Jump to content

Yakma Zevki: Fahrenheit 451 Öyküleri - Ray Bradbury


NizaL

Önerilen Mesajlar

Ray Bradbury sadece bilimkurgunun değil fantastik edebiyatın ve korkunun da yirminci yüzyıldaki ustalarından biri. Bilimkurgunun “iyi edebiyat” da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazar. Bradbury’nin ölümünden sadece iki sene önce derlenen ve klasik eseri Fahrenheit 451’in geçtiği yolları haritalandıran Yakma Zevki ise bir yazarın edebi süreci içinde çıkılan hayret verici bir yolculuk.

 

AzYkjB.jpg

 

Ray Bradbury'nin kült eseri Fahrenheit 451’in öncül versiyonunu oluşturan "Yakma Zevki: Fahrenheit 451 Öyküleri"nde kültürün homojenleşmesi, teknolojinin beraberinde duyarsız bir dünya getirmesi, insanların geçmişleriyle olan bağlarının kopması anlatılıyor. Fahrenheit 451’de olduğu gibi, Yakma Zevki’ni oluşturan öyküler de bu konuları işliyor.

 

Ray Bradbury’nin kariyerinin farklı dönemlerinden 14 öykünün yanı sıra Fahrenheit 451’in öncül versiyonları olan “Geceyarısından Epey Sonra” ve “İtfaiyeci” öyküleri de derlemede yer alıyor.

 

Kültür, teknolojiyle birlikte yok olmaya mahkûm mudur? Yoksa teknoloji, kültürün evriminin bir sonraki basamağı mıdır? Bu soruların odağında olduğu öykülerin yer aldığı kitap, "Amerikan Ulusal Kitap Ödülü" ve "Pulitzer Onur Ödülü"ne sahip.

 

CNN Türk

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Çiçeklerin Pek Bilinmeyen Öyküleri

   Başlangıçtaki çiçek kardelen. Bana çok uzak geçmişi hatırlatıyor. Yaylada böyle sabah bir kalkarsın çayırlarda bir sürü kardelen... Bizim orada adına çoşkovan dermiş eskiler. Aslında ağız kayması; güz kovan - güz kovalayan çoşkovan a evrilmiş. Bu çiçek çıktı mı; güz bitiyor kış gelecek bir an önce coğrafyayı terk edin mesajı verirmiş. Evine dön yanki misali.  

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Resimli Adam - Ray Bradbury

   "Resimli Adam"Ray Bradbury'nin Ulusal Kitap Ödülü, Pulitzer Onur Ödülü ve Ulusal Sanat Madalyası alan eseri. Ray Bradbury sadece bilimkurgunun değil fantastik edebiyatın ve korkunun da yirminci yüzyıldaki ustalarından biri. Bilimkurgunun “iyi edebiyat” da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazar. Tüm yeteneklerini sergilediği ve çerçeve öykü formatında yazdığı Resimli Adam ise modern bireyin psikolojisine ve teknolojik ilerlemenin karanlık yanına ışık tutan eşsiz bir öykü derlemesi.    

   , Yer: Kitap Tanıtımları ve Eleştirileri

  • Steve Ray Vaughan

   Steve Ray Vaughan   http://img161.imageshack.us/img161/7569/149lv1.jpg   1972'de ekmek parasını gitar çalarak çıkartmaya kesin kararlı ve mecburiyetten de öyle olmaya mahkum Dallaslı bir velet için Austin'e taşınmak, ölüp cennete gitmekten daha iyi bir şeydi. Tüm şehir onun gibi insanlarla doluydu. Austin' de bütün gün enstrümanıyla prova yapabilir, bütün gece klüplerde çalabilir, bütün güzel piliçlerle vakit geçirebilir, canı istediği zaman Georgia çam ağaçlarının üzerinden atlayabilecek de

   , Yer: Jazz & Blues

  • Bir Tahta Parçası | Ray Bradbury

   Fahrenheit 451 ile gönüllerimizi fetheden Ray Bradbury'den enfes bir öykü.   Öykü: Uykuya ihtiyacımız var: Bir Tahta Parçası | Ray Bradbury | Kısa bilim kurgu öyküsü

   , Yer: Edebiyat

  • Fever Ray ..

   Karin Elisabeth Dreijer Andersson, 7 Nisan 1975 Nacka, İsveç doğumlu, isveçli şarkıcı. Aynı zamanda sahnedeki Fever Ray adıyla da bilinir. Kardeşi Olof Dreijer ile oluşturduğu elektronik müzik ikilisi The Knife 'ınsolistidir. Daha önceden de alternatif rock grubu Honey Is Cool'un gitarist ve vokalistliğini yapmıştır. İlk solo albümünü 2009'da Fever Ray adı altında yayınlamıştır.   https://www.youtube.com/watch?v=jWFb5z3kUSQ.   [video=youtube;4F-CpE73o2M] .  https://www.youtube.com/watch?v=h

   , Yer: Diğer Müzik Türleri

×
×
 • Yeni Oluştur...