Jump to content

Marvel Comics


ensiferum13

Önerilen Mesajlar

http://aycu13.webshots.com/image/48852/2002702718257502587_rs.jpg

 

Marvel Comics, Aralık 1939‘da Timely Comics adı altında kuruldu. Şirketin kurucusu yayıncı Martin Goodman genel çizgiroman akımının aksine süper kahraman öyküleri yayınlamak istiyordu. Çizgiroman tarihinde altın çağ olarak adlandırılan dönem Süperman’in evsahipliğini yaptığı Action Comics (Macera Çizgiromanı) dizisi ile başlar. Superman karakteri ile büyük başarı sağlayan National Comics isimli yayınevi (daha sonra adını DC Comics olarak değiştirecektir) başarısını 1939 yayına soktuğu bir diğer süper kahraman Batman ile devam ettirir. 1939 yılında Timely Comics ilk süper kahraman dizisi olan Namor’u yayınlar. Namor’un özelliği mitolojide sular altında kalan Atlantis’ten gelmesi ve insanlardan nefret etmesidir. Bir anlamda Namor çizgiroman tarihinin ilk anti-kahramanıdır. Namor ile başlayan atak Human-Torch (Alev Adam ) ile devam eder. Bu iki kahraman ayrı öykülerde yer almasına rağmen aralarındaki sürütşme ve kavgalar onlara belli bir popülerlik sağlar.

 

Amerika’nın İkinci Dünya Savaşına girmesine Timely evreni de kayıtsız kalmaz. Namor ve Human Torch güçlerini Naizlere karşı kullanmaya başlar. Bunun yanında 30’lu yılların çizgiroman anlayışı ile günümüz anlayışı arasında ki en temel fark öykülerde süper kötülere yer olmamasıdır. Kahramanlar ya çılgın bilim adamlarıyla ya da bilidiğimiz suçlular ile karşılaşır. Amerika’nın savaşa girişinden altı ay sonra Joe Simon ve Jack Kirby Marvel evreninin en önemli karakterlerinden Yüzbaşı Amerika’yı yaratır.(Stan Lee’nin ilk Marvel macerası Kaptan Amerika için diyalog yazmak olmuştur)

 

Savaşın ardında süper kahraman çizgi ormanları ilgi çekmemeye başlamış, piyasanın merkezine western, melodram ve en çok korku öykülerine dayalı çizgiromanlar oturmuştu. Bu yıllarda Timely Comics’in yaptığı bir diğer yenilik de adını Atlas Comics’e çevirmesidir. Kid Colt ve Two Gun Kid bu dönemin en önemli karakterlerindendir.(İlginç detaylardan bir tanesi zaman atlaması sonucu vahşi batıdan günümüze gelen Two-Gun Kid’in İntikamcılar’a katılmasıdır)

[değiştir]

 

Çizgiromanda gümüş çağ

 

1956 yılında Dc Comics şasırtıcı bir hamle ile Altın Çağ kahramanlarından Flash’ı Shadowcase isimli öykü içinde tekrar yayınlamaya başlar. Aynı formülü Hawkman ve Green Lantern için uygulayan ve sıradışı başarı sağlayan DC Comics çizgiromancılıkta gümüş çağı başlatır.Dikkat tekrar süper kahramanların üzerine çekilmiştir.Superman,Batman ,Harika Kadın,Hawkman,Flash,Martian Man ve Aquaman’i katılımı ile Amerika Adalet Birliği oluşur. Çizgiroman tarihinin ilk süper kahraman ekibini kuran DC 50’li yıllara damgasını vurur

 

 

1961 yılında yayınevi sahibi Martin Goodman’ın talimatı ile Stan Lee ve Jack Kirby DC ’nin Adalet Birliğine rakip olacak bir süper kahraman takımı yaratmak için kolları sıvar. Ortaya çıkan eser Fantastik Dörtlü ‘dür. Fantastik Dörtlü’nün sıradışı başarısı sayesinde Marvel Comics parasala darboğazı aşıp rahat bir nefes alır. Bünyesini Steve Ditko ve Don Heck gibi genç yazar çizerler ile güçlendiren Marvel iki yıl içinde müthiş bir atağa başlar:

 

 

Yeşil Dev Hulk, Şimsek tanrısı Thor , Örümcek Adam, İntikamcılar ve X-Men .bu yayınların başarısı ile Marvel Pazar payını genişletir ve piyasada lider konumuna gelir.

 

Stan Lee’nin hikaye yazarken izlediği ve daha sonra ‘’Marvel Metodu’’ olarak isimlendirilen yolu şu şekildedir. Konuyu kabaca yazarlara özetler ve onlarının yaratıcı özgürlüklerini sergilemesini bekler, çizim ve renklendirme faslı bittikten sonra öykü ve diyaloglar son haline getirirlir.Konuşma balonları bu işlemden sonra yazılır.Marvel Metoduna ve Steve Ditko, Jack Kirby gibi başarılı çizelerin varlığına rağmen Marvel’ın esas sırrı kahramanlarına kişilik ve karakter katmasıdır. Her Marvel kahramanı günlük hayatta rastlayabileceğimiz problmeler ile boğuşur.Bu sayede okur eserdeki kahrama ile kendini rahatça özdeşleştirebilir.

 

Çizgiroman tarihinde Gümüş Çağ olarak adlandırılan dönem Jack Kirby’nin Fantastik Dörtlü’nün 104. sayısının ardında ayrılıp DC Comics’e geçmesi ile sona erer. DC için Yeni Tanrılar adı altında bir dizi hazırlayan Jack Kirby daha çok yaratıcı özgürlüğe sahip olmak ve Stan Lee’nin gölgesinden kurtulmak için bu yolu seçmiştir.Kirby’nin ayrılışından kısa bir süre sonra Stan Lee yazarlığı bırakır ve editör koltuğuna oturur. O günden beri basılan her Marvel çizgiromanı ‘’Stan Lee sunar ‘’ etiketi taşımaktadır .

 

 

1970’li yıllarda özellikle X-Men yazarı Chris Claremont ve Daredevil yazarı Frank Miller’ın çalışmaları ile Marvel pazarda liderliğini sürdürür.Chric Claremont kapatılması gündemde olan X-Men serisini John Byrne ile beraber zirveye taşır. Yepyeni bir ekip ile okuyucunun karşısına çıkan Claremont daha yazdığı ilk öyküde ekipten bir karakteri öldürmekten çekinmez-hem de sonuza kadar, bilirsiniz genelde çizgiromanda ölen karakter defalarca dirilir-, diğer süper kahraman takımlarının aksine onun yazdığı öykülerde ekip içinde devamlı sürtüşme vardır. "Dark Phoneix Saga’’, ‘’Days of Future Past ’’ gibi yenilikçi ve en klasik X-men öyküleri hep Claremont zamanında yazılmıştır. Öyle ki kapatılması düşünülen X-Men serisi onlarca başka seriye ev sahipliği yapmıştır.(X-Factor, X-Force, Excalibur, Gen-X gibi ) . Hatta son dönem Marvel editörlerinden Bob Harras:

 

‘’Yeni bir çizgiromanı yayına sokmanın en kolay yolu onu X-Men içinden başlatmak ‘’ demiştir.

 

Şu an yönetmen koltuğunda oturduğu Sin-City ile kendinden bahsettiren Frank Miller ilk çıkışını Marvel için Daredevil’ı yazarken yapmıştır. Okuyucuyu ilk şok eden hareketi kör avukatın bir suikastçi Elektra’ya aşık olması ile başlar. Bir yanda kendi adalet yargıları, bir yanda ise suçlu sevgilisine aşkı arasında kalan Matt Murdock/Daredevil’in alt üst olan psikolojisi hiçbir çizgiromanda olmadığı kadar derine inilerek ve de olabildiğince gerçekçi bir şekilde verilmiştir. Bunun yanında standart bir kötü karakter olan Kingpin’i adeta baştan yaratmıştır. Çizgiroman janrına aykırı olarak mafya ve suç dünyası ilk kez bu kadar gerçekçi olarak bir çizgiromanda yer alır.

 

 

1960’lı yıllarda Steve Ditko, John Buscema gibi dikkat çekici çizerleri bünyasinde toplayan Marvel aynı hamleyi 80’lerin sonunda da başarı ile uygular. Jim Lee,Mark Silvestri , Erik Larse, Rob Liefeld ve Todd Mc Farlane çizim teknikleri ile çıtayı üst seviyeye taşırlar. Özellikle Mc Farlane tarafından yeniden düzenlene Örümcek Adam ve unutulmaz düşmanı Venom’un maceraları Marvel’ı satışlarda zirveye fırlatır. Nitekim 90’lı yılların başında Gümüş Çağı kapatan olay tekrar yaşanır. Yoğun editör baskısından bunalan bu ekip Marvel’ dan ayrılıp İmage Comics’i kurarlar ve sıradışı başarı kazanırlar.

 

90’lı yıllarda yeni nesil okuyucuların öykülere yabancı kalması ve takip etmekte zorlanmasını yüksek sesle gdile getirmesinin ardından Marvel Ultimate serilerini yayına koyar. MTV gençliğine hitap eden-lakin yer yer çok sert politik mesajlar vermekten çekinmeyen- bilgisayar oyunu tadında ve akıcılığında bu seriler ile Marvel yeni nesli de yakalamış olur. Şu günlerde sinema uyralamaları ile kendinede çokça bahsettiren şirket her şeye rağmen 60 yıldır yoluna devam ediyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

X MEN

 

X-Adamlar; hayali mutantlar olarak; evrimdeki bir değişim sonunda, insanüstü güçlerle doğan ve genelde ergenlik döneminde ortaya çıkan özelliklere sahip hayali kahramanlardır.

Normal insanlar olan Homo Sapiens türü, gizlenen ve endişe içinde yaşayan diğer tür olan Homo Superiors yani mutantlara karşı korku, nefret ve güvensizlik beslemektedirler. Bir çok bilimadamı mutantların evrimdeki bir sonraki adım olduğunu düşünür, ve bu yüzden mutantları insanlık için bir tehlike olarak görür. İşte, hikayedeki bu ana nokta, "insanların bilmedikleri ve anlamadıkları şeylerden korkup nefret etmeleri"dir.

Mutantlar ve insanlar arasındaki bu anlaşmazlıkta; bazı mutantlar güçlerini kötüye kullanırlar. (X-Men düşmanı Magneto(Manyeto) ve Apocalypse(Kıyamet) gibi) Bu mutantlar, normal insanlardan daha üstün olduklarını ve süper güçleriyle insanları devirerek Dünya'yı yeniden şekillendirmeleri gerektiğini düşünür.

Bu düşüncenin karşısında olan, insanlar ve mutantların barış içinde ve birlikte yaşaması gerektiğini düşünen mutantlar ise insanlar tarafından gördükleri işkence ve dışlama yüzünden oldukça az sayıdadır. Bunun üzerine, insanların düşüncelerini okuyabilen ve kendi düşünceleriyle yönlendirebilen Profesör Charles Xavier (Profesör X, Professor X) tarafından, barışçıl düşünceyi destekleyen ve bu düşünceyi yaymak için içinde güçlü mutant üyeleri barındıran X-Men grubu kurulur. Xavier, oldukça zengin bir mutant olup, genç mutantları geliştirerek onları Magneto'nun dünyasından, Brotherhood of Mutants ve diğer mutant tehlikelerden uzak tutmaya çalışır. Profesör X'i özel kılan niteliği, sadece düşünceleriyle tüm insanlığa istediğini yaptırabilecek kadar güçlü bir mutant olmasına karşın, barışa giden yolu özgür iradeyle ve uzlaşmayla yürümesidir.

X-Men çizgi romanı; yaratılmış en eski çizgi romanlardan biridir ve multikültürel merkezliğin 1970lerde çektiği sorunları temsil eder. Karakterler Almanya, İrlanda, Kanada, Rusya, Kenya ve Japonya gibi ülkelerden gelir ve değişik etnik gruplardan karakterler bulunur. Aralarında gelişen hikayeler, o günün ve hala günümüzün yaşadığı azınlıklara karşı "üstün ırk olma" mantığı içerisinde anlayışsızlık ve hoşgörüsüzlük gösterilmesi üzerinedir.

Bu vesile ile hikayede hem mutantlar arasından hem de insanlar arasından daha üstün tür olduklarını iddia eden, ve diğer türe karşı ayrımcılık yapan gruplar bulunmaktadır. X-Men hikayesinin özü de hikayede mutantlar olarak gösterilen ama gerçek hayattaki tüm azınlıkların - Müslüman bir toplumda Şiiler veya Hristiyan bir toplumda Paganlar gibi - veya içerisinde bulundukları toplum tarafından ayırımcılığa uğrayanların - Doğu Halklarında kadınlar, küçük yaşta çalıştırılan çocuklar veya tutucu milletlerdeki eşcinseller gibi - farklılıkları ne olursa olsun diğer insanlar gibi insan türüne ait olduklarıdır. Bu düşüncenin aksini söyleyenler ise toplumda sürekli olarak savaşa ve karmaşaya yol açarak toplumu ve insanlığı bölmeye çalışır.

Hikayenin eşitlik düşüncesi son olarak, serinin en son filmi "X-Men: The Last Stand"in konusunda da vurgulanarak belirtilmişti. Son filmin konusu olan normal insanların mutantları normalleştirmek adına ürettikleri ilaç karşısında, bir X-Adam (X-Man) olan Fırtına (Storm) > sözlerini içeren konuşmasında yine eşitlik ve hoşgörüden bahsetmişti.

X-Adamlar ismindeki "X" ünvanı; hikayedeki mutantların normal insanlardan "ekstra" olarak süper güçleri olduğu için kullanılmıştır. Yayımlayıcı Martin Goodman düşünülen ilk ismi olan "Mutantlar" başlığını reddetmiş ve yerine X-Men'i tercih etmiştir. Uncanny X-Men'in 309'uncu sayısında da; Professox Xavier'in isminden doğarak X ismini aldığını konuya eklemiştir.

 

X Men karakterleri

--------------------

http://img241.imageshack.us/img241/5376/75636xmen400wn3.jpg

--------------------

http://img217.imageshack.us/img217/2323/60580fdfe19b40dc84c90f0nj7.jpg

--------------------

 

http://img382.imageshack.us/img382/8890/wolverine14lt9xh2.jpg

 

 

Wolverine

 

Bir mutant olan Wolverine, hayvani his ve reflekslere ayrıca kendi kendini iyileştirme özelliğine sahiptir. Bu sayede alabileceği tüm yaralardan iyileşebilir. Bu iyileşme özelliği sayesinde; Weapon X tarafından bir super asker olması için neredeyse parçalanamaz olan metal alışımlı adamantium iskeletine yapıştırılmıştır. Bu da ona oldukça keskin pençeler sağlar.

 

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Marvel Karakterlerine devam

 

Magneto

 

Manyeto, harika evreninde en güçlü mutantların biri olarak yansıtılır, manyetizmayı oluşturmak ve kontrol etmeye yeteneğe sahip olmak. Bir Yahudi yakarak kurban etme sağ kalan kimsesi, onun hareketleri, benzer bir kaderi çekmekten mutant yarışını korumanın maksadı ile sürülür. Manyetonun tanımlamaları, yıllar boyunca değişti, supervillainden düzenli kahramana anti-kahramana, ama o en çok çoğunlukla, uzlaşmaz bir militan olarak gösterilir, ve onun, mutantkindin faydası için olduğunu hissettiği zaman terörizmin işlerinde işe aldı.

 

 

 

http://img382.imageshack.us/img382/9416/magnetomidvm5.jpg

--------------------

Gambit

 

Doğustan beri yetim olan remy çocukluk yıllarını new orleans'ın arka sokaklarında geçirdi. kendi kendine hırsızlık yapmayı öğrenerek hayatta kalmayı başardı. remy günün birinde bilmeden new orleans hırsızlar loncası'nın efsanevi lideri olan jean-luc beau'yu soymaya kalktı. çocuğun cesaretinden hoşlanan jean-luc, remy'i evlat edinerek kendi korumasına aldı. yıllar geçtikçe remy hırsızlıkta gitgide ustalaştı ve lonca içinde yükseldi. loncalarının en büyük rakibi new orleans suikastçiler loncası idi. iki lonca arasında barışın sağlanması için remy karşı loncanın liderinin torunu olan bella donna boudreaux ile evlendirildi. fakat bella donna'nın erkek kardeşi julian buna karşı çıktı ve remy'e düello yapmak için meydan okudu. rakibini yaralayan remy iki lonca arasında bir savaş çıkmasını önlemek için new orleans'dan ayrılmak zorunda kaldı.

 

gambit dünyayı dolaşmaya ve mutant gücünü geliştirmeye başladı. bu süre boyunca mr. sinister adlı uzman bir genetik araştırmacısı için çalıştı. gambit, mr. sinister'ın gerçek amacından habersiz onun süper güçlü suikastçilerden oluşan marauders adlı bir ekip oluşturmasına yardım etti. mr. sinister'ın amacı new york'ta yeraltında yaşayan mutant topluluğu morloklar'ı yoketmekti. bunun farkında olmayan gambit, marauders'ın morloklar'ın yaşadığı tünellere ulaşmasına bile yardımcı oldu. x-men bazı morloklar'a yardım edebildi, bazı morloklar ise kaçmayı başardı, ama büyük bir bölümü katledildi.

 

sinister ile bağlarını koparan gambit, x-men'e katıldı. teknik olarak evli olmasına rağmen takım arkadaşlarından birisine aşık olmasına engel olamadı. ne var ki bu kişi asla dokunamayacağı rogue'dan başkası değildi. fakat birbirlerine karşı olan hisleri o kadar yoğundu ki bu engele rağmen ilişkileri sürdü. rogue, gambit'e dokunduğunda onun sırrını keşfedip mutant katliamı olarak anılan olaydaki rolünü öğrenince onu antartika'da ölüme terketti. fakat gambit'i ölüme terkeden aslında rogue değildi. rogue, gambit'e dokununca onun anılarını da aldığından aynı zamanda gambit'in kendisine karşı olan suçluluk duygusunu da almıştı. yani gambit'i ölüme terkeden asıl şey kendisine karşı duyduğu öfke ve pişmanlıktı. fakat gambit burada ölümden kurtulmayı başararak tekrar takım arkadaşlarının arasına geri döndü ve onlarla arasını düzeltti.

 

gambit en fazla hayranı olan x-men karakterlerinden biridir. wolverine kadar olmasa da onun için bir anti-kahraman denilebilir. karizmatik kişiliği, yakışıklılığı, atletik fiziği ve fransız aksanıyla kadınları etkisi altına almakta zorlanmaz. her ne kadar rogue'a aşık olsa da güzel kadınlarla flört etme fırsatını hiçbir zaman kaçırmaz. kinetik enerjisini adına yakışır bir şekilde poker kartlarını şarj edip onları patlayıcılara dönüştürerek kullanır.rogue 'a dokunamaması en buyuk hayal kırıklıgıdır.

 

 

http://img217.imageshack.us/img217/1517/gambittl8.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://aycu34.webshots.com/image/51393/2004732128885209390_rs.jpg

http://aycu22.webshots.com/image/50381/2004791060324600126_rs.jpg

http://aycu29.webshots.com/image/49788/2004786439957108969_rs.jpg

 

http://www.youtube.com/watch?v=KKTj6hkb_X0

Rauhassa tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nightcrawler / Kurt Wagner

 

Güçleri: Nightcrawler kendini bir yerden başka bir yere teleport edebilir. Bu teleportasyonun sonucu arkasında duman ve kükürt kokusu bırakır, bu aslında teleportasyon yaptığı sırada girdiği boyutun atmosferinin izidir. Nightcrawler teleportasyon sonucu katı bir cismin içinden çıkıp ölümüne neden olmamak için kendini sadece görebildiği ya da çok iyi bildiği yerlere teleport eder. Yıllar boyunca süren antrenmanlarla kendisi ile birlikte teleport edebileceği kişilerin sayısını da arttırmıştır. Ayrıca omurgası normal insanlardan daha esnek olduğu için çok atletik biridir. Koyu ten rengi de gölgelere rahatça saklanmasını sağlar.

 

http://img213.imageshack.us/img213/2497/440pxnightcrawler442x35cm6.jpg

 

Rauhassa tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://aycu31.webshots.com/image/47990/2005154101910548090_rs.jpg

http://aycu22.webshots.com/image/48741/2005116802924111276_rs.jpg

 

gambit ve sowyer arasındaki fark nedir:D

http://aycu17.webshots.com/image/49696/2005178660324440267_rs.jpg

 

Rauhassa tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...