Jump to content

Mutlu Ol!.. Bu Bir Emirdir...


birunsatan

Önerilen Mesajlar

sinan çetin'in çektiği, plato film'e ait bir kısa film; cumhuriyetin ilk yıllarında, modernleşmenin en batıcı yorumlarına kapılıp gittiğimiz zamanlarda 1934'lerde, türk müziğini radyolarda yasaklayıp, batı müziği dinlemeyi özendirirken, içine düştüğümüz kültürel karmaşayı, kimlik bunalımını, diktatörce davranışların aşırı ciddiyetinin yol açtığı mizahi durumları vurglayan, izleyeni durumuna göre ağlatan ve sonra güldüren, epeyice dersle dolu bir kısa film;

 

 

 

http://www.izlesene.com/video/mutlu%20ol%20bu%20bir%20emirdir-mutlu-ol---bu-bir-emirdir/630488

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet bir gönderme var. Başarılı da... Ama gönderme kime FARK EDEN VAR MI? Sinan çetin çok güzel bir kıvrak zeka örneği sunmuş... Bu dönem bize çok fazla yasak koyan ve koyma planlarını sürdüren bir hükümetimiz var değil mi... Bu nedenle insanın aklına hemen, hükümete gönderme var gibi geliyor. Ama hayır. Gönderme doğrudan Atatürk'e ve Cumhuriyet döneminin değişimlerine gidiyor... Dikkat ettiyseniz sene 1934 diyor. Atatürk'ün hala sözünün geçtiği dönem... Ve Atatürk kendi halkına, kültürüne, özbenliğine öylesine sahip çıkmış bir insan ki... Böyle bir şey yapmış olmasının imkanı yok. Ne silah, ne kılıç... Sanat her zaman en öldürücü silah olmuştur. Çünkü insanı kolay etkiler. Sinan çetin de irdelemekten biraz olsun yoksun olan insanları işte böyle etkileyebiliyor. Ve kendisi zaten çekinmeden AKP taraftarı olduğunu ve bu zihniyetin gayet yerinde bir zihniyet olduğunu savunuyor. Sanırım daha fazla açıklama yapmama gerek yok.

İşin film tarafına gelince. Oyunculuklar ve senaryo başarılı yazılmış. dicek lafım yoktur...

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...