Jump to content

Seçim Araçları


SpawN

Önerilen Mesajlar

Evet arkadaşlar sizlere biraz da seçim araçlarından bahsetmek istiyorum! Seçim araçları; bizim resim üzerine işlem yapacağımız alanları belirlemek için kullandığımız alet edevatlardır! Kısaca tanımı bu şekilde! Ama sadece resim üzerinde işlem yapmakla kalmıyor aynı zamanda da backgroundları temizlemek içinde kullanıyoruz! İşin özü photoshop’un en temel yapı taşlarını oluşturuyor bu araçlar! Şimdi, birkaç tane seçim aracımız var bunların yanında bize yardımcı bir kaç ek özellik var ama ben hepsine değil bir kaçına değinmek istiyorum! Hani işimizi en makbul şekilde gören araçlardan ve bunlara yardımcı bir kaç ek özellikten bahsedeceğim! Ufaktan başlıyalım!

 

http://img71.imageshack.us/img71/3038/24154842st0.jpgrectangular marquee tool:

 

Bu araçla kare ve dikdörtgen seçimlerimizi rahatlıkla oluşturabiliyoruz arkadaşlar! Shift tuşuna basılı tutarak da rahat bir şekilde kare seçim alanımız oluşturuyoruz! Alt + Shift tuşlarına basak da tıkladığımız yer merkez kabul edilecek şekilde bir kare çizmemize olanak sağlıyor! Sadece Alt tuşu ne işe yarıyor diye soracak olursanız; Alt tuşu tıkladığımız yeri merkez kabul ederek kare veya dikdörtgen seçmemize olanak sunuyor!

 

NOT: Seçim alanımızı oluşturduktan sonra alanımızdan belli bir kısmı çıkarmak için Alt tuşuna basılı tutarak ya da alanımıza bir kısım ilave etmek için Shift tuşuna basılı tutarak işlemimizi gerçekleştire biliyoruz!

Zaten alt tuşuna basılı tutuğunuzda imlecinizin yanında eksi(-), shift tuşuna basılı tutuğunuzda ise artı(+) olduğunu göreceksiniz! Bu kural hemen hemen bütün seçim araçlarında geçerlidir!

 

Bir de “feather” olayından bahsetmek istiyorum!http://img241.imageshack.us/img241/2496/76580493zj4.jpg

Bu aleti en çok rectangular marquee tool ile kullanacaksınız arkadaşlar! Bu feather’ın işi sivri kenarları yumuşatmaktır! Değeri ne kadar artırırsanız sivri kenarların bir o kadar ovalleştiğini göreceksiniz! Bir nevi seçim alanınızı yumuşatacaksınız!

 

http://img78.imageshack.us/img78/1654/60074681wp2.jpgElliptical marquee tool:

 

Bu araç ise bizim dairesel seçim yapmamıza olanak sunuyor arkadaşlar! Yine Shift tuşuna basılı tutunca tıkladığımız noktadan itibaren tam bir çember çiziyor, Alt tuşuna basılı tuttuğumuzda ise tıkladığımız yeri merkez kabul ederek çember veya elips çiziyor, Shift + Alt tuşlarına basılı tuttuğumuz zaman ise tıkladığımız yeri merkez kabul ederek tam anlamıyla bir daire alanını bize seçiyor!

 

http://img167.imageshack.us/img167/3034/88510893jz4.jpgSingle row marquee tool:

 

Satır üzerinde 1 px alan seçmenizi sağlar!

 

http://img205.imageshack.us/img205/6204/88537582gc4.jpgSingle column marquee tool:

 

Sütün üzerinde 1 px alan seçmenizi sağlar!

 

http://img50.imageshack.us/img50/9021/40608969em3.jpgMove tool:

 

Bu araç seçtiğiniz alanı başka bir yere taşımanıza yardımcı olur! Gerçi tek görevi bu değil sadece seçim alanınızı değil aynı zaman da layerlarınıza da yaptığınız çalışma üzerinde sağa sola taşımanıza yardımcı olur!Otomatik layer tanıma özelliği var ama ben şahsım adına bunu kullanmanız tavsiye etmiyorum evet bazen işinize yarıyor ama çoğunlukla çileden çıkarıyor!:)

 

http://img50.imageshack.us/img50/7316/33063680gc5.jpgLasso tool:

 

Bu araç çalışma üzerinde serbestçe seçim ananlı oluşturmamızı sağlıyor!

 

http://img247.imageshack.us/img247/1091/81576421kp9.jpgPolygonal lasso tool:

 

Sivri kenarlı çizimlerde sıkça kullanacağınız bir araç! Köşeden köşeye seçim olanağı sunuyor! Üçgen, beşgen, altıgen gibi cisimleri seçmenizde size kolaylık sağlayacaktı!

 

http://img124.imageshack.us/img124/2950/67386587wz8.jpgMagnetic lasso tool:

 

Bu aleti arka plan temizlemede anlatmıştım! Şöyle bir değinip geçeceğim! Otomatik renk tanıma özelliğine sahip bir araç! Seçim alanı oluştururken arada noktacıklar göreceksiniz bu noktacıklar geri dönüşümü olan noktacıklar!:D Yanlış bi yere tıkladığınız zaman ya da kendisi yanlış bi yer seçtiği zaman enter tuşunun üzerindeki backspace tuşuyla o noktayı geri alabiliyorsunuz!:D:D (Lighthouse buradan saygı ile anarak yoluma devam ediyorum:))

 

Not: Magnetic tool'u sadece arka fonla kesilmesini istenilen cisim arasında belirgin bi renk farkı varsa kullanmak mantıklıdır

(Bu da boogee’nin bana zorla yazdırdığı not!:) buradan da gönderme yaptıktan sonra)

 

http://img237.imageshack.us/img237/2542/10cb6.jpgMagic Wand Tool:

 

Bu araç bizim tek renkli ya da birbirine yakın olan renkleri seçmemizi sağlıyor! Yukarıdaki “tolerance” değerini arttırdığınız zaman renk yakınlığı artıyor, azalttığını zaman ise renk yakınlığı küçülüyor!

 

http://img165.imageshack.us/img165/3034/11nl6.jpgCrop tool:

 

Çalışmanızın kenarındaki fazlalıkları almanıza yarar!

 

http://img238.imageshack.us/img238/9159/12zi0.jpgSlice tool:

 

Bu araçla pek işimiz yok aslına bakarsanız bu webmasterların kullandığı bir parçalama aracı! Web sitesinin daha hızlı açılmasını sağlamak amaçlı kullanılan bir yöntem!

 

Şimdi geldik en önemli noktaya!

http://img95.imageshack.us/img95/1962/13jk7.jpgPen tool:

 

Yukarıda anlattıklarımın hepsini unutun!:) Bu araç yukarıdaki seçim araçlarının hepsini kapsayacak nitelikte! İlk başlarda biraz zorlanabilirsiniz ama eliniz bir alışınca bir daha bırakamayacaksınız! :)

Asılında bu aracı anlatma taraftarı değilim! Çünkü kullanımı biraz farklı, path mantığı ile kullanılan bir araç hem seçim hem de çizim amaçlı kullanacağımız için olayın biraz karıştırabilir ama kısaca seçim işlevine değineceğim!

 

Şimdi yeni başlayan arkadaşlara tavsiyem; ilk önce yukarıdaki “pen otionsdan” “rubber band” seçeneğine bir tik atmanız olacaktı! Neden diye soracak olursanız bu araçla pen tool’un bir iz düşümünü elde edeceksiniz ki bu da işinizi kolaylaştıracaktır! http://img387.imageshack.us/img387/5457/14lt6.jpg

 

Seçim işlemini tamamladıktan sonra!

http://img107.imageshack.us/img107/5736/15rb3.jpg

 

Path sekmesine gelerek “Ctrl” tuşuna basılı tutuyoruz ve “work path” yazan yere bir kere tıklıyoruz!

http://img107.imageshack.us/img107/5758/16ic6.jpg

 

Bize seçim alanımız oluşturduktan sonra tekrar “layer” sekmesine dönerek işlemlerimize kaldığımız yerden devam edebiliyoruz!

 

Bu araç hakkında anlatacaklarım şimdilik bu kadar! Aslında bunun adına başlı başına bir konu açılması gerekir ama onu da ilerleyen zamanlarda daha ayrıntılı bir şekilde anlatacağım!

 

Benden şimdilik bu kadar!:)

 

Tsk!

Saygı ve Sevgilerimle!!!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...