Jump to content

Orta Dünya ve Tanrı


einherjer

Önerilen Mesajlar

Orta Dünya'da Tanrı'nın rolü neydi,yada varmıydı?Gandalf'ın Peygambervari dönüşü biraz titreşimler versede,şüpheye herzaman yer vermiştir Bende mesela Elf'lerin Tanrı'sı ile cücelerin Tanrısı aynımıydı? Tek Tanrı'mı yoksa birçok Tanrı'mı vardı orta Dünya'da? Mordor'da Sauron varken Gondor'da öyle bir varlık,hatta güç dahi yoktur,Sauron Şeytan'sa Tanrı tam olarak nerededir?Bunu çözen varmı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

The Silmarillion sanırım bütün sorularının cevabı bu kitapta gizli.Şiddetle tavsie ederim ;)

--------------------

Silmarillion'un ilk kitabı Ainulindalë'ye göre, her şey sadece karanlık ve büyük bir boşuktan ibaretken, bu uçsuz bucaksız boşluğun içinde yaşayan ve Tek Varlık Eru veya Elflerce daha sonra verilen adıyla Ilúvatar olarak bilinen tanrısal bir Varlık varmış. Ilúvatar'ın ilk ve basit düşünceleri, Ainur yani Kutsal Varlıklar olarak anılan tanrılar soyu haline gelmiş ve Ilúvatar yarattığı tanrılara kendi ruhu yani Sönmez Ateşi nden sonsuz hayat vermiş.

 

Bu tanrılar soyu için Ilúvatar boşlukta, Sonsuz Odalar olarak bilinen sarayı inşa etmiş. Ainur, burada şarkı söylemeyi öğrenerek, kutsal bir koro haline gelmişler. Bu tanrısal ruhların müziğinden ise, boşlukta dönüp duran küresel bir dünyadan ibaret olan kutsal bir görüntü ortaya çıkmış.

 

Arda, şarkılarla yaratılmış ve yaratılışında, kavga ve uyumsuzluk şarkıları söyleyen şeytani ruh Melkor dahil, tüm tanrısal varlıklar rol oynamış. Fakat Ainur'un müziği yalnızca bir Görüntü yaratmış; Eä, yani Bilinen Dünya ise Ilúvatar yani Sönmez Ateşin gücünün sözü ve emri ile yaratılmış. Böylece ilk Görüntü madde ve gerçeklik kazanmış. Sonra, bu dünyanın yaradılışında daha önemli roller oynamış olan ve şekillendirilmesinde rol almaya devam etmek isteyen Ainur, bu dünyaya inmişler.

 

Tolkien, Aİnur'un büyük bölümünün Ilúvatar ile birlikte Sonsuz Odalarda kaldığını ve bu yeni dünyaya inmediğini anlatmakla birlikte, onlardan bir daha bahsetmez. Tolkien tarihi yalnızca dünyaya inerek fiziksel varlıklara bürünen tanrısal ruhlarla ilgilidir. Bunlar doğanın bileşenleri ve güçleri haline gelmiş ve aynı zamanda (Yunan ve Kuzey Avrupa tanrıları gibi) fiziksel biçim, kişilik, cinsiyet ve birbirleri ile akrabalık kazanmışlardır. Arda'ya inen Ainur, iki sınıfa ayrılmıştır: Valar ve Maiar - yani tanrılar ve yarı-tanrılar.

 

Valar 15 tanedir:

 

Rüzgarların Kralı Manwë; Yıldızların Kraliçesi Varda; Denizlerin Efendisi Ulmo; Ağlayan Nienna; Demirci Aulë; Meyva Veren Yavanna; Ormanların Efendisi Oromë; Genç Vána; Ölülerin Bekçisi Mandos; Dokumacı Vairë; Rüyaların Efendisi Lórien; İyileştirici Estë; Güreşçi Tulkas; Danscı Nessa; ve daha sonra Karanlık Düşman Morgoth olarak adlandırılacak olan Melkor

 

Maiar daha kalabalık olmakla birlikte, tarihçelerde bu ölümsüz varlıklardan yalnızca bir kaçının adı geçmektedir:Manwë'nin Sözcüsü Eönwë; Varda'nın Nedimesi Ilmarë; Dalgaların Ossë'si; Durgun Denizlerin Uinen'i; Sindar (Elf) Kraliçesi Melian; Güneş Arien; Ay Tilion; Yüzüklerin Efendisi Sauron; Balrogların Efendisi Gothmog; Vampir Thuringwethil; Örümcek Ungoliant; KurtAdam Dragluin; Irmağın Kızı Goldberry; ve beş büyücü Olórin (Gandalf), Curunír (Saruman), Aiwendil (Radagast), Alatar, Pallando

 

Dünya yaratıldıktan ve Ainur dünyaya indikten sonra, Arda'da zaman başlar. Arda tarihinin büyük kısmında zaman ölçümünde kullanılabilecek güneş ve ay henüz yaratılmamış bulunduğundan, Tolkien Valarian Yılları ile Valarian Çağlarını kronolojik ölçüt olarak kullanır. Her Valarian yılı 10 insan yılına ve her Valarian Çağı 100 Valarian Yılına, yani 1000 insan yılına eşittir. Tolkien'in farklı yazılarında çeşitli olaylar ve tarihleri konusunda bazı çelişkiler bulunmakla birlikte, Arda'nın Yaradılışından (Yüzük Savaşından hemen sonraya rastlayan) Güneşin Üçüncü Çağının sonuna kadar 37 Valarian Çağı yani tamıtamına 37.063 ölümlü yılı geçmiştir.

 

Bu uzun çağlardan ilk bir kaçı, yeni gelmiş olan güçlerin Arda'yı Şekillendirmesi ile geçmiştir. Fakat Ainur'un müziğinde uyumsuzluk bulunduğu gibi, Arda'nın gerçek Şekillendirilmesi başladığında, şeytani Vala Melkor tarafından yönetilen bazı Maiar ruhları büyül bir anlaşmazlığa neden olmuştur. İlk Savaş olarak bilinen bu anlaşmazlık sonucu, Arda'nın doğal simetri ve uyumu (armonisi) bozulmuştur. Melkor sonunda sürgüne gönderilmişse de, Arda'nın denizleri ile karaları yarılmış ve yırtılmış ve Arda ilk Görüntüdeki ideal dünya haline gelme olasılığını sonsuza dek yitirmiştir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sorularinin tum cevaplari Silmarillion'da mevcut lakin kisa bir bilgi vermek gerekirse; cuceler, Eru tarafindan yaratilan valalardan Aule tarafindan yaratilmistir hem de henuz elfler bile yaratilmadan önce. Aule biraz sabirsiz bir valadir :) Ancak Eru, Aule'ye dur demis, benim baska planlarim var :) Önce elfler inecek yeryuzune... Ve sonrasinda Aule'nin yarattigi cuceler, elfler Eru tarafindan yaratilip yeryuzunde hukum surene dek, Eru'nun emriyle taslar altinda uykuya yatirilmistir.

 

Ayrica Sauron'a seytan benzetmesi yapmak yanlis olur. O sadece Morgoth (Melkor)'un usaklarindan biridir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

eğer Tolkien'in yazdığı eserlerde kullandığı şey hayal gücü ise... oldukça geniş bir hayal gücüne sahip olmalı...diller.. haritalar.. mistik ve kimsenin rüyalarında bile göremeyeceği bir dünya yaratmış... sanki bizzat gidip görmüş gibi... acaba böyle pararlel bir evren olma olasılığı olanbilir mi diye düşünmekten kendimi alamamıştım okurken... paylaşım için çok teşekkürler...:clapping:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında Tolkienin kitapları ve gerçek arasında çok fazla benzerlik var.Silmarilliondan çıkarılacak çok ders var.Kısacası iylik ve kötülüğü anlatır

Bide tolienin sayıları çok önemli

 

3 Silmaril

7 Palantir

Tek yüzük Karanlıklar efendisine

3 Yüzük Elflere

7 Yüzük Cücelere

9 Yüzük Güce en düşkün varlıklara,İnsanlara

Minas tirith 7 kat her kata 7 kapı

Yüzük kardeşliği 9 kisi

Bilbo 13 ay için eve döner

Frodo 13 ay için görevini tamamlar

 

neden hep tekli sayıları kulanmış

bide katolik olmasına rağmen yapıtlarında tanrının tek olduğunu söyler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Peki Bu tanrılar Şuan Nerede ? Öldüler mi?...Allah rahmet eylesin

 

orta dünyaya hayal ürünü fantastik&kurgu gözüyle bakarsak evet.ama bu tanrıların akıbeti çok uzun hikaye.silmarillionu lotr serisini,hurinin çocuklarını okumak gerekiyor.

 

gerçekçi bir şekilde bakmaya denersek ise,sonucta çağlar atlasında karanlık çağdenilen bir çağ var ve bu çağda neler geçtiğini kimse bilmiyor.neden olmasın?

 

 

ben tolkien in tarihten ve mitolojiden bayagı etkilendiğini düşünüyorum.çağlar boyunca süren savaşlardan çok esintiler var.en basitinden amasyadaki kral mezarlıgını gördüğümde aklıma direk helms deep kalesi geldi.çünkü dağ oyulmus ve kale inşa edilmiş.dile gelince,zaten dilbilimciydi ortaya koydugu dıl hakkında bişey söylemek istemiyorum.ama orhun kitabelerindeki harflere benzerliği çok dikkat cekıyor.aynı zamanda doğuda buna benzer bir dil mevcutmuş diyorlar eskiden..

 

tabii bunlar söylenti..bazı kanıtlar gerekıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ao soradan çıkma filan değil ao tek tanrı ao melkor ve manve yi yaratıo onlarda tanrı ve en çok tapanı olan manve

manve ve melkor ikiz ayrıca

 

Orta dünyadaki tek tanrı Eru diğer adıyla İluvatar'dır. Melkor (Morgoth) ve Manwe (Sulimo) tanrı değil vala'dır Eru'nun düşüncesinde ikisi kardeşti. Eru onları düşüncesinden yaratı. Morgoth'tan sonra en güçlü vala Manwe'dir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...