Jump to content

Noel Baba'dan Mektuplar


ensiferum13

Önerilen Mesajlar

http://aycu18.webshots.com/image/46977/2005172196684050583_rs.jpg

 

Tolkien’in 1920 yılından 1943 yılına kadar, 23 yıl boyunca çocuklarına Noel Baba imzasıyla her Noel öncesi yazdığı mektuplardan ve mektupların konusu olan kendi eliyle yaptığı resimlerden oluşuyor. Ayrıca Tolkien’in çocuklarına yazdığı bu mektupların orijinal hali de Türkçe kitapta yer alıyor.

 

Tolkien'in bu kitabı yazarın Noel Baba imzasıyla çocuklara yazdığı mektupların yanı sıra kendi eliyle yaptığı resimleri de içeriyor. Noel Baba'nın titrek bir elle yaptığı resimler kadar güzel mektupları da İngilizce olan orijinal diliyle ve kenar süslemeleriyle verilmiş.

 

Kuzey Kutbu’ndaki hayata dair ilginç hikâyeler var bu mektuplarda: Ren geyiğinin nasıl ipini kopardığı ve kaçarken bütün hediyeleri etrafa saçtığı; sakar Kutup Ayısı’nın Noel Baba’nın evinin çatısından nasıl içeri düştüğü; onun yüzünden ayın nasıl dört parçaya bölündüğü ve Ay Dede’nin arka bahçeye yaptığı inişin yumuşak olup olmadığı; evin altındaki mağaralarda yaşayan gulyabanilerin neden olduğu savaşların nasıl sonuçlandığı!

Uzun bir çocuk masalı gibi okunabilecek mektuplarda Noel Baba'nın Kuzey Kutbu'ndaki evi, maceralı yaşantısı, dostları ve düşmanları sürükleyici bir dille anlatılıyor.

Hem küçükler hem büyükler için tam bir Tolkien kitabı.

 

not:tolkien in türk düşmanlığının belirtileri en çok bu kitapta toplanmış.daha okumadım çevirmenlerin yalancısıyım:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

zaten yüzüklerin efendisindeki diyarların haritasına baktıgınız da mordor doğu da kalıyor çorak topraklar ve terkedilmiş yurtlar..elfler insanlar ve cüceler haritanın batı kısmında kalıyorlar..rivayete göre tolkien mordor u ve sauronu yaratırken osmanlı imparatorlugunun sınırsız ordularından ve muhteşem despotluk örneğinden esinlenmiş.sauronun trollerden havadaki uçan kuşlara kadar herşeye (yüzük olmadan)hükmedebilmesi de örtüşüyor az çok..yinede nedense inanmak istemiyorum.:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...