Jump to content

Majikal uygulama temelleri (7) başlangıç çalışmaları


Mystick

Önerilen Mesajlar

Pratik çalışmanın buraya kadar ele aldığımız üç temel ayağı dışında, Batı ezoterik tradisyonlarına ait, başlangıçta bahsedilmesi gereken bir avuç temel uygulama daha vardır. Bu çalışmaların hepsi majikal eğitimin daha ilk aşamalarından itibaren öğrenip pratik edilebilir ve ileride yapılacak çalışmalar için sağlam bir temel atılmasına yardımcı olabilirler. Bunlardan ikisi – öğle selamı ve günü hatırlama – epey bir yıldır Altın Şafak tradisyonunun bir parçasıdırlar ve konuyla ilgili birçok kitapta bunlardan bahsedilmiştir. Diğer iki teknik, Güneş ve Ay Eteri Yükleme (Solar and Lunar Eteric Charging) – yakın tradisyonlardan alınmışlardır ve İngilizce konuşular ülkeler dışında iyi bilinirler. Dört teknik de majikal eğitimde faydalı olduklarını kanıtlayacaktır.

Günü Hatırlama Batı ezoterizminin kayıtlı en eski uygulamalarından biridir, İÖ 6. asırdan yaşayan mistik matematikçi Pythagoras’ın zamanına dek giderler. Bazı ayrıntılarda değişiklikler olmuşsa da, uygulamanın özü o zamandan bu yana değişmemiştir. Orijinal yöntemin esası çok basittir; kişi her akşam uykuya yatmadan önce birkaç dakikasını günün bütün olaylarını oluş sırasına göre hatırlamaya ayırır. Her ayrıntı hatırlanmak zorunda değildir; fakat önemli olaylar hatırlanmalıdır.

Bu alıştırmanın amacı kısmen majikal günlükle aynıdır; hatırlama hafızayı kullanır ve böylece ruah’ın en yanılabilir yeteneklerinden birini güçlendirir. Bununla birlikte günü hatırlama alışkanlığı kısmen daha geniş bir öz-bilgi amacına yardımcı olur. Bu çalışmanın faydası kendini çeşitli şekillerde gösterebilir. Olay anında tümüyle makul gelen bir davranış hafızanın soğuk ışığı altında bambaşka bir karaktere bürünebilir. Bununla birlikte bazı daha ince olanaklar mevcuttur. İnsanların kendilerini tanımadan kaçmalarının bir yolu seçici hafıza alışkanlığıdır; kendi kendimize göstermek istediğimiz imajı güçlendirecek olayları hatırlamak ve onunla çelişen olayları hatırlamamak için elimizden geleni yaparız. Düzenli olarak yapılan günü hatırlama egzersizi farklı bir hafıza ritmi oluşturur. Bu ritim kişisel tercihlerimizden ziyade olayların temel sırasına göre hareket eder ve böylece daha az çarpıtılmış bir hatırlamaya yer açmak için olağan hatırlama alışkanlıklarını yıkar.

Öğle selamı da çok eskilere dayanmaktadır. Helenistik Mısır’ın kadim Hermetik tradisyonlarının mistikleri de güneşin yolu üzerindeki belirli duraklarında öğle selamı ritüelini yapıyordu. Güneş’in Tifaret’in imgesi olarak Kabalistik düşüncedeki rolü onun çok daha eski tradisyonlardaki önemini yansıtır. Bugün bile güneş birçok insan için kendi tecrübe evrenimizde Tanrı dediğimiz birliğin en etkili sembolüdür.

Öğle selamı bunu kullanma amacındadır. Her gün, Güneş gökyüzündeki en yüksek noktasına geldiğinde yüzünüzü güneye dönün. Gözünüzde Güneş’in imgesini canlandırın ve onu teologların Doğa’da Tanrı’nın mevcudiyeti diyebileceği bir simge olarak düşünün. Eğer bu ritüeli güneş ışığında yapabilirseniz çok iyi olur, fakat Güneş’e doğrudan bakarak gözlerinize zarar vermekten kaçının. Selamı kimsenin görmeyeceği bir yerde yapıyorsanız Kabalistik Haç ritüeli kapanış için iyidir. Yok eğer başkaları varsa, imgeyi bir an gözünüzde canlandırıp düşündükten sonra yaptığınız işe geri dönün.

Selamı karmaşıklaştıran bir şey daha var ki selamlama Güneş’in en tepede olduğu anda yapılmalıdır. Bu her zaman öğle vaktiyle uyuşmaz. Yaz saati uygulaması varsa öğle saatinden bir saat çıkarmanız gerekir. Güneş tepe noktada olması ayrıca kendi standart zaman diliminizden ne kadar doğuda veya batıda olduğunuza göre değişir. Standart meridyenden bir derece batıya kayma durumunda dört derece ekleyin, doğuya doğru her bir derecelik sapma için dört dakika çıkarın. (Bulunduğunuz yerin meridyenini bir atlastan bulabilir veya bir astrologa sorabilirsiniz)

Öğle Selamı, bir kısmı basit, bir kısmı da majikal teorinin karmaşıklığı arasına gömülmüş birçok nedenden dolayı yararlıdır. En basitinden bakıldığında bir insanın günlük faaliyetlerinin ortasında belli bir vakitte hatırlanması ve gerçekleştirilmesi gereken basit bir görev olarak farkındalığı artırır. Daha derin bir faydasıysa şudur: Bir sembolü ve anlamını uzun bir zaman boyunca tekrar tekrar hatırlamak o sembole enerji yüklediği gibi, sembolün temsil ettiği gerçeklikle bir bağlantı gerçekleşir. Elimizdeki örnek için bu Tifaret’in mevcudiyeti ve Malkut’un görünür karmaşasının ortasında bilincin Tifaret düzeyidir. Bunun ötesinde, insan mikrokozmos ile güneş arasında bütün tecrübe düzeylerinde bir dizi sübtil ilişki mevcuttur ve bu ilişkiler benliği birçok yolla güçlendirip dengeler.

Geri kalan başlangıç uygulamaları bu son iletişim düzeyini daha odaklanmış bir biçimde kullanır. Güneş ve Ay Eteri Yükleme uygulaması her ne kadar Altın Şafak majisinden alınmamış olsa da Altın Şafak’a çok yakın tradisyonlardan alınmıştır ve Cemiyet çalışmalarının epey bir kısmıyla, bilhassa ihmal edilmiş Altın Şafak simyasıyla ilişkilidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...