Jump to content

Majikal uygulama temelleri (5) majikal günlük


Mystick

Önerilen Mesajlar

Burada ele alacağımız üç temel aygıttan sonuncusu olan majikal günlük, rutinin iradeyi güçlendirmesi, etüdün hayal gücüne yardım etmesi gibi hafızayı güçlendirir. Ruah’ın yüksek işlevleri arasında belki en güvenilmezi beşeri hafızadır; sayısız mahkeme tutanağının gösterdiği gibi aynı trafik kazasına tanık olan on kişi birbirinden tümüyle farklı olaylar anlatır. Majisyen için bu durum hayati bir soruna dönüşebilir; çünkü yolda karşılaştığı önemli olaylarda kendinden başka hiçbir tanık yoktur ve en derinden hissedilen bilinç uyanmaları bile zaman içinde hafızadan silinebilir.

Bu sorunun çözümü muhtemelen en az yazının icadı kadar eskidir. Majikal etütlerin ve uygulamaların kaydedildiği ve arada bir gözden geçirilen bir günlük hafıza için bir çapa, ilerleme için bir cetvel görevi görür. En iyisi boş bir ciltli defter kullanmaktır; çünkü majikal yolda sayfaları koparıp atmak ayartıcı bir istek olabilir; aynı nedenlerle bilgisayarda kayıt tutmamak da akıllıca olur. Bunun dışında, kayıtların şekli, biçimi kişiye kalmıştır. Tarih, saat ve uygulamanın ayrıntıları faydalıdır; arada sırada eğitimin nasıl gittiğine dair bir gözden geçirme de aynı şekilde faydalıdır. (Bu tür gözden geçirmeler birkaç yıl sonra çok ilginç okumalar sunar).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Crowley bu konuyu eserlerinde defalarca vurgulamıştır. Gelgelelim bu günlüklerin belli aralıklarla bir rehber tarafından okunması iyi olur. Bu günlüklerin nasıl yazılacaklarına dair güzel bir kitap Frater Achad ve Aleister Crowley'in günlüklerinin açılamalı olarak yayınlandığı Wasserman'in A. C. and the practice of the Magical Diary eseridir. Acizane tavsiye ederim ilgilenenlere.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...