Jump to content

Anthrax


missjordison

Önerilen Mesajlar

http://www.arcadiaclub.com/img/musica/anthrax_simbolo.JPG

http://www.tartareandesire.com/bands/images/anthrax.jpg

81 Yılının sıcak bir gününde, heavy metal, punk ve çizgi roman hastası dört lise arkadaşı, Scott Ian (gitar), Danny Lilker(gitar), Dave Weiss(davul) ve John Connely(vokal), Anthrax adını verdikleri gruplarını kurarlar. Scott ve Danny grubun beste ve söz yükünü üstlenir ve provalara başlanır. İlginçtir ki ilk konserleri bir kilisenin bodrumunda gerçekleşir. Yine aynı yerde verilen bir kaç konserle adlarını, eyalet çapında duyurmaya başarırlar. ‘83 yılına kadar bir dizi eleman değişikliği ve underground piyasada kazanılan ün dışında pek birşey olmaz.Yıl ortasında, o sıralar Manowar ile yaptıklarıyla adını duyuran Ross The Boss prodüktörlüğünde bir demo kaydederler. Demoda Scott yine gitarlardadır ama geri kalan elemanlar bir hayli değişmiştir. Danny basa geçmiş onun boşluğunu Greg Walls doldurmuş, davula da Charlie Benante alınmıştır.

 

Demo, o yıllarda bir çok grubu keşfetmesiyle bir hayli sevap kazanan Jon Zazula’nın ilgisi çeker. Böylece Megaforce rec. kapıları Anthrax’a ardına kadar açılır. Eylül ayında ilk 45’lik ‘Soldiers Of Metal’ piyasaya sürülür. 3000 adet basılan plak gruba yeni bir eleman kazandırır, bu Overkill gitaristi Dan Spitz olacaktır. İlk albüm 'Fistful Of Metal' in çıkışı bir dizi sorunuda beraberinde getirir. Vokaldeki Ned Turbin ile Danny arasındaki tatsızlık Danny’nin ayrılması ile sonuçlanır. Basa Charlie’nin kuzeni Frank Bello alınır. Ned ile de işler yine de iyi gitmez ve yeni şarkılar vokalsiz olarak prova yapılır. Sonuçta Ned gruptan atılır ve Bible Black’ten Joey Belladona gruba dahil olur. Böylece grubun kariyerinde yepyeni bir dönem başlar.

 

Grup, ‘Armed And Dangerous’ adında bir EP kaydeder bu hem Joey’e ısınma hem de Avrupa piyasasına girme amacı taşıyan akıllıca bir harekettir. EP de Joey ‘le yapılan provalarda kaydedilmiş , ‘Metal Trashing Mad’ ,’Panic’, Sex Pistols coverı ‘God Save The Queen’ ve ‘Raise Hell’ bulunmaktadır.

 

Beş aylık bir kayıt aşamasından sonra ikinci albüm 'Spreading The Disease' piyasaya çıkar. Scott ,bu zaman dilimine bir başka grupla yaptığı çalışmaları da sığdırır. Scott , Danny Lilker ve Billy Milano ile efsanevi S.O.D.(stormtroopers of Death) i kurar ve Megaforce Rec.'ten ilk albüm ‘Speak English Or Die ‘ ı çıkartır. Ekim’85 te çıkan ‘Spreading the Disease’ sonrası Scorpions’ın alt grubu olarak birleşik devletleri turlarlar. Ardından da headliner turneler gelir. Albümden 'Madhouse' u 45lik olarak seçerler. Şarkı Avrupada iyi iş yapar ama Amerika daki radyo istasyonları şarkıyı çok saldırgan buldukları gerekçesiyle yayınlamazlar. Black Sabbath ve WASP ile bir amerika turnesine başlarlar ancak tur o yıllardaki Black Sabbath’ın popülarite fakirliği nedeniyle yarıda kesilmek zorunda kalır. Bu işin yatmasını fırsat bilerek Metallica ile avrupa yollarına düşerler hatta sonradan onlara Slayer da katılır (rüya gibi geliyor insana üçü bi arada hem de en iyi zamanlarında).

 

‘Spreading The Disease’ , 100 binlik satışıyla ABD’de hatırı sayılır bir başarı kazanır bu gazla grup kasım ’86 da Eddie Kramer prodüktörlüğünde stüdyoya girer. ‘’I am the Law’’ ilk 45’lik olarak Şubat 87 de piyasaya çıkar. Şarkı , grubun favori çizgi roman karakteri Judge Dredd hakkındadır. Hatta Judge Dredd’i çizen Brian Bolland 45’liğin kapağınıda çizerek gruba destek verir. 45’liğin b yüzünde ise ilk rap-metal denemeleri ‘I’m the Man’ yer alır. Bir ay kadar sonra albüm piyasaya çıkar ve gruba büyük bir başarı kazandırır . Stephen King romanlarından esinlenerek yazılan ‘Among the living’ ve ‘Skeleton In The Closet’ , uyuşturucunun insanı ne hale getirdiğini anlatan ‘NFL(efilnikufesin)’ , Joey Belladona’nın atalarına adanan ‘Indians’ gibi şarkılar birer trash-speed klasiği olarak tarihteki yerlerini alır. Belki benimde grupla ilk tanışmamı sağlayan albüm olmasındandır ama gerçekten de başından sonuna kadar hiç aralıksız kendini dinleten , dönemin soundunu çok iyi yansıtan bir albümdür 'Among The Living'.

 

'I am the Law' Avrupa'da büyük bir hit olur. Yoğun istek üzerine grup Amerikada 'I'm The Man' isimli bir EP çıkartır. Sonrasında da Metal Church ile bir ABD turuna çıkarlar. EP altın plak kazanır-ki bu bir thrash grubu için büyük başarıdır o zamanlar için- ve Donington festivaline davet edilirler.

alıntı...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Worship Music 2011 yeni albümünü dinleme fırsatı buldunuzmu acaba?

 

uzun zamandır beklenen stüdyo albümü 13 Eylülde çıktı . işte cıktıgı dünden bu yana dinlemekteyim. Megadeth 'in 2001 yılında çıkardığı The World Needs a hero albümüyle benzerlikler taşıyan bir albüm olmuş.

Joey Belladonna fena geri dönüş yaptı .....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...