Jump to content

İnsani Deli edebilecek Beyin Testi


AgoniaJoeremi

Önerilen Mesajlar

http://i.milliyet.com.tr/ed/dansci.gif

 

 

E-Posta'da söylenene göre dansçının saat yönünde döndüğünü görürseniz beyninizin sağ tarafını, ters tarafa döndüğünü görürseniz ise sol beyinli olduğunuzu öğreniyorsunuz.

Aslında gerçek bundan biraz daha farklı.. "Dönen Dansçı"yı yaratan kişi olan Japon web tasarımcısı Nobuyuki Kayahara bunun bir optik ilüzyon olduğunu söylüyor. Gözün nesneleri nasıl algıladığının bilim adamları tarafından senelerdir detaylı bir şekilde araştırıldığını söyleyen Kayahara, bu tür testlerin bir çok türünün mevcut olduğunu belirtiyor.

"Dönen dansçı"nın aslında çok basit bir açıklaması var..Resimde herhangi bir renk derinliği olmadığı için dansçı silüetinin hangi ayağının üzerinde durduğu anlaşılmıyor. Bu yüzden göz bir süre sonra silüetin bazen sağa bazen de sola döndüğünü görüyor. Aynı test ufak bir hileyle yönlendirilerek de denenebiliyor. Resmin üzerine hangi bacağın sabit olduğu, kişi tarafından işaretlendiğinde göz tek bir tarafa odaklandığından herhangi bir sapma olmuyor.

Bilim adamları bu tür araştırmaların gözün işleyişini anlamak konusunda çok büyük katkı sağladığını belirtiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzel bir konu teşekkürler.

 

İlk baktığımda saat yönünde dönüyordu. Dikkatlice baktım ve şunu farkettim."İstediğimiz yöne döndüğünü algılayabiliriz." Bu diyeceklerimi düşünürseniz istediğiniz tarafa doğru dönecektir. Orada açık olan koldaki bileğe odaklanın ve aslında dönmediğini, sadece sağa sola doğru sallandığını düşünün. Ve sonra kolun ters saat yönünde döndüğünü düşünün ve dansçının heryerine bakın. Ters saat yönünde döndüğünü algılayacaksınız. Aynı şekilde sağa sola doğru sallanırken saat yönünde dönmeye başladığını düşünün ve yine bakın saat yönünde döndüğünü algılayacaksınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlk olarak saat yönünde, ondan sonra saat yönünün tersine bu şekilde belli aralıklarla değişerek gidiyor.Paylaşım için teşekkürler.İşin garibi windows resim ve faks görüntüleyici ile açtığımda yavaşlatılmış bir şekilde izleniyor ve alttaki ayağı gerçekten de dönüyormuş gibi gözüküyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

evet vegeta haklısın ama işin enteresan yanı bunu yapan kişi aslında 8 yaşındaki bir cocugun görme problemini çözmek için yarattıgı belirlenmiş ama insanın düşünebildigi şeyleri görmenin açık net kanıtı olarak biliniyor .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...