Jump to content

Adl (anti defamation league)


boynuzsuzgeyikler

Önerilen Mesajlar

ADL (Anti Defamation League)

 

 

 

B’nai B’rith tarafından ABD’de kurulan bir örgüt olup, amacını “Yahudilere yönelik karalamaları, gerçeklere, vicdana ve gerekiyorsa kanuna dayanarak önlemek” olarak açıklamaktadır. Yıllık 40 milyon dolara yaklaşan bir bütçe ve ABD’de 29, ABD dışında 3 ofis ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Merkezi New York’ta olup 1987’den bu yana Abraham Foxman tarafından yönetilmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Howard Berkowitz’dir.

 

ADL, 1913 yılında Sigmund Livingston’un başkanlığında kurulmuştur. Kuruluşuna sebep olan olay Leo Frank adlı Yahudi bir fabrika yöneticisinin cinayet suçlamasına maruz kalması ve yargılanmayı beklerken bir grup tarafından linç edilmesidir.

Anti-semitizmle mücadele eden ADL, çeşitli örgütlerin ve kişilerin faaliyetlerini ve yayınlarını düzenli olarak takip etmekte ve bunları raporlamaktadır. Ayrıca çeşitli ülkelerdeki Yahudi karşıtı saldırıları ve propagandayı da izlemekte ve rapor etmektedir.

Bu raporların bağımsızlığı tartışma konusudur. ADL’e göre İsrail devletine ve Yahudi gruplara yönelik her türlü eleştiri anti-semitizm kapsamına girebilmektedir. Yahudi kökenli aktivist Noam Chomsky ADL’in bir sivil haklar örgütü olmaktan çıkıp, İsrail’in en büyük propaganda araçlarından biri haline geldiğini ifade etmektedir. Nazizmin Yahudi katliamı Holocaust’a dair bilincin canlı tutulması da ADL’in en önemli hedefleri arasında olup, Holocoust’un yaşanmadığına yönelik revizyonist söylemlere şiddetli tepki göstermektedir.

ADL’in de bazı tartışmalı davaları bulunmaktadır. 1993 yılında ADL’in kaynaklarından ve özel araştırmacılarından biri olan Roy Bullock’un evine ve bazı ADL ofislerine yapılan bir baskında, gayri meşru yollardan bilgi toplandığı ve sadece anti-semitist olduğu bilinen gruplar değil hemen her tür örgüt hakkında dosyalama yapıldığı ortaya çıktı. Savcı ADL’e ulusal bir casus şebekesi kurduğu suçlamasını yöneltti fakat birkaç ay sonra suçlamalar düştü. Özel bir grup, davayı Yüksek Mahmeye taşıdı. Taraflar dava dışında anlaşma yoluna gittiler. ADL mahkeme masraflarını karşılamanın yanısıra, yasal olmayan yollardan bilgi toplamayacağına ve dosyalarındaki bazı hassas bilgileri sileceğine söz verdi.

ADL’e yönelik eleştirilerden biri de, taraflardan birinin Yahudi olduğu aile kavgalarına bile taraf olup anti-semitizm suçlamasını getirmesidir. 1994 ve 2001 yıllarında bu türden iki davayı kaybetmiştir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • League Of Legends

   Evet arkadaşlar sizle paylaşmak istediğim bu oyun bir nevi dota.. hatta tüm mantık aynı.. Oyunu dota dan ayıran özellik lan game olarak oynanamaması.. direk internet üzerinden online olarak oynanıyor.. Yeni bir oyun olması sebebiyle eksiklikleri var ama ben oyunu beğendim.. http://www.leagueoflegends.com/ oyun linki bu.. girip bu siteden download edip oynamaya başlaya bilirsiniz =)

   , Yer: Oyun

  • Beltane Anti-Hastalık Büyüsü

   Beltane hastalıklardan korunmak ve vebadan uzaklaşmak için en uygun zaman olarak bilinir. Eski keltler bu zamanlarda yaşam alanlarını bir yanından diğer yanına hastalıklardan korunmak adına kutsal şenlik ateşinin dumanlarını yayarlardı. Bu büyünün yapımı için:Bir parça beyaz tebeşirDaha önce hiç yakılmamış beyaz mumBüyünün yapımı ise:Yapacağınız alana 3 adım genişliğinde pentagram çizin .Mumu yakın ve sağ eliniz ile tutun.Pentagrama adımınızı atın ve yüzünüz doğuya dönecek şekilde üç kere şu söz

   , Yer: Witchcraft

  • Anti Madde Gizemleri: Antihidrojenin Tuzaklanması ve Anti Maddenin Doğası

   Dan Brown’un Melekler ve Şeytanlar isimli kitabı ve sinemaya uyarlanan filminde, bilim insanları en şaşırtıcı bilimsel problemlerden birini çözmüşlerdi: anti maddenin yakalanması ve depolanması. Gerçek yaşamda ise 2010 yılına kadar atomik anti maddenin tuzaklanması asla başarılamamıştı.   Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) çalışan fizikçiler hidrojen atomunun antimadde (karşıt madde) olarak karşılığı olan antihidrojeni tuzaklamayı/yakalamayı başardılar. Bu gelişme ise 14 milyar yıl önc

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • Justice League: Doom (2012)

   http://androiddreamer.files.wordpress.com/2012/07/justice-league-doom.jpg  Bu adalet takımı filminde normalde batmanın ne kadar güçlü olduğunu görücez ve adalet takımını bekleyen kötü sonu herkese tavsiye ederim çok beğendim ayrıca önceki serilerinide herkese tavsiye ederim izlediğinize pişman olmazsınız heyecanlı ve süper   http://img29.imageshack.us/img29/6139/93813113.png http://img827.imageshack.us/img827/8586/57338560.png http://img717.imageshack.us/img717/8205/78475963.png http://img6

   , Yer: Filmler

  • Uzayda 'anti-madde' aranacak.

   CERN, Alfa Manyetik Spektrometre’yi (AMS) 29 Nisan’da NASA’nın Endeavour mekiğiyle uzaya göndermeye hazırlanıyor.   CERN, Alfa Manyetik Spektrometre’yi (AMS) 29 Nisan’da NASA’nın Endeavour mekiğiyle uzaya göndermeye hazırlanıyor.   Uluslararası Uzay İstasyonu’na kurulacak olan AMS dedektörü Evren’i inceleyerek anti madde ve karanlık maddeyi bulmaya çalışacak. AMS aynı zamanda kozmik ışınların yapısı ve akısı üzerine de hassas ölçümler yapacak. http://media.ntvmsnbc.com/j/NTVMSNBC/Compo

   , Yer: Uzay ve Gizemleri

×
×
 • Yeni Oluştur...