Jump to content

Majikal uygulamanın temelleri (3) majikal eğitimde etüt


Mystick

Önerilen Mesajlar

Temel araçlardan biri olarak etüdün rolü, bu bölümün başında ezoterik bilgiye karşı haşin tutumla çelişiyor gibi görünebilir. Yerinde yapıldığında, majikal tradisyonları ve teoriyi etüt etmek majisyen adayına çok faydalı olabilir (Aksi takdirde bu kitabın büyük bir kısmı boşa kağıt harcamak olurdu). Hayati nokta şudur ki majikal etüt, düzenli uygulama bağlamında yapıldığında anlam kazanır; tıpkı majikal uygulamanın ancak majikal etüt bağlamında derinlik ve etkililik kazanması gibi.

Majikal Kabala’ya faydası dokunacak etüt konuları devasa bir çeşitliliğe sahiptir; hatta bir kişinin tek başına ustalık kazanamayacağı kadar geniştir. Bu asrın ilk yarısını muhtemelen en önemli teorisyeni olan Dion Fortune, bütün doğal bilimler, artı, tarih, matematik, mantık, felsefe ve hatta psikoloji ve karşılaştırmalı din alanlarında mütevazı bir bilgi birikiminin inisiye olmak isteyen kişi için iyi bir başlangıç oluşturacağını söylemişti! Bu etüt alanlarından her birinde edinilmesi gereken malumat miktarı onun yazdığı vakitten bu yana birkaç kat artmıştır. Üstelik o vakitler ortada olmayan birçok disiplin, örneğin sistem teorisi ve sibernetik eklenmesi faydalı alanlardandır.

Bununla birlikte makul şartlarda hiç kimsenin ulaşamayacağı bir amaç belirlemenin pek bir anlamı yoktur. Daha gerçekçi olursak, günümüzün majisyen adayı belirli etüt alanlarına odaklanabilir. Bunlardan ilki kuşkusuz bizzat majidir; hem klasik, hem de daha yakın zamanlara ait maji literatüründe ve Kabala majisinin belli uzmanlık alanlarında okunmaya değer birçok eser vardır. İkinci ve onunla yakın bir şekilde ilişkili etüt alanları folklor ve mitolojidir; bu alanlar bütün majikal tradisyonların köklerini içeren ve birçok majikal uygulamanın geldiği alanlardır. Antropoloji, karşılaştırmalı din, felsefe, psikoloji gibi alanlardan herhangi biri listede üçüncü sırayı alabilir. Bunlardan herhangi biri majisyenin bilgi dağarcığına yararlı bir ilave olacaktır.

Maji öğrencileri bu konular dışında da ilgi alanları bulacaktır, dilerse bunlardan istediği sayıda alanı takip edebilir; majikal yola ışık saçmayacak çok az alan vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...