Jump to content

Yılan Şarabı


efemera

Önerilen Mesajlar

http://img503.imageshack.us/img503/9728/snakewine1lb0.jpg

 

 

Yılan Şarabı Vietnamın Hanoi şehri yakınlarındaki Yılan Köyünde, Vietnamın diğer şehirlerinin yanısıra Güneydoğu Asyanın çeşitli bölgelerinde bulunabilen bir alkollü içecektir. 1998 yılında Vietnam hükümeti Hanoi bölgesinde fare nüfusunun artışı sebebiyle yılan ve kedilerin Çine ihracını yasaklamıştır. Çin hükümeti de yılan öldürmeye karşı benzer yasalar çıkarmasına rağmen Yılan Şarabı birçok bölgede popülerliğini korumaktadır. Yapımında öldürülen kobra ve diğer tür yılanlar soyu tükenen türler olduğundan A.B.D. de dahil birçok ülkede ithalatı yasaklanmıştır.

 

İki tür Yılan Şarabı bulunmaktadır. Büyük zehirli bir yılan bir şişe pirinç şarabının içine diğer küçük yılanlar, kaplumbağalar, böcekler ve kuşlarla birlikte yerleştirilir ve birkaç ay fermantasyon amacıyla dinlendirilir. Yılan kanı şarabı ise yılanın karnı kesilip akıtılan kanının pirinç şarabı veya tahıl alkolüyle karıştırılmasıyla elde edilir. Şarabın bulunduğu bardağa hayvanın safra kesesi boşaltılabilir; yılan eti, karaciğeri ya da derisi yanında meze olarak tüketilebilir.

 

Yılanların iyileştirme gücü olduğuna inanılır ve Yılan Şarabının saç kaybını önlediği, hipermetropiye iyi geldiği, cinsel gücü artırdığı ileri sürülür. Altın Keklik marka Yılan Şarabının etiketine göre:

 

Yılanlar içinde %100 pirinç şarabı bulunan özel şişelerine batırılır, şişenin ağzı kapatılır ve 5 sene bir mahzende bekletilir. İnsan vücudunun ihtiyacı olan maddeleri barındıran şaraplar yüksek kaliteli toniklerdir. Düzenli ve ölçülü miktarda tüketilmesi cildi nemlendirir, iştah açar, kemik, tendon ve kasları güçlendirir. Kronik yorgunluk, saç dökülmesi, migren ve romatizma tedavisinde kullanılır. Tonik şaraplar su kaybına neden olmaz. Her yaştan insanlar, hamile kadınlar da dahil olmak üzere 4 mevsim Yılan Şarabı tüketebilirler.

 

Yine de bu iddialar satışları artırmak için uydurulduklarından ciddiye alınmamalıdırlar. Çin Vahşi Yaşamı Koruma Derneği genel sekreteri Wang Fuxinge göre; satıcılar yılan etinin protein değerlerini abartıyorlar ve bu da etin lokantalarda giderek daha fazla tüketilmesine yol açıyor

 

http://dl.ziza.ru/other/052008/26/other/vodka/001_vodka.jpg

 

 

http://dl.ziza.ru/other/052008/26/other/vodka/002_vodka.jpg

 

 

http://dl.ziza.ru/other/052008/26/other/vodka/003_vodka.jpg

 

 

http://dl.ziza.ru/other/052008/26/other/vodka/004_vodka.jpg

 

 

http://dl.ziza.ru/other/052008/26/other/vodka/005_vodka.jpg

 

 

http://dl.ziza.ru/other/052008/26/other/vodka/006_vodka.jpg

 

 

http://dl.ziza.ru/other/052008/26/other/vodka/007_vodka.jpg

 

:whistling::D:whistling:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

votka degil o tekila...bazı tekila firmaları özel olarak uretir ve piyasaya surer tadı superdir...:D...yılan sarabını ilk defa duydum ve içesim geldi...:D:D

 

Ay ne bileyim tekila veya votka içmişliğim mi var :rofl: National Geographicte böceklerin yenmesi hakkında bir belgesel vardı orada görmüştüm. Tekilaydı sanırım evet. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...