Jump to content

Terry Gilliam


SCARRED

Önerilen Mesajlar

Terence Vance Gilliam (ya da arkadaşları arasındaki ismiyle Captain Chaos) (d. 22 Kasım 1940, Minnesota), Amerikalı sinema yönetmenidir.

 

Kendi deyimi ile Huckleberry Finn/Tom Sawyer tarzı bir çocukluk geçiren Terry Gilliam, ailesinin Los Angeles'a taşınmasıyla Hollywood'u tanıdı, film endüstrisinin nasıl işlediğini öğrendi ve gelecekte sahip olacağı Hollywood karşıtı düşüncelerinin temelini atmış oldu. Bir yandan da resim ve karikatür yeteneğini geliştirdi. Occidental College'da fizik eğitimine başladı ve daha sonra fizik eğitimini bırakıp siyaset eğitimine başladı. Okulunun son yılında, okul hayatı boyunca çıkarmış olduğu okul dergisinin bir kopyasını o sıralar Help! dergisini çıkartmakta olan ve ileride Brazil filmindeki bir karakterin esin noktası olan usta mizahçı Harvey Kurtzman'a gönderdi. Kurtzman, Terry Gilliam'ın yapıtlarından çok etkilendi ve Help! için çalışmasını önerdi. Sonraki üç senesini düşük bir ücretle Help! dergisinde yazarak ve çizerek geçirdi. Bu arada Monty Python ekibine doğru ilk adım gerçekleşti ve John Cleese ile tanıştı. Askerliğini yaptıktan sonra Help! dergisine dönmedi ve Amerika Birleşik Devletleri'ni terketme kararını aldı. Otostop ve motosiklet ile yaptığı altı aylık Avrupa gezisini Paris'te sonlandırdı. Bir süre animatörlük ile uğraştı ama sonra tekrar New York'a döndü ve burada bir reklam ajansında çalışmaya başladı.

 

Bu sırada polis ekiplerinin bir grup iyi niyetli protestocunun arasına dalıp, kendisi dahil pek çok kişiyi hırpaladığı bir olayın içine düştüğü ve "Cehennemi tattığım ilk an oldu" dediği talihsiz bir olay sonucu ABD'yi tamamen terketme kararını aldı. Muhtemelen bu olay Terry Gilliam sinemasında önemli bir yer tuttu.

 

Daha sonra eşi ile birlikte İngiltere'ye giden Gilliam, Londra'ya yerleşti ve John Cleese ile temasa geçerek Televizyon işine başladı. Terry Jones, Eric Idle ve Michael Palin'in de rol aldığı Do Not Adjust Your Set ( Televizyonunuzun ayarlarıyla oynamayın ) adlı komedi şovuna katıldı. Böylece Monty Python ekibi kuruldu. Monty Python's Flying Circus adlı sıradışı komedi dizisinin sanat yönetmenliğini üstlendi. Aynı zamanda skeçlerin yazımında katkısı oldu ve skeçlerin bir çoğunda oynama fırsatı oldu (Monty Python filmlerinde genellikle bütün roller - bayan rolleri de dahil - ekip tarafından üstlenildi).

 

Gilliam, And Now For Something Completely Different ( Ve şimdi tamamen farklı bir şey - 1971 ) ve Terry Jones ile birlikte yönettiği Monty Python and the Holy Grail ( Monty Python ve Kutsal Kadeh - 1975 ) filmleriyle sinema dünyasına adımını atmış oldu. Monty Python ekibinin birlikte yazdığı ve oynadığı (kişi başına ortalama 4 rol düşmektedir; rekor 10 ayrı rol ile Michael palin'e aittir) bu filmler ve daha sonraki eserleri, kimilerince komedi sinemasının en başarılı örnekleri olarak, kimilerince de dünyanın en saçma filmleri olarak görülse de birinci görüşü savunanlar, belirgin bir şekilde fazla oldu.

 

1970'li yıllardaki son çalışması olan Jabberwocky (1977), Monty Python ekibinden bağımsız olarak çektiği ilk film oldu. Fantastik bir ortaçağ komedisi olan bu filmde baş rolü Monty Python ekibinden Michael Palin üstlendi. 1980lere gelindiğinde, teknik ve mizahi yönden tecrübelerini artıran Gilliam, Time Bandits ( 1981 ) ile ilk büyük prodüksiyonlarından birini gerçekleştirmiş oldu. Monty Python ekibi ile gerçekleştirdiği The Crimson Permanent Assurance (Kızıl Sigorta - 1983) filminden sonra, Time Bandits filminin başarısından da cesaret alarak kimilerince en görkemli, en keskin ve en başarılı filmi olan ve kısa sürede kült film statüsüne giren Brazil ( 1985 ) filmini çekti.

 

Gilliam Brazil filmi için yönetmen koltuğuna oturduğunda sinema tarihinin en ilginç film yapım öykülerinden biri başlamış oldu. Universal Pictures’in kurgudan memnun olmaması, Gilliam’ın son kurgudan asla taviz vermemesi stüdyo ile yönetmen arasında bir savaşa dönüştü. Son tahlilde filmin Gilliam kurgusunu izleyen Los Angeles’lı eleştirmenlerin “yılın en iyi filmi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Similar Topics

    • Terry Pratchett Hayatını Kaybetti

      Fantastik ve bilimkurgu edebiyatına yön vermiş, bağımsız ve bir o kadar benzersiz çalışmalarıyla okuyucuların kalbini fethetmiş usta yazar Terry Pratchett 66 yaşında hayata gözlerini kapadı. Yazdığı 70’ten fazla kitap ile edebiyat tarihine adını altın harflerle yazdıran Terry Pratchett’ın ölüm haberi birçok medya kanalından doğrulandı. Ünlü yazar uzun süredir Alzheimer hastalığı ile boğuşmaktaydı. Yapılan açıklamalara göre Terry Pratchett doğal sebepler yüzünden 66 yaşında hayatını kaybetti. P

      , Yer: Gündem

×
×
  • Yeni Oluştur...