Jump to content

Francis Ford Coppola


schizophrana

Önerilen Mesajlar

10 yaşındayken 8mm’lik bir film çeken ve zamanının çoğunu kukla şovları izleyerek geçiren Coppola, U.C.L.A. sinema okuluna girdikten sonra “ Tonite for Sure ” adlı bir film çekti. 24 yaşına geldiğinde düşük bütçeli filmlerin yönetmeni Roger Corman’ın yanında asistanlık yapan yönetmen, 1963 yılında baltalı bir katili konu alan “ Demetia 13 ” adlı bir korku filmi çekti.

 

Birkaç yıl sonra “ You’re a Big Boy Now ” adlı filme imza atarak eleştirmenlerin dikkatini çeken Coppola, ardından “ Finian’s Rainbow ” ve “ The Rain People ” adlı filmleri yaptı. Warner Bros ile anlaşarak kendi yapım şirketini kuran yönetmen, 1969 yılından itibaren American Zoetrope adlı bu şirket altında George Lucas ile birlikte çalıştı.

 

1972 yılında yaptığı gangster filmlerinin babası olarak kabul edilen “ The Godfather ” ile büyük bir yönetmen ve senarist olduğunu ispat etti. Ardından “ American Graffiti ”nin yapımcılığı ile “ The Conversation ” ve “ The Godfather II ” adlı filmlerin yönetmenliğini üstlenen Coppola, sayısız ödül kazanarak Amerikan sinemasının el üstünde tutulan birkaç sinemacısı arasına girdi.

 

Filmografisi

Bram Stroker's Dracula

 

 

Dementia 13

 

http://www.youtube.com/watch?v=gaiYvwXbnO4

 

The Godfather

 

 

Don Juan The Marco

 

 

The Outsiders

 

http://www.youtube.com/watch?v=aACq05HULXc&feature=related

 

Rumble Fish

 

http://www.youtube.com/watch?v=WujXSBBJVTQ

 

özgeçmiş ve filmografiler çeşitli internet sitelerinden derlemedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

geçtiğimiz sene kendisi ile yapılmış bir röportaj

 

 

 

Basın toplantısında 'Baba' filmi hakkında "Artık gangsterlerle işim olmaz, o tür filmlerle ilgilenmiyorum" dediniz. O filmleri yaptığınız için pişman mısınız?

 

Pişmanlık diyemem ama, Apocalypse savaşı yüceltiyordu, Godfather gangsterlerin hayatını imrenilecekmiş gibi gösteriyordu. Bunun için biraz da ben suçluyum herhalde. Asla mafya filmi yapmam. Eğer mutlaka savaş filmi yapacaksam, Iraklı bir ailenin hayatını anlatmayı isterdim. Ama o ailede hiç kimse incinmeyecek, ölmeyecek. Sevginin filmini yapmak isterdim.

 

Bahsettiğiniz iki filmde de başka türlü sevgiler var aslında.

 

Var ama artık onlar benim sevdiğim şeyler değil. Elia Kazan tarzı filmler yapmak isterdim. Şarap işinden çok para kazanmaya başladım. Umarım daha çok kazanıp daha bağımsız filmler yaparım.

 

Filmde genç bir yönetmen gibi davrandım dediniz. Zaten herkes genç olmanın gizeminin peşinde değil mi?

 

Genç olmak önemli. Gençseniz, neyi yapamayacağınızı bilmiyorsunuz, o yüzden daha cesur ve daha farklı olabiliyorsunuz. Bilmemenin büyüsü müthiştir, ben de bunu gerçekleştirdim. Benim için genç olmak kolay.

 

Yaşlı olmayı seçiyor muyuz yoksa yaşlanıyor muyuz?

 

İçimde bir yerlerde 5 yaşında bir çocuk var. Ama 68 yaşımdayım. Bazen 80 de hissedebilirim. Ne olmak istiyorsan, o aslında.

 

Genç sevgili gençleştirir mi?

 

"Seni seven kadın kadar yaşlısın." Bu cümleye bayılıyorum. Sen kaç yaşındasın?

 

34 yaşımdayım.

 

Beni seviyorsan, bana aşıksan eğer, ben de 34 yaşımdayım. Bundan daha güzel bir gençlik var mı? Genç sevgili güzeldir, tabiiki gençleştirir.

 

 

alıntıdır

 

(sabah gazetesi)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Francis Lai

   Francis Lai, (26 Nisan 1932 - Nice, Alpes-Maritimes, Fransa)   Fransız besteci. Love Story (Aşk Hikâyesi) ve Un homme et une femme (Bir Kadın ve Bir Erkek) adlı unutulmaz filmlerin ve cok sayıda beğenilen film müziklerinin bestecisidir. Müzikleri Yeşilçam filmlerinde de kullanılmıştır.   An Adagio     La Course Du Lievre A Travers Les Champs     Un Homme Et Une Femme   [video=youtube;2bYBn5VJ-ko]   Bilitis  

   , Yer: Diğer Müzik Türleri

  • Psychokinesis by Master Francis Khang Cao

   http://video.yahoo.com/watch/816836/3405758   Adamın çocuklarıda telekinezici

   , Yer: Psişik Yetenekler

  • Francis Ford Coppola İstanbul'da

   Amerikan sinemasının ünlü filmleri arasında yer alan "Baba" filminin yönetmeni Francis Ford Coppola, İstanbul'a geldi.  

   , Yer: Sinema

  • Francis Bacon

   1909 yılında Dublin'de (İrlanda), İngiliz bir anne-babanın çocuğu olarak doğdu. 1925 yılında Londra'ya taşındı ve oradan Berlin'e, daha sonra ise Paris'e taşındı.1928/29 yılında Londra'ya temelli taşınarak mobilya tasarımcısı ve iç mimar olarak kendini kabul ettirdi. 1930'da akademik bir resim eğitimi olmaksızın, resim yapmaya başladı. İlk başta fazla başarı kazanamadı ve ilk kişisel sergisinden sonra resme ara verdi. 1940'larda yeniden resim yapmaya başladı. 1944 yılında yarattığı 'Çarmıha Geri

   , Yer: Plastik Sanatlar

  • Francis Bacon

   (1561-1626) Kimi felsefe tarihçilerinin "modern felsefe"yi çoğunluk yapıldığı üzere Descartes ’la değil de kendisiyle başlattıkları, bilimsel deneycilik düşüncesinin öncülüğünü yapmış İngiliz fılozof ve denemeci. Locke' tan Hume'a, John Stuart Mill'den Bertrand Russell 'a uzanan İngiliz deneyciliğinin kurucusu olarak görülen Francis Bacon geniş bir yelpazeye yayılan kuramsal ve yazınsal yapıtlar üretmiştir.   Aslında Bacon bilimleri yeniden düzenlemek amacıyla Instauratio Magna (Büyük Yenileme)

   , Yer: Felsefe

×
×
 • Yeni Oluştur...