Jump to content

majikal uygulama temelleri (4) majikal eğitimde rutin


Mystick

Önerilen Mesajlar

Günümüz toplumunda karşı-kültürün ortak ilgi alanlarından biri olarak majinin rolüne baktığımızda, majikal alana rutin pek yakıştırılmaz. Birçok insanın majiyi benimsemelerinin veya benimser görünmelerinin sebebi tam da onun rutinden, sıradan ve öngörülebilir olandan farklı bir şey olarak görünmesidir. Öte yandan insanlar alışkanlıkları olan yaratıklardır; bu olgu –anlaşılıp kullanıldığında- majisyenin eğitimindeki en faydalı araçlardan biridir. Tekrar tekrar yapılan her şey bir alışkanlığa dönüşür; eğer aynı yerde, aynı vakitte veya aynı durumda yapılırsa, bu eğilim neredeyse kaçması imkansız bir alışkanlığa dönüşür.

Bu ilkeyi kullanarak rasgele bir alışkanlık geliştirmek kişinin kendini keşfetmesi açısından yararlı bir alıştırma olabilir. Öte yandan modern majide alışkanlık ve rutinin kullanılması bu türden basit bir deneyden ibaret değildir. Yerinde kullanıldığında alışkanlık irade için bir desteğe dönüşür; yalnızca irade gücüyle üstesinden gelinemeyen zorluklar otomatik alışkanlığın yardımıyla alt edilebilir.

Bu nedenledir ki belli başlı Kabalistik Maji ekolleri majikal uygulamanın hiç atlamadan her gün, mümkünse aynı vakitte, aynı yerde yapılıp aynı ritüelleştirilmiş sürecin takip edilmesinde ısrar etmiştir. Bu, belli bir süre boyunca yapıldıktan sonra bir alışkanlık gibi olur ve alışkanlık oturunca bir uygulamayı atlamak, bir öğünü atlamak kadar rahatsızlık verir. Önümüzdeki bölümlerde tarif edilen çalışmaların büyük bir kısmı bir uygulama rutinini tesis etmek ve bu rutinin unsurlarını, basit uygulamanın daha derin içgörü ve başarı seviyelerine ilerlemesini yolunu açana kadar adım adım geliştirmekle ilgilidir.

Bununla birlikte diğer uca savrulmamak, majiye çok kısa süre içinde çok fazla zaman ayırmamakta önemlidir; bu yol bitkin düşmenin ve bazı durumlarda da psikiyatrik sorunların yoludur. Bundan sonraki bölümlerde tavsiye edilecek olan uygulama rutini, her gün, günde yarım saat ile kırk dakika arasında bir süre içinde yerine getirilebilir. Bu süre, gündelik uygulama konusunda tecrübesi olmayanlar için iyi bir başlangıç noktasıdır. Üstelik çok yoğun bir temponun içinde bile bulunabilecek bir süredir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...