Jump to content

'' Ben Dili ''


Kinyas

Önerilen Mesajlar

Ben Dili..

 

Ben dili veya mesjı bir kalıp halinde verilecek olsa Duygu+etki=Ben Mesajı şeklinde açıklanır. Ben dili iletişimde ödül, övgü ve ceza yönteminin olumsuz sonuçlarını ortadan kaldırmak amacıyla sunulmuş bir alternatiftir. Ben dilinde duygu ve düşünce açıklandıktan sonra duygunun üzerimizdeki etkisi de açıklanır.

ÖRN:

Durum; Ana baba bir konuda tartışırken içerideki odadan çocuğun yüksek sesle müzik dinleyip konuşmayı engellemesi.

Sen dilini seçen ebeveyn: Müziği hemen kapat. Sen çok düşüncesiz davranan bir sorumsuzsun.

Bu şekilde sen mesajını alan genç karşıt tepki gösterecektir. Empatiden yoksun olacak bu tepkide iletişimde engel yaşanıp, genç direnecektir.

Ben dilini seçen ebeveyn: Annenle konuşmamız gereken çok önemli bir konu var. Müziğin sesini bu kadar açtığın zaman birbirimizi anlayamıyoruz ve engellendikçe gerçekten kızıyorum. (Kızgınlığın gerçek nedenleri açıklanmış, yetişkinlerinde duyguları olduğunun anlaşılması çocuğa anlatılmıştır.)

İletişimde ödül, övgü, cezanın iletişimi nasıl engellediğine ilişkin örnekler verecek olursak:

İBugün hiç sesiniz çıkmıyor, aferin hep böyle olunİ diyen bir öğretmenin açıklamasının altında her zaman gürültücü ve huzur bozucusunuz gizli mesajı yatmaktadır. Ya da genelde iyi olmayıp da o gün arabayı güzel kullanan bir genç kıza annesinin İbugün çok dikkatliydin seninle gurur duydumİ ifadesinin altında gencin anlayacağı, İne yani başka zaman kötü mü kullanıyorumİ gizli mesajı hissedilir. Örneklerde de anlatıldığı gibi sık kullanılan övgü mesajları iletişimi engelleyebilmektedir. Belki bir an için çözüm olsa da sürekliliği yoktur. Yine bu şekilde ödül sorumluluk kazanma yetersizliği ve öz güven eksikliğine neden olabileceği gibi cezada direnç göstermeye , inatlaşmaya bağımlı kişilik tipi oluşturmaya neden olur.

Ben dilindeyse;

Durum: Anne evi temizlemektedir. Çocuk sürekli elektrik süpürgesinin fişini prizden çekmektedir.

Sen dili: Ne zaman adam olacaksın, geri zekalı

Ben dili: Fişi prizden çektikçe hem zamanımı boşa harcamış olduğumdan sinirleniyorum hem de sana bir şey olacak diye endişelenip, üzülüyorum.

Kaynak: Üstün DÖKMEN (İletişim Çatışmaları ve Empati)

 

Günlük hayatımızda empati kadar gerekli bir konuyu biraz daha açarsak ;

 

İletişimde “Ben Dili”

 

İletişimde “Ben Dili” çocuğunuzla konuşurken kendinizi ona açmanızı sağlar. Böylece o davranışlarından sizin nasıl etkilendiğinizi anlar. Sosyal ilişkilerimizde de şu duruma çok sık rastlanır.

Çevremizdeki birinin, eşimizin ya da çocuğumuzun yaptığı bir davranıştan rahatsız oluruz ve bunu ya kendi içimizde kızarak ya da karşıdaki kişiye küserek çözmeye çalışırız. Ve büyük bir ihtimalle karşımızdaki kişi bizim neye kızdığımızın ya da kırıldığımızın farkında bile olmadan yaşamaya devam eder. Bu duruma daha da kızar birden onun şaşkın bakışları içinde bağırır çağırırız.

İşte “Ben Dili” iletişimdeki bu gibi sorunları ortadan kaldırır. Çocuğunuz sizi rahtsız eden bir davranışta mı bulundu. Bu durumda iki tepki verebilirsiniz.

1.Oğlum sen rahat durmaz mısın? Evi yeni toparladım ama… (Böyle bir cevapta çocuk şu düşünceyi geliştirir. “Annem evi yeni toparlamış. O yüzden şimdilik oturayım kızgınlığı geçsin biraz sonra nede olsa dağıtırım.” Oysa bunun yerine kendi hislerinizi açsanız çocuğunuz sizi anlamaya çalışacaktır.)

2.Canım ya ben evi toplarken biliyorsun ki çok yoruluyorum. Oysa şimdi görüyorum ki benim temizlerken saatlerimi verdiğim yeri bir dakika da kirletmişin. Bu durum beni gerçekten üzdü. ( bu cevaptan sonra sizi anlayacak ve dağıttığı yeri kendisi toparlamaya başlayacaktır. Tabi böyle bir durumda sorumluluğu mutlaka ona verin. Sizin gibi temizleyemese de bu yaptığı şeylerin sorumluluğunu alması gerektiğini öğrenecektir.)

 

Alaaddin DEBGİCİ

Psikolojik Danışman

 

İletişim insanlar arasındaki bir sanattır.. Çok duyulmuş bir söz vardır ; '' İnsanlar konuşa konuşa , hayvanlar koklaşa koklaşa '' diye.. Bu söz bile iletişimin önemini vurgulamakta yeterlidir.. İletişimi biliyoruz ama doğru kullanabiliyor muyuz?.. Çoğumuz var ki günlük hayatta '' Sen dilini '' tercih eder.. Bu da iletişimde kopukluk yaratır.. Birbirimize karşı açık olalım , ben dilini kullanalım ve empati kuralım.. Karşımızdaki kişinin bir huyundan hoşlanmıyorsak '' Bak ben senin şu huyunu sevmiyorum ve senden şunu bekliyorum '' diyerek ben diline başvuralım.. Karşıdaki kişi de yaptığımız bu anlamlı davranışa karşılık daha net ve yerinde tepkiler verecektir..'' Sen dili '' karşıdaki kişinin sizi anlamasını güçlendirmekle birlikte aradaki bağın çarpıklaşmasına neden olur.. Ben , '' Sen dili '' ni kullandığımı yeni farkettim.. Bundan sonra '' Ben dili '' ni tercih etmek adına kendime söz verdim.. Umarım sizde eğer '' Sen dili '' yanılgısına düşerseniz bu kaynaklar sizi aydınlatır.. Daha fazla iletişim hakkında bilgiler edinmak sterseniz ; Leyla Navaro ' nun Beni Duyuyor musun? adlı kitabını öneririm..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bravo , bravo , bravo. çok güzel bir başlık açmışsın. piskologların özellikle çocuk eğitiminde en büyük tavsiyeleridir "ben dili" . yalnızca çocuk eğitimnde değil bireyler arası iletişimde de büyük faydaları olan ve kesinlikle kullanılması gereken bir dildir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu gayet güzel bir konu... Gerçekten iletişimlerimizde karşı tarafı suçlayıcı nitelik gösteren "sen dili" yerine karşı tarafla uzlaşma sağlayıcı "ben dili"ni tercih etmek büyük fark yaratıyor. Sadece çocuklara karşı değil, çevremizdeki her türlü iletişimimizde bunu yapabiliriz. Bu bir bakış açısı hatta hayata. Sürekli sen dilini kullanmak bir nevi mağdur edebiyatına dönüyor... Etrafı suçlayarak kişinin kendisini akladığı, kendisini rahatlattığı ve çözüm yerine soruna odaklı kaldığı bir bakış açısına yöneltiyor kişiyi. Oysa ben dili ile iletişim kurmayı adet haline getirince kişi sorunları çözme doğrultusunda daha açık oluyor ve sorunlara takılıp kalmak yerine, hiçbir şeyi kişiselleştirmeden çözüme doğru ilerleyebiliyor.

 

Kişisel gelişim açısından çok önemli bence bu konu... Elimdeki dokümanlardan da bir şeyler eklerim ileride...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...