Jump to content

Ay Bilgisi (Moon Lore)


belfalas

Önerilen Mesajlar

Paganizm inancına ay’ın önemi çok büyüktür. Bu yazı dizisinde sizlerle ay hakkında paganizm inancınaki bilgilere yer vereceğim.

 

Bir zamanlar şunlara inanılırdı:

1.Ay’ın karanlık kısmının tanrıça Diana’nın avlandığı ormanlar ve karanlık taraflarının da açık düzlükler olduğuna inanılırdı.

2.Ay’ın döngüsünde Tanrıça’nın kadın ve erkeklerin hayatları üzerinde dündüğüne inanılırdı.

3.Ay’ın, Tanrıça’nın taktığı bir takı, yıldızların ise elbisesini süsleyen dekorlar olduğuna inanılırdı.

 

Ay isimleri:

 

 

Ay’ların isimleri, tanrıça’nın yılın her ayında kenendini gösterdiği döneme göre değişirdi ve bunların mevsimsel özellikleri vardır. Ekim ve kasım da kış için hazırlık çabaları görülürken, aralıkta kurtların yiyecek aramak için köylere yakınlaşması görülür. Her ay’ın özelliğine göre her ay içerisinde olan dolunay’a isim verilmiştir.

 

 

Ekim: Avcı Ay’ı

Kasım: Ambar Ay’ı

Aralık: Uzun gece Ay’ı

Ocak: Kış Ay’ı

Şubat: Kurt Ay’ı

Mart: Kuzgun Ay’ı

Nisan: Çayır Ay’ı

Mayıs: Çiçek Ay’ı

Haziran: Gül Ay’ı

Temmuz: Geyik Ay’ı

Ağustos: Balık Ay’ı

Eylül: Hasat Ay’ı

 

 

Ay Büyüsü:

 

Ay’ın güçlerini toplamak v yönlendirmek cadılıkta önemli bir yere sahiptir. Temek yönlendirmeler olsa da ay büyüsü tamamen kişisel bir olgudur. Antik zamanlarda, ay rahipleri ve rahibeleri vardı. Sahil ve ada paganlarında ise deniz rahipleri ve rahibelerine rastlamaktayız. Deniz suyunu kullanmak ay büyüsü’nün önemli ritüellerinden biridir. Suya(deniz suyu) enerji yükleyip daha sonra suyu buharlaştırıp suyun içine önceden atılmış bitkileri kuruduktan sonra tütsü olarak kullanmak da önemli bir ritüel parçasıdır.

Ay büyüsü’nde ritüel altar’ı ay’a doğru kurmak daha faydalı olacaktır. Ay enerjisi için kadınlar her zaman erkeklerden daha iyi bir kanal olmuşlardır çünkü biyolojik olarak ay ile alakalı taşlar ve diğer her şeyle erkeklerden daha fazla uyum gösterirler. Bu erkeklerin bir kanal olamayacağı anlamına gelmez tabi. Yazının devamında hem erkekler hem de kadınlar için ay büyüsü ritüeli verilecektir.

Ay büyüsünde altar batı’ya bakmalı ve altar batıya doğru dönük olmalı. Altar yuvarlak olursa daha iyi olur ama kare veya üçgen de kullanabilirsiniz. Altar’ın ortasına bir kase(ya da kadeh) tuzlu su koyun. Kadehin ortasına beyaz bir deniz kabuğu yerleştirin. Daha sonra, ay’ın konumu ve fazına göre (dolunay, yeni ay vs.) uygun tanrıçanın ismini fısıldayın. Yeni ay Diana’ya aittir (De-ah-nah) dolunay Jana’nın dır (Jah-nah) yeni ay-dolunay arası Umbrea’nındır. Kadehin altına dokuz adet beyaz denizkabuğu yerleştirin (hilal şekline ve sivri yerleri yukarı bakacak şekilde) eğer büyünüzü bir şey elde etmek için yapıyorsanız kabukları sağdan sola doğru, hayatınızdan bir şeyi çıkarmak istiyor iseniz ise soldan sağa doğru dizin.

Her kabuğu yerleştirdikten sonra büyünüzün amacına uygun Tanrııça ismini mantra gibi tekrarlayın bir süre. Yeni başlangıçlarla ilgili konular Diana’da, güç, enerji ve etki konuları Jana’da, ölüm vs. gibi konuların etkileri de Umbrea’da dır.

Ay ile ilgili üç tütsü yakın ve üçgen şeklinde kadahin etrafına yerleştirin. (Ters üçgen dünyevi konular için, ters üçgen ise manevi ve ruhsal konular için)

Ritüel süresince, enerji altar kase içine (ya da diğer adıyla ay kadehi) birikir. (Bu ritüel çok çeşitli yollarla yapılabilir.Bu sadece bir yoldur. ) istediğiniz konu ile ilgili olarak istediğiniz enerjiyi bu şekilde yükseltebilirsiniz.

Site prensibi olarak açık olarak büyü tarifi vermek yasak olduğundan sonunu vermedim ancak bu konuda kendini biraz geliştirmiş bir cadı zaten gerisinin nasıl yapıldığını anlayacaktır. Yazının devamında bununla ilgili birkaç ipucu da vermekle birlikte Ay’dan enerji almanın çeşitli yollarını paylaşacağım. Okuduğunuz ve ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yazının dewamını bana pm olarak atarsan sevinirim .. bu cumartesi buna ihtiyacım olablir... cumartesi günü dünya benim burcumda olucak we dolunay olucak bende dağlık bir yerde tek başıma olucam :) ... bırkac yapıcagım denemenın oncesınde bununla başlayablırım yararı olucaktır sanırm..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yazının dewamını bana pm olarak atarsan sevinirim .. bu cumartesi buna ihtiyacım olablir... cumartesi günü dünya benim burcumda olucak we dolunay olucak bende dağlık bir yerde tek başıma olucam :) ... bırkac yapıcagım denemenın oncesınde bununla başlayablırım yararı olucaktır sanırm..

 

 

pm ye de gerek yok cumartesiye kadar biticek yazının tamamı...eksik olmayacak yazıda..biraz bilinç sahibi herkes görebilecek ritüellerin tamamını aslında:) daha dolaylı bi anlatım olucak o kadar. çünkü yeterli enerjiye ve bilince sahip insanların yapabileceği şeyler bunlar. çok fazla saklamaya gerek yok:)

--------------------

Kaldığımız yerden devam ediyorum:) suyun enerjisinin yükseltilmesinde kalmıştık sanırım.

 

Grup ritüellerinde suyın enerjisini yükseltme çeşitli yollarla yapılır. Kovan elemanları ritüel bıçaklarını rahibeye yöneltir ya da sunağa doğru rahibenin arkasında dururlar. Kovan elemanları enerjilerinin ritüel bıçaklarından rahibenin aurasına geçtiğini imajine ederler. Rahibe ise enerjileri aldığını ve kendi ritüel bıçağına geçtiğini, oradan kadehe girdiğini imajine eder. Ya da daha basit bir yöntemle sadece ellerini kadehin üzerinde tutup enerjinin ellerinden geçtiğini imajine eder. Rahibe bunları yaparken bir yandan da niyete bağlı olan duayı tekrarlar.

Enerjiyi yükseltmenin bir başka yoluysa derin nefes alma ile gerçekleşir. Her kovan üyesi derin nefes alır ve nefes verirken enerjinin ritüel bıçaklarına geçtiğini (ya da ellerine) hayal eder. Doğu mistikleri de doğada nefes yoluyla bedene alınabilen bir eterik saf enerjiden bahsederler. Bu enerjiye batı mistisizm lugatına prana olarak geçmiştir.

Bir diğer metot ise suyu efsunlamaktır. Bu metot şöyledir. Enerjiyi önece sağ elinizde toplayın ve avucunuza geçirin. Daha sonra sağ elinizi kadehin üzerinde saat yönünde dokuz defa çevirin. Aynı şeyi sol elinizle de yapın. Bu işlem için niyetinizi net bir şekilde anlatacak bir dua yazmanız gerekir. Ezberleyebileceğiniz kadar basit ancak net olmalı. Duayı her okuduğunuzda suya hafifçe üfleyin. Unutmayın chant’ınızda (duanızda yada mantranızda adını siz koyun) niyetiniz belirgin olmalı)

Size özel sihirli sözleri söyledikten sonra enerjiyi serbest bırakın. Bunun bir yolu suyu kaynatmaktır. Suyun hepsi bitene kadar kaynatın. Buhar yükselirken duanızı tekrarlayın.

Bir diğer yöntem ise suyu bir kaynağa ya da nehre dökmektir. Bunu yaparken kendi yazdığınız bir duayı okuyun.

 

Ay ışığını almak(bayanlar için)

 

Ay ışığını toplamak isteyen bayanın bir yardımcıya ihtiyacı olacaktır. Yardımcının gümüş, yuvarlak ve parlatılmış bir disk kullanması gerekmektedir ancak bir ayna da bu işi görecektir. Enerjiyi alacak olan bayan, altar önünde diz çöker. Başı öne eğiktir. Yardımcı enerjiyi alacak olan kişinin saçlarını ortadan ayırır.

Enerji alacak bayan Tanrıça’nın tam arkasında durduğunu ve yavaş yavaş kendisinin şeklini aldığını hayal eder. Yardımcı da bu sırada gümüş diskten ya da aynadan ay ışığını enerjiyi alacak kişinin kafasının tam arkasına yansıtır. Şehir yaşantısında bu yansımayı alacak kadar ışık almak zor olabilir ancak dolunayda şansınız biraz daha fazla olacaktır. Zihne alınan ay enerjisi beden içerisinde yedi gün muhafaza edilebilir ve yukarıda bahsedilen ay büyüsünde kadehe enerji aktarımında kullanılır. Bu bir çeşit düşünce formu almış majikal bir enerjidir.

 

Ay ışığını almak (erkekler için)

 

Ay ışığı alma ritüelinde erkeklerin bir partnere ihtiyacı yoktur ancak isterse kullanabilir. Aynı zamanda, erkeklerin ritüeli kadınların ritüelinden daha farklıdır ve tanrıçanın kendi bedenlerinin şekline girdiğini imajine etmezler. Enerjiyi alacak olan erkek ayakta ya da diz çöker pozisyonda durur ve başı hafif eğiktir. Gümüş disk ya da aynadan yansıyan ışık alnına doğru gelecek şekilde ayarlanır ve enerjiyi alan kişi kendini dolunay’ın ta kendisi olarak imajine eder.

Erkekler enerjiyi saklama konusunda bayanlar kadar iyi değildir bu yüzden en kısa zamanda kullanmalıdır.

--------------------

yazının diğer bölümü tarih boyunca ay'ın sembolleri üzerine olacaktır ilginize teşekkürler:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ay rahip ve rahibeleri mi?

eğer varsa bana açıklar mısın?

özellikleri nedir? ne için vardır? anlatır mısın onların tarihini?

ilk defa bir şey ilgimi çekti...

 

 

aslında tarihleri paganizm kadar ekskidir ancak her kovanda ay rahip ve rahibeleri yoktur. daha çok ay büyüleri üzerine uzmanlaşmış pagan rahip ve rahibeleridir. yukarıda bahsedilen tarzda olan kovan büyülerine önderlik ederler. ansiklopedik değerde bilgi veremeyeceğim şu anda ama en yakın zamanda daha yakından araştırıp eklerim konuya. ilgniniz için teşekkürler:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tarih boyunca Ay'ın sembollleri:

 

Binlerce yıldır birçok sembol ay ve ay tanrıçları ile ilişkilendirmiştir ve bu semboller kültürden kültüre değişiklik gösterir.

Bu sembolleri ritüellerde, meditasyon çalışmalarınızda ya da büyü çalışmalarınızda kullanmak sizin gücünüze daha da güç katacaktır. Ancak sembol seçimi de önemlidir. Aşağıdaki sembolleri okumak ve uygun olanı seçmek gerekir.

 

-Yemek( ya da ölümsüzlük yemeği, ambrosia): Adet dönemi ile ilgilidir. Adet kanı içerisinde taşıdığı verimlilik (yumurta) sebebiyle önemlidir. Bu yüzden Hindular adet kanını “perilerin şarabı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Her ay’ın özelliğine göre her ay içerisinde olan dolunay’a isim verilmiştir.

 

 

Ekim: Avcı Ay’ı

Kasım: Ambar Ay’ı

Aralık: Uzun gece Ay’ı

Ocak: Kış Ay’ı

Şubat: Kurt Ay’ı

Mart: Kuzgun Ay’ı

Nisan: Çayır Ay’ı

Mayıs: Çiçek Ay’ı

Haziran: Gül Ay’ı

Temmuz: Geyik Ay’ı

Ağustos: Balık Ay’ı

Eylül: Hasat Ay’ı

 

 

AY' IN cadılıktaki yeri şüphesiz büyüktür ve arkadaşımızı verdiği bu bilgilerden dolayı tebrik ediyorum. fakat sadece bilgi tamamlamaka amacıyla bir iki şey söylemek istiyorum.

 

burada verilen GÜNEŞ takvimine ait ay adlarıyla (ocak, şubat,mart vs..) AY takvimine ait ay zamanları karıştırılmamalıdır. yani Ekim ayı eşittir Avcı ayı değildir. bunun anlamı ekim ayına denk gelen AY' ın 28 günlük evresidir. bu tarih, bir önceki veya bir sonraki aya kayabilir. uygulamalarda buna dikkat edilmelidir.

 

ikininci olarak AY takvimi GÜNEŞ takvimi gibi 12 aydan oluşmaz. AY takvimi 28 günlük toplam 13 aydan oluşur. burada eksik verilmiş AY ayının adı MAVİ AY (ki bu sihirli bir zamandır) dır. cadılıkta ve doğal olarak wicca inancında '1yıl ve 1 gün' terimi de buradan gelmektedir zaten. çünkü 28 günlük 13 ay toplamda 364 güne denk gelir. kalan bir günlük fazlalıkta SAMHAİN gecesidir ya da duruma göre inisye töreni günüdür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

verdiğin bilgiler için teşekkürler hektor. ben mavi ay ve kara ay'ı ayrı bir konuda vericektim. ay isimleri konusunda getirdiğin açıklık için teşekkürler yazarken bu uyarıyı eklemeyi unutmuşum. bildiğim kadarıyla güneş takvimi içerisindeki aynı aya denk gelen iki dolunay dönemine mavi ay, iki yeni ay dönemine ise kara ay deniyor. kara ay döneminde büyü yapılması kesinlikle ve kesinlikle önerilmez buna çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

mavi ay bir başka dönemi daha temsil ediyordu sanırım ama ilgili bilgiyi bulamadım. farklı bir açıklamasını bilen varsa ekleyebilirse sevinirim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sanırım biraz sabırsızlık etmişim fakat bilgi ya da not görmeyince belirtme gereği duydum:) mavi ay değişken 28 günlük süredir ve genellikle bir Güneş Takvimi Ayında, ikinci olarak çıkan Dolunay' a verilen addır. bu ayın kelt ismi SAZ' dır (suda yetişen uzun bitkiler-kamış). bu AY zamanı özellikle bereket (her türlüsü), sevgi ve korunma büyüleri için çok ideal olup, yaşamımıza bu olguları tam anlamıyla çekmek için mükemmel bir zamandır. ev içi veya dışıyla ilgili aklınıza gelebilecek her ama her konuda bu zamanda çeşitli çalışmalar yapabilirsiniz. bu konuda paylaşabileceklerim şimdilik bu kadar ama devamı fazlasıyla mevcut ve gelecek;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

dün dolunay vardı ve ayın oğlakta olmasından dolayı -oğlak aydan kötü etki alır- sıkıntılı 3-5 günün geçti... aslında farklı bir amaçla -gözlem- ama ihtiyacım olduğu üzere- enerji- teleskoptan yaptığım -kısa süreli de olsa -gözlemle enerjim temizlendi... ay da oğlaktan çıkınca tam oldu... farkında olmadan enerji almışım o zaman... gerçi kafamın arkasından almadım tam anlamıyla yapsaydım demek ki çok daha güzel olacakmış... tosun da balkondaydı bu arada... simgem yani ; )

--------------------

bir de mavi ay geçen ay olmuştu sanırım ve çok sık da olmuyordu konuyla ilgili şöyle bir bakındığımda aslında çok iç karartıcı ve negatif enerjileri ve olayları çağıran bir ay olduğunu görmüştüm zaten insanın içini- görmese bile- sıkıntı kaplatıyordu...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yeni Ay

Yeniay halinde ve bunu takip eden üç gün boyunca ;başlangıçlar,aşk,romantizm ve iş üzerine büyülerin yapılması uygundur.

 

İlk dördün

Ay bu haldeyken ve devam eden 13 gün boyunca ;adanma,aşk,özgürlük,ilişkiler ve mutluluk üzerine büyülerin yapılması uygundur,

 

Son dördün

Ay bu halindeyken sevenleri ayırma,ölüm vs..kara büyüler üzerine büyülerin yapılması uygundur.

 

Dolunay

Ay bu halindeyken ve devam eden 13 gün boyunca;şifa,dilek,korunma üzerine büyülerin yapılması uygundur.

 

 

bunlarda ay rahip ve rahibelerinin (her coven da yoktur bunlar) uygun gördüğü çalışmalar..

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Açıklama Lütfen; Ayın karanlık yüzü derken burda bahsedilen döngüler sırasında karanlık olan taraflarmı yoksa,yeni keşfedilen karanlık yüzümü ?

 

karanlık aydan bahsediyorsun anladığım kadarıyla... Karanlık ay, ay takviminde yeni ay olarak gösterilen bölümdür. Tam olarak ayın karanlık olduğu ve dünyadan gözükmediği süreçtir. Ondan sonra ay büyümeye başlar. Büyümeye başlamadan hemen önceki karanlık süreçtir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Bu Taş Hakkında Bilgisi Olan Var mı?

   Merhabalar öncelikle, Aşağıda paylaştığım fotoğraftaki taş orman benzeri bir yerde bulundu. Ufalanabiliyor biraz kuvvet uyguladığımda ve fotoğraftakinden daha parlak. Çok ilgimi çekti fakat ne olduğu hakkında bir bilgim yok. Bu konu hakkında bir fikri olan var mı acaba?  

   , Yer: Bioenerji

  • Bu Taş Hakkında Bilgisi Olan Var mı?

   Merhabalar öncelikle herkese. Aşağıdaki fotoğraftaki taşa orman benzeri bir yerde denk geldim. Yumuşak da bir yapısı var aslında fakat çok parıltılı, fotoğraftakinden daha da fazla aslında. Ben bu konularda pek bilgili değilim, eğer tahmini olan varsa yorum yapabilir mi acaba?  

   , Yer: Alternatif Terapiler

  • Oracle Desteleri Hakkında Bilgisi Olan ?

   Merhabalar.   Türkçe kaynaklar genelde hep tarot üzerine. Oracle desteleri hakkında yazı neredeyse bulamadım. Acaba genel bilgi edinebileceğim bir kaynak var mı ? Özellikle şu "vintage wisdom oracle" destesi baya hoşuma gitti ama sanırım yurtdışı hariç satın alabileceğim bir yer yok   http://i.hizliresim.com/vXJ8zr.png

   , Yer: Tarot

  • Sturgon Moon

   29 AĞUSTOS 2015 SUPER STURGEON MOON. BALIK BURCU'NDA DOLUNAY. Gökyüzünde muazzam görünümlü bir Dolunay, bir Supermoon bekleniyor ve son derece çarpıcı psiko optik bir etki sağlayarak, ilham verici bir rüya gibi ışığını Dünya'ya yayacak. Bu büyüme ve aydınlanma, kişisel çalışmalarımız için özel bir mana içererek, dolunayın özel enerjisine odaklanmamızı kolaylaştıracak. Ayrıca niyetlerimizi netleştirip, hizalamamızda yardımcı olabilir. Elbette yılın en etkin, en yakın süperayı'nın okyanuslar üz

   , Yer: Astroloji

  • Ayurveda : Yaşam bilgisi

   Ayurveda'nın koruyucu Tanrısı Dhanvantari Vişnu olarak ve bir elinde tıbbi bitkiler tutarken görünüyor. Ayurveda veya Ayurvedik tıp, (Devanagari dilinde; आयुर्वेद ), Hindistan’ın alt kıtasında ortaya çıkan antik bir sağlık sistemidir.   Tarihçesi : Günümüzde Hindistan, Nepal, Sri Lanka'da uygulanmaktadır. Çin ve Tibet tıp sistemleri üzerinde etkileri olmuştur. Ayurveda "Ayur" ve "veda" olarak iki kelimeden oluşmuştur. "Ayur" hayat veya hayat ilkesi anlamına gelen "ayus" kökenlidir, "veda" ise

   , Yer: Sağlık

×
×
 • Yeni Oluştur...