Jump to content

Schindler's List - (Schindler'in Listesi)


Geceyuruyen

Önerilen Mesajlar

http://img90.imageshack.us/img90/2475/schindler27slistmovieqr5.jpg

2. Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya'sında girişimci bir Alman Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar üreten bir fabrika kurar ve bu iş için sermayeyi ve iş gücünü Yahudiler üzerinden sağlar. İlerleyen zamanda Yahudiler'in gördüğü baskıyı içine sindiremeyen Schindler, onları kurtarmak için uzunca bir liste yapar.

 

Schindler'in Listesi (Schindler's List), yönetmenliğini Steven Spielberg'in yaptığı, 1993 ABD yapımı bir filmdir. 2. Dünya Savaşı sırasında Naziler'in uygulamış olduğu soykırımdan binin üzerinde Polonya yahudisinin kurtarılmasında rolü olan Oskar Schindler'i ve bu kurtarmayı konu edinen film, Akademi, Altın Küre, BAFTA ve Grammy ödülleri kazanmıştır. "Tüm zamanların en iyi filmleri" konulu çeşitli listelerde üst sıralarda bulunan film, Amerikan Film Enstitüsü'nün güncel listesinde 9. sırada yer almaktadır.

 

 

2. Dünya Savaşı, Nazi Almanyası. Oskar Schindler Almanya'ya iş kurmak amacı ile gelir. Fakat beş kuruşu yoktur. Kendi deyişiyle sunum yeteneği sayesinde birçok üst düzey Alman S.S. subayı ile dost olur. Bu sırada Yahudi Soykırımı başlamıştır. Schindler'in fabrikası artık getto kamplarındakilerin cennet kapısı olmaya başlamıştır. Schindler´in yardimcisi Itzhak Sternde bir Yahudidir.

 

 

Neeson, Ben Kigsley, Ralph Fiennes İnsanlık tarihine kara leke olarak geçen büyük bir soykırımı belgeleyen, yedi Oscar'lı, üç Altın Küre'li Spielberg'in başyapıtı olan Schindler'in Listesi, savaşın nimetlerinden yararlanan bir kapitalist olan Schindler'in, faşizmin gerçek yüzü karşısında insanlığını hatırlamasını ve Naziler'in acımasızca katliama giriştikleri Yahudiler'i kurtarma çabalarını anlatıyor. Mutlaka izleyin!

http://img208.imageshack.us/img208/895/capsbizimpencerefq7ka7.jpg

Oyuncu Listesi-Aktör/Aktris Rolü

Liam Neeson- Oskar Schindler

Ben Kingsley- Itzhak Stern

Ralph Fiennes- Amon Goeth

Caroline Goodall- Emilie Schindler

Jonathan Sagall -Poldek Pfefferberg

Embeth Davidtz- Helen Hirsch

 

 

P:S:filmdeki mum sembolünün kullanılması cok anlamlıydı BENCE

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...