Jump to content

Konservatuar Sınavları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


birunsatan

Önerilen Mesajlar

Konservatuar Sınavında Sıkça Sorulan Sorular

''Hangi tiratları seçmeliyim? ''

En çok gelen soru . (geçen yazımda da belirtmiştim ama hala sorular geliyor) '' tirat önerir misiniz’’ Tepeden inme tirat verilmez. Üstelik verilen tirat başlı başına da çalışılmaz. Tiradın geçtiği oyun bulunup tamamı okunmalıdır. Yazar hakkında bilgi edinilmelidir. Karakter tahlili, analizler gerçekleştirilmelidir. Kitap edinilmezse gerçek bir karakter oturtulmuş sayılmaz. Jüri tarafından, oyunda geçen kahramanın en yakın arkadaşı gibi şeyler sorulabilir. Konuya ne kadar hakim olduğunuz önemli. Geçen yazımda klasik seçmeyin dedim ama, bazı okullar özellikle klasik istiyor. O yüzden klasik yazdım diye klasikten vazgeçmeyin. Aslolan yorumdur, oyunculuktur. Geçen yazımda söylediğimi yeniliyorum, Şive içerikli oyunlardan kaçınınız. Bıçak üstü yorumlardır. Kaçırdığınız taktirde kötü sonuçlar doğurur. Bazı okulların verdiği zorunlu parçalar var, öğrenci adayı okul sitesinden takip etmelidir.

''Hangi okula gitmeliyim? ''

Öncelikle sınav sonucunuzdaki puan yeterli olmalı. En düşük ham puan 160. 185, en üst taban 200/215. (Okullara göre değişiyor) Puan tuttuktan sonra yaş sınırı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Okulun oyuncu kontenjanı göz önüne alınmalıdır. Girilecek sınavlarda sınav tarihlerinin çakışmamasına dikkat edilmelidir. Birden fazla yer denenmelidir. Size hitap eden okul, hangisiyse o seçilmeli. Tüm okullardaki kalite aynı olduğu söylenemez. Bu tamamen kişisel bir seçimdir, kesinlikle bir öneri yapılamaz.

'' Nasıl çalışmalıyım? ''

Sınavlara kesinlikle kurs eğitimi alarak çalışmalısınız. Altını çizerek söylüyorum. Bir oyuncu adayı eğer kendi başına çalışırsa hatalarını göremez, ne olursa olsun kurs eğitimi şart. Her kurs niteliklimi… hayır. Türkiye’de zaten bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar kaliteli kurs sayısı var. Bunlar araştırılarak bulunabilir. Diğer taraftan, önüne gelen kurs açmış durumda. Bu tür pislik yuvalarında oyuncu adayının, hevesi kaçabilir. Aman dikkat! Gideceğiniz kurs araştırılmalı, yeri görülmeli, eğitmenler soruşturmalıdır.

Yıllar yılı milli eğitim bakanlığının bu tür yuvalarının araştırılarak bulması gerekir diye bas bas bağırdık. Ne ses çıktı ne seda. Devamlı tiyatro gruplarına kurs verilir diye haberler düşmekte. Gördüğüm yerde bunun tartışmasını yapmaktayız. İki oyunda oynayıp, üçüncü oyunda eğitmenlik kimliğine bürünen nice insanlar tanıdım. Bir mekan sahibi olmanız, yönetmen,oyuncu, eğitmen kimliği kazandırmaz. Ara sokaklarda bar üstü açılan yerler bir erişkin olarak, ne kadar ciddi yapıp yapmadığını anlamanızı sağlar. Bu işler çocuk oyuncağı değil, bir öğrenci adayının hevesini kırmak, olumsuz bir hava bırakmak, yeni başlayanlar için çok kötü bir etki yaratır, kısacası soğutur. Üstelik bir yılını heba eder. (Bilinçsiz açılan, sadece para kazanma amacı güden kurslara sitemimdir.)

Eğer kursa gitme şansım yok diyenlerdenseniz, ( ki ciddi bir çoğunluk bu şanstan mahrum durumda) evde çalışacaksınız. Başka alternatifiniz yok. Ayna karşısında çalışarak mimik ve jestlerinizi görebilirsiniz. Diksiyonunuza dikkat etmelisiniz. Bol bol kitap okumalı, araştırmacı bir kimliğe sahip olmalısınız. Tirat ne olursa olsun, oyunculuğunuzdur onu ortaya koyan. Klasik yada çağdaş takıntınız olmamalı.

''Sınavda ne yapmalıyım? ''

İşte en sıkıntılı bölüm, sınavda ne yapmalıyım. Tam bir yıl boyunca hazırlanıp, öss de ter döktükten sonra barajı geçip buralara kadar geliyorsunuz. tirat,şiir,öyküde hazır. Ve Kapıda adınız okunuyor. Yavaş adımlarla içeri giriyorsunuz. Kesinlikle rahat olmanızı öneriyorum. Ne olursa olsun, jüri karşısında heyecanlanmamanız gerekiyor. Aşırı heyecan hem unutkanlığa, hem sahnede bocalamaya neden olur. İçinizden geldiği gibi rahat bir oyunculuk sergileyin. Unuttuğunuz zaman doğaçlama yapın. Kesip yeniden izin istemeyin. Unutsanız dahi, emin olun jüri anlayışla karşılayacaktır. Sınav öncesi böyle bir şeyi düşünmeyin. ‘‘ her şey iyide, ya sahnede unutursam ’’ gibi düşüncelerle kafanızı meşgul etmeyin.

Sınav öncesi, yemek yemeyin…

En az 2 saat önceden karnınızı doyurun.

Bir okulda sınavda kullanmak için, bazı arkadaşlar ütü, ütü masası gibi bazı gereçler getirdiğine şahit oldum. Bu tür şeyler hem zaman kaybettirir, hem de jürinin tepkisine neden olabilir. Sade bir şekilde sınava girin.

''Yardımcı kitaplar? ''

1.M.E.B. yayınları [ Alıştırmalı diksiyon sanatı] Yazar : Nüzhet ŞENBAY

 

2. M.E.B. yayınları [Diksiyon alıştırmaları] Yazar : Murat ATAK (daha detaylı)

 

3. Cezmi Koca’nın yazmış olduğu '' Konservatuar sınavlarına hazırlık'' adlı kitap... Adından da anlaşılabileceği üzere sınava girmeden önce neler yapılması gerektiğini,konservatuarı olan okullar,özel okullar, özel kurslar,içeriği,şartları,nelere dikkat edilmesi gerektiği, konservatuara hazırlanırken tiratların nasıl olması gerektiği,nelere dikkat edilmesi gerektiği ve dünya yazarlarından tirat örnekleriyle ilgili (erkek ve kadın olarak ayrılmış şekilde) geniş bir bilgi veriyor.

İlk defa sınava girecekler için özellikle tavsiye ettiğim kitabin çok fazla faydasını göreceklerdir. Tiyatrocu olmalı mıyım, olmamalı mıyım? Yada neden olmalıyım gibi bir çok soruya cevap verebilecek en güzel kitaplardan birisi..

 

4. Özdemir Nutku'nun yazdığı tiyatro tarihi 1ve 2 yi muhakkak alınması gereken bir kitap.

 

5. Yılmaz Arıkan'in yazmış olduğu ''Tiyatro eğitimi'' adli kitabı alıp okuyun. Dünya yazarları,ustalar,monologlar,düşünce sanatları,başlattığı akımlar,öncü olduğu konular içeriyor. Tiyatro alanında çok önemli konulara değinmiş bu kitabı almanızda fayda var.

 

6. En önemli yardımcı kaynak T. Yılmaz öğüt eseri olan 100 monolog serisi. (toplam 4 kitap) Hem oyunla ilgili kısa özetler, hem de karakterler hakkında küçük bilgiler içeriyor. Özellikle tirat arayan öğrenci adayları için bulunmaz fırsat.

8. Ha unutmadan… Stanislavski''Bir aktör hazırlanıyor''…

Sınava girecek adaylara başarılar…

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

birun ellerine saglık...:D...tiradları kendine göre secim yapılmalı vucudunun esnekligi ve repliklerin tonlamasına göre bir tirad secilmeli secilen tirad hem oyuncu adayının hatalarını kapamalı hemde oyuncu adayının yeteneklerini göstermelii...

 

okul secimi hakkında..Türkiye de belli baslı okullar vardır adı gecen ve bazı okullar sayılmaz bana göre hepsinin egitimi aynı sadece meslek bakımın dan isatnbul ankara ve izmir derim cunku olanakları fazladır o kadar diger okullar bakımından ayıran bi özellik yok her yerde aynı para gecerli kazanmak için...:D...mesela bu sene bir hafta içersinde 5000 seyirciye ulasan erzurum dt var diger dtler nerde?...:D

 

kesinlikle ve kesinlikle dısardan bir izleyen olsun parcaları ve hataları göze batan yerleri söylesin...yardımcı kitaplar evet işe yarar parca seciminde ve ses kas calısmalarında , vicunudun acılmasında buyuk rol oynar ama oyuncu adayı isterse...:D

 

kolay gelsin arkadaslar basarılar...:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...