Jump to content

Dinozorlar Çağından Kalma Bir Köpek Balığı


NizaL

Önerilen Mesajlar

Bilim insanları, Portekiz kıyılarında dinozorların yaşadığı dönemden beri var olduğu bilinen 300 dişli ve yılan kafalı bir köpek balığı buldu.

 

Bz0Z3M.jpg

Günümüzde hala yaşayan bu tür, insanlardan çok daha önceden beri varlığını sürdürüyor.

 

Bu fırfırlı köpekbalığı, ticari avcılık sırasında istenmeyen avlanma miktarlarını en aza indirecek bir araştırma projesi sırasında bir trol balıkçısı tarafından yakalandı. Köpek balığı, “Yaşayan fosil” olarak nitelendiriliyor ,çünkü varlığına dair kanıtlar en az 80 milyon yıl öncesine dayanıyor.

 

LD4pr0.jpg

 

Çok nadir görülen bu türün geçmişi, 80 milyon yıl öncesine dayanıyor. Türün T-rex ve Triceratops gibi akranlarının nesli çok uzun süre önce tükenmişken, bu ince ve uzun vücutlu, fırfır dişli köpek balığı en az 700 metre derinliklerde hala yaşamını sürdürüyor.

 

Bilim insanları, fırfırlı köpek balığının Kretase Dönemden beri hem içinin hem de dışının aynı kaldığını düşünüyor. Portekiz kıyılarında canlı olarak bulunan köpek balığı, bu antik deniz yaratıklarının direnci konusunda ipuçları veriyor.

 

Bilim dünyasında Chlamydoselachus anguineus olarak bilinen yaratık, oldukça basit görünümlü ve büyük olasılıkla derin deniz sularındaki besin maddelerinin eksikliği nedeniyle hiç evrim geçirmemiş.

 

Algarve Üniversitesi’nden Profesör Margarida Castro, söz konusu fırfırlı köpek balığının 300 dişe sahip olduğunu ve bu sayede ani hamlelerle mürekkepbalığı, balık ve diğer köpek balıklarını tuzağa düşürebildiğini söylüyor.

 

dB2nmD.jpg

 

Yaşayan Fosil olarak bilinen bu tür, 80 milyon yıldır hiç değişmedi

 

Deniz ve Atmosfer Enstitüsü’nün yaptığı açıklamaya göre, dinozorlar döneminden kalma 1,5 metre uzunluğundaki bu köpek balığı, Algarve sahillerinde yüzüyordu.

 

Daha önceki bilgilere göre bu köpek balığı, genelde Atlantik ve Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya yakınlarındaki denizlerde yaşıyordu. Bu gibi derinliklerde köpek balığı, sabit karanlıkta, yüksek basınç altında ve oldukça soğuk ortamlarda oluyordu.

Diğer türlerin değil de, neden bu türün günümüze kadar hayatta kalabildiği henüz bilinmiyor. Ayrıca bu köpek balığının, 19. yüzyıl denizcilerinin, deniz yılanlarına dair hikayelerini etkilediği de iddia ediliyor.

 

Bilim insanları son zamanlarda, Teksas kıyılarında uzun ve dişli bir yılan balığı da dahil olmak üzere başka sıradışı keşifler de yapmıştı.

Yakın bir zaman önce de Avustralya bir adam, Ascidiacea isminde, bir hayvan diline benzeyen bir deniz canlısı buldu.

Uzmanlar, dünyanın derin sularının %90’ından fazlasının keşfedilmemiş durumda olduğunu söylüyor.

 

Avni Onur Sevinç

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Hayatta Kalma Temalı Filmler

   Denizde Geçen Hayatta Kalma Filmleri   Cast Away(2000)     Bir adam düşünün... Ömrü boyunca modern kent çevresinde yaşamış; 747’lerle dünyayı dolaşmış ve sürekli bilgisayar ortamında çalışarak yaşamını sürdürmüş. Ve bir gün bindiği uçak denize düşünce Fiji’de ıssız bir adada dört yıl tek başına yaşamak zorunda kalmış.   Adada tek başına yaşayan bu adamın bilinç düzeyi tümüyle değişir mi yoksa modern dünyaya dönünce yine aynı kişi mi olur? Hayatının dönüm noktası olan bu olay yaşanmadan

   , Yer: Filmler

  • Bacakları Kesilen Yavru Köpek

   Sakarya'nın Sapanca ilçesinde ormanlık alanda bacakları kesilmiş halde bulunan ve İstanbul'da ameliyat edilen yavru köpek, kurtarılamadı.     Yavru köpek, İstanbul Ataşehir'de bulunan havyan hastanesine getirilmişti. Hastane yetkilileri sosyal medyada yaptıkları paylaşımda, " Gerçekten çok üzgünüz. Elimizden gelen herşeyi yaptığımız beirtmek isteriz. Maalesef talihsiz yavrumuzun o minik vücudu operasyonu kaldıramadı. Kendisini kaybettik" dedi.   Veteriner doktor Berktuğ Çiftçi, ameliyat

   , Yer: Gündem

  • Yunuslar Niçin Kirpi Balığı Yerler ?

   Yunusları inceleyen araştırmacılar, genç yunusların dikkatli bir şekilde kirpi balığı yediğini keşfetmiş. Kirpi balıkları, sinir gazı adı verilen zararlı hatta ölümcül olabilecek bir madde üretirler ama az miktarda alındığı zaman uyuşturucu etkisi yaratır. Yunus balıkları bunu fark etmiş gözüküyorlar.     Kirpi balığının sinir gazı salgılamanın yanı sıra cildinde, etinde ve iç organlarında da tetrodotoksin isimli bir madde bulunuyor ve bu madde insanlar ile birçok hayvan için ölümcülken söz

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • Rüyada Köpek Görmek Ne Anlama Gelir?

   Rüyalarımıza en çok konu olan köpekler astroloji uzmanları tarafından nasıl yorumlanıyor? Anlamsız gibi gözükse de rüyada köpek görmek oldukça sık karşılaşılan bir durum.     Kimi astroloji uzmanları rüyada köpek görmenin aslında olumsuzluğa işaret ettiğini söylese de, rüyada köpek görmek bir çok açıdan olumlu sonuçlarla karşılaşacağınızın anlamını taşır. Rüyada köpek görmek, sezgi, sadakat, cömertlik, korunma ve gücü simgeler. Rüya sahibinin güçlü adımlarla ilerleyeceği, yeni işlerle

   , Yer: Rüyalar

  • Köpek Besleyenler (Yardım)

   Uzun zamandır almayı düşündüğüm ve şartlarını oluşturduğum bir konuda yardım rica edeceğim tecrübeli olanlarınızdan. Bu konuyu Elbetteki araştırdım, bu konu ile ilgili sitelere üyeyim okuyor ve araştırıyorum halen vs... Değişik birşeyler duyabilme umuduyla konuyu açmış bulunmaktayım. Farkındayım uzatıyorum ama kafamda 3 cins var doberman, rottweiler ve alman çoban köpeği. Bu cinslerden besleyen var mı ? Şimdiden teşekkürler...

   , Yer: Gnoxis Cafe

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...