Jump to content

Gnostizm ve tomas incili


MALCOLMX

Önerilen Mesajlar

Bazıları Tomas İncil’ini 5. İncil olarak adlandırırlar. Bazı aydınların bu yazmadaki söyleyişlerin bazılarının gerçek İncil’de görmelerine rağmen, Tomas İncil Gnostik bir yazmadır. Tomas’ın İncil’inde İsa’nın 114 özdeyişi vardır.

 

Tomas (Thomas):

 

"Thomas," tabii ki gerçek isim değildir. ‘Petrus’ isminin bir takma isim olması gibi, "Thomas" ismi de Aramice’de ‘ikiz’ anlamına gelen bir takma isimdir. Eusebius oniki elçiye yönelik yorumunda, Thomas’ın gerçek isminin Yahuda (Judas) olduğunu yazar. Bazı aydınlar Thomas’ın İsa’nın erkek kardeşi olduğuna inanırlar.

 

Keşif:

 

İki köylü kardeş tarafından 12 kitap 1945 yılında Nag Hammadi yakınlarında Mısır’da keşfedildi. Bu kitaplar Nag Hammadi Kütüphanesi olarak adlandırılır. Mühürlenmiş bir küp içinde gizlenmişlerdi. Kan davası olduğundan kitaplar bir rahibin evine götürüldü. Müzeler Müdürlüğü bunları aldı. Şu an Mısır, Kahire’de Koptik Müzesinde koruma altındadırlar.

 

Koptik Dil:

 

Tomas İncil’i koptik diliyle yazılmıştır. Koptik dili, Yunan alfabesi ile yazılmış geç Mısır dilidir. Mısır’da yaşayan ilk yüzyıl Hristiyanları Koptik dilini kullandılar. Günümüzde hala Mısır’da Koptik Kilisesi vardır ve Koptik dilini kullanmaktadır.

 

Orijinali Grekçe yazılmıştır:

 

Koptik Tomas İncil’i Yunanca’dan çevrilmiştir. The Coptic Gospel of Thomas was translated from the Greek. Bu İncil’in Orijinal Grekçe parçaları Mısır’daki Oxyrhynchus’ta 20. yy’ın başında bulunmuştur. Kutsal Kitab’a ait metinler de bulunmuştur. 1, 654 ve 655 Oxyrhynchus Papirüsü Nag Hammadi Kütüphanesi keşfedildikten sonra Tomas İncil’inin parçaları olduğu anlaşılmıştır. Grekçe papirüs 1, 26-30, 77, 31-33 özdeyişlerini ve diğer iki 1-1 ve 36-40 özdeyişleri sırasıyla içermektedir.

 

Gnostizm:

 

Gnostizm kurtuluşun herşeyden önce gizli bilgiyle geldiğine inanan bir inanç idi. Grekçe ‘bilgi’ kelimesi ‘Gnosis’tir. Tomas İncil’i Gnostik bir yazıdır. Giriş kelimeleri şöyle başlar: "Bunlar yaşayan İsa’nın söylediği ve İkiz Yahuda Tomas’ın yazdığı kelimelerdir" (p.3, Guillaumont, et al, 1959, Leiden: Brill).

 

Koloselilerin Sapkın Öğretişe İlişkin Uyarısı:

 

Pavlus İncil’deki Koloseliler bölümünde gnostizmin kökeni olabileceği sapkın öğretiş konusunda uyarıda bulunmuştur. Pavlus : gizli bilgi (Koloseliler 2:18; 2:2-3), sahte alçakgönüllülük (2:21), meleklere tapma (2:18), Mesih’e ilişkin alçaltılmış bilgi (1:15-20), ve insan aklına ve geleneklerine dayanmak, güvenmek (2:4,8).

 

1. Yuhanna’nın Sapkın Öğretişe İlişkin Uyarısı:

 

1. Yuhanna ilk iki yüzyılda Hristiyanlığa en büyük bir tehlike olan ilk erken Gnostizm konusunda uyarmaktadır. Gnostikler maddenin kötü olduğuna inanırlardı. Ruh ise iyiydi. Kurtuluş, gizli bilgi aracılığı ile kötü bedenimizden kaçmak, kaçınmaktı. Mesih gerçek insan değildi. Beden almış gibi göründü, çarmıhta ölmedi ve acı çekmedi. Bu öğretişin ismi Doketizm (Docetism)’dir. Kendini alçaltmanın ve ahlaksızlığın aşırılıkları da vardı.

 

İlk Yüzyıl Kilise Babaları:

 

İ.S. 223 yılında Origin Luka’ya ilişkin hitabesinde sapkın incillerin listesi içinde Tomas İncil’i de geçmektedir. Eusebius Tomas İncil’ini Apokrifa içinde sıralamıştır, "...sapkınlar tarafından elçilerin ismiyle gösterilmiştir." 430 yılında Side’li Philip Eusebius’a ilişkin şöyle söylemektedir, "... bu işin sapkınların işleri olduğunu söyleyerek.....Tomas’ın İncili olarak adlandırılanı birçok kilise ihtiyarı reddetmiştir... "

 

Sonuç:

 

1. "Tomas İncil’inin yazarı, kanon İncilleri (Matta, Markos, Luka ve Yuhanna)’ya bağlılık göstermekte kararlılığını göstermeye çalışmış, diğerlerinden sonraki bir tarihte yazılmıştır.

 

2. Tomas İncil’inde yazarın kasıtlı olarak ‘gizli’, ‘saklı’ özdeyişler ile geleneklere bağlılığında eğimlilik görülmekte ve bunu teolojinin en başında belirtmektedir.

 

3. Tomas İncil’i Gnostizm’i destekleyen, öğreten, yücelten bir metindir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Satan İncili (Satanic Bible)

   The Satanic Bible / Kara İncil (çeviri özet)     Ateş:Şeytan'ın kitabı   Birinci kısım   Bu çelik ve taştan olan vahşet ortamında sesimi yükseltiyorum ki işitin beni.Doğuya ve batıya sesleniyorum. Güneye ve kuzeye işaretlerimi gönderiyorum.Zayıflara ölüm,güçlülere sınırsız zenginlik vaadediyorum.Gözlerinizi açın,   Ey zihinleri küf bağlamış insanlar gözlerinizi açın ki görebilesiniz.Ve siz ey şaşkın milyonlar bana kulak verin.   Çünkü ben dünyanın hikmetine meydan okumak,mantıklarını,ins

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Barnabas İncili

   Barnabas aslen Kıbrıslı olup yahudi bir aileden doğmuştur. Asıl adı Joseph (Yusuf) tur. Barnaba ise teselli oğlu anlamında ona sonradan verilmiş bir lâkaptır. Barnabas'ın kaleme aldığı incil, İsa'nın bir şakirdi, yani zamanının çoğunu, mesajını yaydığı üç yıllık süre içinde bizzat îsa'nın yanında geçiren bir kişi tarafından yazılmış ve bugüne kadar gelmiş, bilinen tek İncil'dir. Kabul edilmiş dört İncil'in yazarlarının aksine, o İsa ile doğrudan teması olmuş ve öğretisini doğrudan İsa'­dan almı

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Yahuda’ nın İncili

   http://img34.imageshack.us/img34/6580/image002xwr.jpg Hz İSA nın son Yemeği Leonardo Da Vinci La Ultima Cena Resmi Yahuda İskaryot’ un İncilli : Elleri Parkinson hastalığından titreyen Profesör Rodolphe Kasser masada duran eski papirüs’ü alarak üzerinde yazılı olanları , yüksek ve anlaşılır bir sesle okumaya başladı : “ pe-di-ah-kawn-aus ente plah-nay “ Bu kelimeler Cop tic dilinde idi. Kopt Dili Hıristiyanlığın ilk başlarında Mısırda konuşulan dildi. Kilise tarafından b

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Tomas Rücker

   fotoğraflar ''photo.net''den alınmıştır.. sanatçının portfolyosundakidiğer açlışmalarını da görmek için liki tıklamanız yeterli.. http://photo.net/photodb/member-photos?photo_id=9585616 (not: photo.net'de açılan sayfalarda görünüm olarak sanatçıların sınırlı sayıda eseri yer almaktadır.. diğerlerini de görmek için slide show olarak ilk fotoğraftan sonra ileri seçeneğini kullanın..) --------------------------------------------------------------------------   http://gallery.photo.net/photo/95856

   , Yer: Fotoğraf

  • Thomas' in incili

   http://www.nadirkitap.com/upload/DSC12269.jpg Mısır'ın Naghamadi Bölgesi'nde 1945 senelerinde bulunan ce 1952 senesinde Mısır Arkeoloji Müzesi tarafından açıklanan İncil.   Metin:   (1) Ve O dedi : Bu sözlerin yorumunu bulan ölümü tatmayacak.   (2) İsa dedi : Arayan, bulana kadar aramayı bırakmasın ve bulunca şaşıracak ve şaşkınlıkta kalarak hayran olacak, ve her şeyüstünde hüküm sürecek.   (3) İsa dedi : Eğer size yol gösterenler işte, Melekût göktedir, derlerse

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

×
×
 • Yeni Oluştur...