Jump to content

Yakma Zevki: Fahrenheit 451 Öyküleri - Ray Bradbury


Önerilen Mesajlar

Ray Bradbury sadece bilimkurgunun değil fantastik edebiyatın ve korkunun da yirminci yüzyıldaki ustalarından biri. Bilimkurgunun “iyi edebiyat” da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazar. Bradbury’nin ölümünden sadece iki sene önce derlenen ve klasik eseri Fahrenheit 451’in geçtiği yolları haritalandıran Yakma Zevki ise bir yazarın edebi süreci içinde çıkılan hayret verici bir yolculuk.

 

AzYkjB.jpg

 

Ray Bradbury'nin kült eseri Fahrenheit 451’in öncül versiyonunu oluşturan "Yakma Zevki: Fahrenheit 451 Öyküleri"nde kültürün homojenleşmesi, teknolojinin beraberinde duyarsız bir dünya getirmesi, insanların geçmişleriyle olan bağlarının kopması anlatılıyor. Fahrenheit 451’de olduğu gibi, Yakma Zevki’ni oluşturan öyküler de bu konuları işliyor.

 

Ray Bradbury’nin kariyerinin farklı dönemlerinden 14 öykünün yanı sıra Fahrenheit 451’in öncül versiyonları olan “Geceyarısından Epey Sonra” ve “İtfaiyeci” öyküleri de derlemede yer alıyor.

 

Kültür, teknolojiyle birlikte yok olmaya mahkûm mudur? Yoksa teknoloji, kültürün evriminin bir sonraki basamağı mıdır? Bu soruların odağında olduğu öykülerin yer aldığı kitap, "Amerikan Ulusal Kitap Ödülü" ve "Pulitzer Onur Ödülü"ne sahip.

 

CNN Türk

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Resimli Adam - Ray Bradbury

   "Resimli Adam"Ray Bradbury'nin Ulusal Kitap Ödülü, Pulitzer Onur Ödülü ve Ulusal Sanat Madalyası alan eseri. Ray Bradbury sadece bilimkurgunun değil fantastik edebiyatın ve korkunun da yirminci yüzyıldaki ustalarından biri. Bilimkurgunun “iyi edebiyat” da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazar. Tüm yeteneklerini sergilediği ve çerçeve öykü formatında yazdığı Resimli Adam ise modern bireyin psikolojisine ve teknolojik ilerlemenin karanlık yanına ışık tutan eşsiz bir öykü derlemesi.    

   , Yer: Kitap Tanıtımları ve Eleştirileri

  • Bir Tahta Parçası | Ray Bradbury

   Fahrenheit 451 ile gönüllerimizi fetheden Ray Bradbury'den enfes bir öykü.   Öykü: Uykuya ihtiyacımız var: Bir Tahta Parçası | Ray Bradbury | Kısa bilim kurgu öyküsü

   , Yer: Edebiyat

  • Hitler'in Gizemli Öyküleri

   Aranıyor! Ölü veya diri... Dünyada hiçbir lider onun kadar gizemli değildi. Adolf Hitler´in 1945´de sığınağında kendini gerçekten öldürdüğü hala kanıtlanmış delil aksine ortada çarpıcı ve önemsenecek iddialar var. Ve daha ötesi; savaştan sonra Hitler, dedikleri yapılmazsa, batıyı terörle tehdit etti mi? Ve günümüzdeki özellikle İsrail´e yönelik Arap terörünün ardında, Hitler´in planları ve finansmanı olabilir mi? Glenn B. Infield araştırdı. 1945´de Adolf Hitler´in ölümünden çok, Martin Bormann

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • Anadolu Korku Öyküleri 2

   http://www.kayiprihtim.org/portal/gorsel/anadolu-korku-oykuleri-2.jpg   İlkini beğenerek okuduğum Anadolu Korku Öyküleri kitabının ikincisi çıktı. Tüyap'ta geçtiğimiz günlerde imza günü de yapıldı hatta. Kısa korku öykülerinden oluşan bu derlemeyi okumanızı öneririm. İlk kitabı bulabilirseniz onu da mutlaka okuyum derin. Türe ilginiz varsa pişman olmazsınız.

   , Yer: Kitap Tanıtımları ve Eleştirileri

  • Kitap kaç derecede yanar ? Fahrenheit 451

   İtfaiyecilerin yangın söndürmek yerine kitap yaktıkları alternatif bir gelecekte geçiyor hikayemiz. Filmin en can alıcı diyalogu ise şöyle. Genç kadın itfaiyeciye sorar:   - Söylesene, neden kitapları yakıyorsunuz? - Ne? Diğerleri gibi bir iş işte. Pek çok değişikliği olan bir iş. Pazartesi Miller yakarız; Salı Tolstoy;Çarşamba Walt Whitman... Cuma Faulkner; Cumartesi ve Pazar da Schopenhauer ve Sartre.. Kül olana dek yakıp sonra da küllerini yakarız. Bu bizim ilkemiz. - Öyleyse kitapları sev

   , Yer: Filmler

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...