Jump to content

Anıtkabir'in Tasarımı ve Yapım Süreci


NizaL

Önerilen Mesajlar

http://i.hizliresim.com/JDAgvJ.jpg

 

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, Ankara'da bulunan anıt mezarı Anıtkabir'in yapım süreci bir hayli ilgi çekici.

 

Anıtkabir'in yerinin belirlenmesinin hikayesi ilginç. Zamanında yapılan bir gezi sırasında Atatürk'ün Rasattepe'ye istinaden "bu tepe bir anıt için çok güzel olur" dediği söyleniyor. Ölümünden önce gömüleceği yerle ilgili bir vasiyette bulunmadığı için yer arayışında aydın milletvekili Mithat Aydın burayı öneriyor. kurulan komisyon, araziyi gezdiğinde uygun buluyor ve kabul ediyor.

 

Ardından uluslararası bir yarışma yapılması kararı alınıyor. Başlarda sadece yabancı mimarların katılımı istense de gelen tepkiler doğrultusunda Türk mimarların da katılmasına karar veriliyor. Mimari proje yarışmalarında şartname hazırlanır.

 

Anıtkabir için hazırlanan şartnamenin temel esasları şöyle:

 

http://i.hizliresim.com/oV3MMb.jpg

 

1. Anıtkabir, bir ziyaretgâh (ziyaret yeri) olacaktır. bu ziyaretgâha, büyük bir giriş bölümünden girilecek; ziyaretgâh, binlerce Türk'ün, Ata'sı önünde eğilerek saygılarını sunmasına ve bağlılığını bildirerek geçmesine elverişli olacaktır.

 

2. Bu anıt, büyük Ata'nın, asker Mustafa Kemal, devlet başkanı gazi Mustafa Kemal, büyük politika ve bilim adamı, büyük düşünür ve nihayet yaratıcı büyük dehanın vasıflarının, güç ve yeteneklerinin bir timsali (sembolü) olacaktır ve onun kişiliği ile oranlı bulunacaktır.

 

3. Anıtkabir'in yakından görüldüğü kadar, uzaktan da görülmesi gerekir.Bu bakımdan, ulu bir siluet sağlanmalıdır.

 

4. Atatürk'ün adı ve kişiliği altında Türk ulusu sembolize edilmiştir. Türk ulusuna saygılarını göstermek isteyenler, büyük Ata'nın katafalkı önünde eğilerek bu isteklerini yerine getireceklerdir.

 

5. Anıtkabir'in bir şeref bölümü bulunacaktır.

 

6. Anıtkabir'de bir Atatürk müzesi olacaktır.

 

7. Anıtkabir'de bir şeref holü yapılacaktır. Atatürk'ün lahti buraya konulacağı için şeref holü, bu anıtın ruhu ve en önemli bölümü olacaktır. şeref holü, başta, büyük Ata'nın yarattığı Türk ulusu olduğu hâlde, ulusumuza saygılarını sunacak yabancı devlet kurumlarının, Ata'nın lahtine yönelecekleri büyük bir salon olacaktır. Bu holde sağlanacak azamet (ululuk) ve güçlülük tesirleri, yarışmacılara bırakılmıştır. Bundan ötürü holün biçimi, boyutu ve yüksekliği için hiçbir ölçü verilmemiştir.

 

8. Büyük Atatürk'ün lahdinin yeri, şeref holü'nün ruhunu teşkil etmektedir. Ancak, lahdin konulacağı yeri de yarışmacılar seçeceklerdir.

 

9. Bunlardan başka, Anıtkabir'ı ziyaret edecek büyüklerimizin ve yabancı devlet kurumlarının duygu ve düşüncelerini yazacakları bir altın kitap bulundurulacaktır.

 

10. Atatürk'ün müzesi, Ata'nın hayatının türlü devirlerine ait fotoğrafları ile kıyafetlerini ve el yazıları, imzaları, bazı eşyaları ile okudukları, inceledikleri kitapların sergilenmesine elverişli olacaktır.

 

http://i.hizliresim.com/vP5B34.jpg

 

Yarışmanın Jüri Üyeleri

Alman Prof. P. Bonatz, İsviçreli Prof. Ivan Tenghom ve Macar Prof. Karoly Wickinger ile ünlü Türk sanatçıları Prof. Arif Hikmet Holtay, bayındırlık bakanlığı yapı ve imar işleri reisi yüksek mimar Muammer Çavuşoğlu ve Ankara imar müdürü yüksek mimar Muhlis Sertel'dir.

 

http://i.hizliresim.com/3zL4k0.jpg

 

Katılan 47 projeden 3 tanesi ödüle layık bulunuyor. Bunlardan biri ünlü Tannenberg Anıtı'nı yapan Alman Prof. Johannes Kruger'in, biri İtalyan Prof. Arnoldo Foschini'nin, biri de İstanbul mimarlık fakültesi profesörü Emin Onat ile doçent Orhan Arda'nın projeleriydi.

 

http://i.hizliresim.com/MDpMr1.jpg

 

Ancak jüri, üçü arasında bir seçim yapamıyor. Hepsi için bir takım eleştiri ve çözüm önerileri yazıp raporu meclise iletiyor. Nihai kararı bir çok yetkili kişinin görüşüne başvurduktan sonra hükümet üyeleri veriyor. Sonuçta Türk mimarların projesi kazanıyor. Yapımına 9 Ekim 1944'te başlanıp ve 1 Eylül 1953'te tamamlanıyor.

 

http://i.hizliresim.com/oV3M19.jpg

 

Halkın parasıyla, halk için yapılacak binaların nasıl değerlendirilip seçilmesi ve yapılması gerektiğine güzel bir örnektir Anıtkabir.

 

http://i.hizliresim.com/DD2vpo.jpg

 

Ekşişeyler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...