yıl öncesinden sızıp gelen bir lanetin; Afrika kara büyüsünün gizemi. Geçmiş geleceği anlamak için

   , Yer: Televizyon

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...