Jump to content

Rüyaları gerçek oldu


KATA

Önerilen Mesajlar

bir neye niyet neye kısmet durumunu yasıyorum.S.T.Coleridge ı ararken ....

buyrun:)

 

 

 

Rüyaları gerçek oldu

 

 

http://www.yenisafak.com.tr/arsiv/2004/nisan/22/2221.jpg Rüya ve uyku üzerine belgesel niteliğinde bir kitapçık hazırlayan National Geographic'in araştırmalarına göre, S. Taylor Coleridge, Franz Kafka, John Steinbeck gibi yazar ve şairlerin rüyalarından ilham aldıklar. Diyabetin keşfinde kullanılan ensülin rüya sonucunda bulundu; hatta Gandi, İngiliz sömürüsüne karşı halkıyla birlikte başlattığı açlık grevini gördüğü bir rüyayla gerçekleştirdi.

 

AYŞE OLGUN / İSTANBUL

Rüyalar, bugüne kadar pek çok imparatorluğun şekillenmesinde, sanatçıların eserlerinde derin izler bırakmış ve icatlarda önemli rol oynamış. Gerek çok tanrılı dinlerde gerekse diğer ilahi dinlerde rüyalar önemli mesajlar içeriyor. Eski Mısır ve Çin'de kurulan rüya tapınaklarında kişiler önemli kararlar almadan önce buraya gelerek uykuya dalar ve gördüklere rüyaya göre karar alırlarmış. İnsanlık tarihinden bu yana rüyaların günlük yaşamda önemli bir yeri olduğunu araştıran National Geographic, hazırladığı belgesel niteliğindeki CD ve kitapçıkta rüya ve uyku üzerine dünden bugüne yapılan hem bilimsel verilere yer verdi hem de rüyalar sonucu ortaya çıkan pek çok eseri ve olayı derledi..

Define Adası'nı rüyasında yazdı

Rüyalarda matematik problemleri çözen, işletme projeleri geliştiren, yazılar hazırlayan ya da ilişkilerindeki problemlerle çözüm bir çok insan var. Tarihte de bunun meşhur örneklerine rastlıyoruz. Mesela İngiliz edebiyatının başyapıtlarından biri olan "Kubla Khan" (Kubilay Han) adlı şiir görülen bir rüya sırasında yazılmış. Anlatılana göre şair Samuel Taylor Coleridge, ünlü Moğol hükümdarı hakkında kitap okurken uykuya dalmış ve yaratıcı düşünce rüyasında devam etmiş, uyanınca ilk işi aklında kaldığı şekliyle rüyasında oluşan şiiri yazıya dökmek olmuş. Define Adası adlı kitabın yazarı Robert Louis Stevenson da eserlerinin çoğunun rüyasında ortaya çıkan 'küçük insanlar' tarafından oluşturulduğunu söylediği biliniyor.Yazar Mary Shelley ise edebiyat tarihinin ünlü karakterlerininden Frankenstein'ı rüyasında görerek eserinde bu karaktere yer verir. Eserlerindeki yaratıcılıkları aldıkları ilhamla pekiştirdiklerini söyleyen yazarlar arasında Graham Greene, Franz Kafka, Charlotte Bronte gibi isimler bulunuyor. Ünlü yazar John Steinbeck ise " Elinizdeki iş için uykuya dalın" dediği kaydedilir.

Dikiş makinasını rüyada buldu

1936 yılında Nobel Tıp Ödülünü alan Otto Loewi kurbağaların sinir sistemi üzerine yaptığı deneylerin ilham kaynağının rüyası olduğunu söyler. Bir diğer ilginç olay ise bir türlü dikiş iğnesinden ipliği geçiremeyen Elas Howe'a ait. Howe rüyasında yamyamların eline düştüğünü görür ve yamyamların ellerindeki oklar dikkatini çeker uyandığında oklardaki gibi ipliği iğnenin deliğinden geçirerek icadını tamamlar.

Halkına özgürlük getirdi

Gandi, İngiliz sömürüsüne karşı başlattığı protestoyu önce rüyasında görür ve ardından tüm halkı açlık grevine götürür.

Jones önce rüyasında koştu Ünlü atlet Marion Jones Olumpiyat oyunlarında 5 altın madalya kazanmadan önce rüyasında kendi deyişiyle "Mükemmel yarışı'' koştuğunu söyler.

[ Yeni Safak Online - Hayat - 22.4.2004 ]

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...