Jump to content

Dinozorlar Çağından Kalma Bir Köpek Balığı


NizaL

Önerilen Mesajlar

Bilim insanları, Portekiz kıyılarında dinozorların yaşadığı dönemden beri var olduğu bilinen 300 dişli ve yılan kafalı bir köpek balığı buldu.

 

Bz0Z3M.jpg

Günümüzde hala yaşayan bu tür, insanlardan çok daha önceden beri varlığını sürdürüyor.

 

Bu fırfırlı köpekbalığı, ticari avcılık sırasında istenmeyen avlanma miktarlarını en aza indirecek bir araştırma projesi sırasında bir trol balıkçısı tarafından yakalandı. Köpek balığı, “Yaşayan fosil” olarak nitelendiriliyor ,çünkü varlığına dair kanıtlar en az 80 milyon yıl öncesine dayanıyor.

 

LD4pr0.jpg

 

Çok nadir görülen bu türün geçmişi, 80 milyon yıl öncesine dayanıyor. Türün T-rex ve Triceratops gibi akranlarının nesli çok uzun süre önce tükenmişken, bu ince ve uzun vücutlu, fırfır dişli köpek balığı en az 700 metre derinliklerde hala yaşamını sürdürüyor.

 

Bilim insanları, fırfırlı köpek balığının Kretase Dönemden beri hem içinin hem de dışının aynı kaldığını düşünüyor. Portekiz kıyılarında canlı olarak bulunan köpek balığı, bu antik deniz yaratıklarının direnci konusunda ipuçları veriyor.

 

Bilim dünyasında Chlamydoselachus anguineus olarak bilinen yaratık, oldukça basit görünümlü ve büyük olasılıkla derin deniz sularındaki besin maddelerinin eksikliği nedeniyle hiç evrim geçirmemiş.

 

Algarve Üniversitesi’nden Profesör Margarida Castro, söz konusu fırfırlı köpek balığının 300 dişe sahip olduğunu ve bu sayede ani hamlelerle mürekkepbalığı, balık ve diğer köpek balıklarını tuzağa düşürebildiğini söylüyor.

 

dB2nmD.jpg

 

Yaşayan Fosil olarak bilinen bu tür, 80 milyon yıldır hiç değişmedi

 

Deniz ve Atmosfer Enstitüsü’nün yaptığı açıklamaya göre, dinozorlar döneminden kalma 1,5 metre uzunluğundaki bu köpek balığı, Algarve sahillerinde yüzüyordu.

 

Daha önceki bilgilere göre bu köpek balığı, genelde Atlantik ve Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya yakınlarındaki denizlerde yaşıyordu. Bu gibi derinliklerde köpek balığı, sabit karanlıkta, yüksek basınç altında ve oldukça soğuk ortamlarda oluyordu.

Diğer türlerin değil de, neden bu türün günümüze kadar hayatta kalabildiği henüz bilinmiyor. Ayrıca bu köpek balığının, 19. yüzyıl denizcilerinin, deniz yılanlarına dair hikayelerini etkilediği de iddia ediliyor.

 

Bilim insanları son zamanlarda, Teksas kıyılarında uzun ve dişli bir yılan balığı da dahil olmak üzere başka sıradışı keşifler de yapmıştı.

Yakın bir zaman önce de Avustralya bir adam, Ascidiacea isminde, bir hayvan diline benzeyen bir deniz canlısı buldu.

Uzmanlar, dünyanın derin sularının %90’ından fazlasının keşfedilmemiş durumda olduğunu söylüyor.

 

Avni Onur Sevinç

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Eril Tahakkümün Bir Aracı Olarak Sinemada Tecavüz

   ‘Vesikalı Yarim’ i izlemiş miydiniz? İzlemişseniz eğer unutmamışsınızdır bu neredeyse tüm aşklar gibi kırık biten hikayeyi ve güzeller güzeli Türkan Şoray’ın vesikalı halini.  Filmin başlangıcında İstanbul’un kenar mahallelerinden bir manav, bir gece erkek arkadaşlarıyla alem yapmaya Beyoğlu’nda bir pavyona gider. Film de açıkça söylenmez ama sezdirilir; gecenin sonuna doğru masadaki üç erkek belli ki geneleve doğru yola çıkar. Kahramanımız Halil’in karşısına da konsomatris Sabiha çıkar. Pavyond

   , Yer: Sinema

  • Bir terapi yöntemi : Affetmek

   BİR TERAPİ YÖNTEMİ : AFFETMEK alinti:psikospritüel.com       Antalya Ruhbilim Okulu 3 yıldır " Birey ve toplum sağlığında affetmenin koruyucu ve geliştirici etkisini vurgulamak amacıyla ve affetme kapasitesini arttırmak için bir şampiyonluk "düzenliyor. İlki 2003 Antalya Dolphinland'de , ikincisi 2004 İstanbul Naturel Beden,Zihin, Ruh Festival'inde yapıldı. Biz affetmeyi hep karşı tarafı affetmek diye düşünürüz. Bense daha çok kendimizi bir durumdan affetmek, bağışlamak üzerinde durmak istiyo

   , Yer: Evrensel Enerjiler ve Farkındalık

  • Şu An Ne Dinliyorsun? Yorum Yap, Bir Dizesini Yaz, Paylaş!

   nightwish the pharoah saıls to orıon cok saglamdır tavsıye ederım

   , Yer: Diğer Müzik Türleri

  • Yeni bir aşk büyüsü daha

   İlk önce bir kağıt veya deri üzerine sevdiğinizin adı soyadını yazıyorsunuz siyah mürekkeple (anne ismi veya baba ismi varsa daha iyi olabilir) Kırmızı bir mum yakıyorsunuz Sevdiğinizi imgeleyip muma odaklanıyorsunuz inandığınız tanrı varsa ondan yardım diliyorsunuz örnek olarak Ay tanrı ve tanrıçaları affınıza sığınarak sizden yardım istiyorum --- kızı --- --- beni sevsin bana aşkla dolsun diyip bir kaç kez tekrarlıyorsunuz inanarak hissederek. sevdiğinizin ismini yazdığınız kağıdı yakıyo

   , Yer: Witchcraft

  • Üstteki Üyenin Bir Uzaylı Olduğunu Öğrenseydin Ne Derdin

   Oyun gayet basit üstteki üyenin bir uzaylı olduğunu ve yeni öğrendiğinizde ilk diyeceğinizi yazın   bkz : Abi ne olacak bu marsın hali ya gel bi 24lük açalım   Gibisinden

   , Yer: Forum Oyunları

×
×
 • Yeni Oluştur...