Jump to content

Cinsel organsiz kadinlar...


efemera

Önerilen Mesajlar

Son dokuz yılda sadece Dicle Üniversitesi'ne başvuran hasta sayısı 31... Hepsinin derdi ortak; Onların doğuştan cinsel organları yok. Tıp dilinde hastalığın ismi "vajinal agenezi"... Dünyada ortalama 80 bin kadından birinde görülen bir sorun.

 

Türkiye'de ise özellikle 4 ilde çok sık rastlanıyor. Öyle ki bu dünya ortalamasının da üzerinde. En fazla Batman'da bu tür vakalara rastlandı; Diyarbakır, Mardin ve Urfa'da da sıkça görülüyor.

 

Son 9 yıl içinde Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi bölümüne Batman'dan 17, Mardin'den 9, Diyarbakır'dan 3 ve Urfa'dan 2 vaka başvurdu. Bunların en genci 16 en yaşlısı ise 27 yaşında.

 

RAHİMLERİ DE YOK!

Hastaneye başvuran kadınların çoğunluğu evlendikten sonra durumunun farkına varmış. Bunların büyük çoğunluğunun cinsel organlarının yanı sıra rahimleri de bulunmuyor. Bu kişiler estetik operasyonla cinsel organa sahip olsalarda ömür boyu çocuk yapamıyorlar.

 

Dicle Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü'nü kuran Doç.Dr. İbrahim Aşkar, hastaların ameliyattan sonra normal bir cinsel hayata kavuştuklarını aktarıyor. Ameliyat ile cinsel organa sahip olanların tedavi süreçleri 6 ayı buluyor.

 

NEDENİ BİLİNMİYOR

Doğuştan gelen hastalığın nedeni kesin olarak bilinmiyor. Genetik üzerindeki araştırmalar da şimdiye kadar bir sonuç vermedi. Yani aileden ırsi olarak geçtiğine dair kanıt yok. Akraba evliliğine bağlı olarak ortaya çıkmadığı da bilinen bir gerçek...

 

EVLENİNCE ÖĞRENDİM!

Dicle Üniversitesi'ndeki hastalardan biri henüz 22 yaşında. Evlendiğinde sorununun farkına varmış. Evlenene kadar neden adet görmediğini hiç düşünmemiş.

 

alıntı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tşk ederım ama yanlıs anlamazsan sormak ıstıyorum:) 80 bin kadından birinde görulen yapısal bır bozukluk hakkında neden bı konu acma geregı duydun merak ettım:)

 

Sevgili Kata!Her ne kadar toplumumuzda sağlık konusunda bilinçlenme yolunda gelişmeler sağlanmışsa da bazı durumlarda bazı sağlık problemleri hala tabu.Bu ve buna benzer sağlık sorunu olupta saklayanlar başkalarında da böyle şeylere rastlandığını gördüğünde 'Aaa demek başkasında da varmış' diyerek sorununa çare arayabilir.Hiç bir cinsel tecrübesi olmadığı halde ilk gece kan görülmedi diye namus temizlemek,töre adı altında korkunç cinayetlere kurban veriyoruz hala.Sorumluluk bilinciyle belki birkaçı kurtarılabilir ne dersin?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

RAHİMLERİ DE YOK! alt başlıgı bıraz magazınsel geldı ve rahatsız ettı...

ama su var baska hastalıklar üzerine acılmıs konulara nispeten daha düzgün bır yazı bu yuzden de sorgulamak amacı ıle degıl merak nedenı ıle sordum,ünleme gerek yok bence:) (ki bariz bir hata olsaydı dırek taşlardım:D)sorumun cevabına saygım sonsuz tabı ama bu tür hassas konular hem uzaylı melezi gıbı garıp yorumlara maruz kalmamalı hem de rahimleri de yok (ünlem) gıbı bilgilerle ne hastayı ne hasta yakınını rencide etmeli .sorumun kendımce önemı de bu aslında,bilgilendirmenın de güvenılır bır agızdan hoş bir dılle vs vs yapılması gerekir dıye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...