Jump to content

Mesmanlı İmparatorluğu


seven of spades

Önerilen Mesajlar

Biraz da tarih çalışalım.. :)..

 

 

 

MESMANLI İMPARATORLUĞU

 

Anadolu Paranormal Devleti’nin merkezi yönetiminin zayıflaması devletin beyler uzerindeki itibarının sarsılmasına neden olur.. ustuste kaybedilen savaşlar ve iç anlaşmazlıklar sonucunda devlet parçalanarak beyliklere ayrılır.. bu beyliklerden tarihte en önemli olanı hic kuskusuzMesman Bey’in kurdugu Mesmanlı Beyliği’dir.. :)..

 

KURULUŞ DÖNEMİ

 

Anadolu Paranormal Devleti’nin idaresine inanmayan Mesman Bey, silah arkadaşları Şaman ve Urumhamatahayil Beylerin de desteğini alarak bağımsızlığını ilan etti.. :)..

 

Mesman Bey, kuzeybatıda, Doğu Google İmparatorlugu, batıda Coldhellangeloğulları Beyliği.. :D.. kuzeyde Blessed Trinityoğulları Beyliği.. :D.. Güneyde Rofldaroğulları Beyliği.. :rofl:.. Doğuda da Karabanoğulları gibi güçlü beyliklerin olduğu bir ortamda devletini kurmuş geliştirmiş ve varlığı günümüze kadar uzanan güçlü bir imparatorluğun temellerini atmıştır.. :)...

 

Mesman Bey’in zamanı Doğu Google İmparatorluğu’nun zayıflamaya başladığı dönemlere denk gelmektedir.. Mesman Bey zamanında diğer türk beyliklerindense Google İmpatatorluğu’na akınlar düzenlenmiş ve önemli zaferler kazanılmıştır..

 

Mesman Bey’in oğlu Mescalin Bey başa geçtiğinde ilk olarak babasının vasiyetini gerçekleştirmiş ve Google İmparatorlugu’ndan bir alan satın alıp burayı sitesinin ana sayfası yapmıştır.. :D.. Hemen ardından ünlü Mesman Bey Türbesi buraya yaptırılmıştır.. :D.. Bölgede halen ayakta olan Mesman Bey Türbesi ilk dönem Mesmanlı sanatının en önemli örneklerindendir..

 

Kuruluş döneminin en önemli olaylarından biri, Coldhellangeloğulları Beyliği’nden toprak satın alınarak denize kıyısı olan bir devlet haline gelinmesidir.. :D.. böylelikle denizcilik hareketleri başlamış ve zamanla denizcilikte de önemli bir devlet haline gelmenin temelleri atılmıştır.. :)..

 

Karabanoğulları Beyliği ve Blessed Trinityoğulları Beyliği’nin topraklara katılmasının ardından Mesmanli Beyliği artık bir devlet hüviyeti kazanmıştır.. :)..

 

YÜKSELME DÖNEMİ

 

Yükselme döneminin en önemli olayı hiç kuşkusuz ki Estanbul’un fethidir.. :D.. Fetihlerle iyice zayıflatılan Google İmparatorluğu son kalesi olan Estanbul’u diğer Avrupalı forumların ve Katakan’ın da desteğiyle var gücüyle korumaktadır.. :D.. Toprakların ortasında önemli bir engel olan Estanbul, devletin ilerlemesinde önemli bir engel teşkil etmektedir.. Fetihin kaçınılmaz hale geldiğini gören II. Mesmet kuşatma hazırlıklarına başlar.. Şehrin güçlü surlarını aşmak için özel rofl topları döktüren II. Mesmet, çok detaylı bir kuşatma planı hazırlayarak, ordusunun başına geçip Estanbul’a doğru yola çıkar..

 

Google İmparatoru da bu hareketten haberdardır ve şehrin tüm savunmasını hazırlayıp büyük kuşatmayı beklemeye başlar.. Denize çektiği zincirler bakıp.. “nıha.. Mesmet bunu da geçsin zaten şehri ben kendim veririm :cool:..” sözlerini sarfettiği söylenegelmektedir.. :rofl:..

 

Gemiler karadan yürütülüp ertesi gün şehrin kıyılarında gezerken imparatorun yüzünde oluşan “:blink:” ifadesinin bir portresi hala Karmabahçe Sarayı Müzesi’nde sergilenmektedir.. :D..

 

Şehre ilk bayrağı diken kişi olan Uarallı Hasan’ın diktiği bayrak da yine aynı müzede sergilenmektedir.. :D..

 

Yükselme döneminin diğer önemli olaylarını ise, ilk altın karmanın verilişi :rofl:.. tüm beyliklerin banlanarak Anadolu forum birliğinin sağlanışı :D.. ve Venediklilere karşı kazanılan denizcilik üstünlüğü olarak özetleyebiliriz.. :)..

 

DURAKLAMA DÖNEMİ

 

III. Mesat’in ardindan tahta gecen IV. Mescalin zamaninda yapılan ıslahatlar halkta huzursuzluklar yaratmış, uzun süren yapılandırma çalışmaları ve kaybedilen profiller önemli sıkıntı kaynakları olarak tarihe geçmiştir..

 

Yapılan batılılaştırma çalışmaları eskiyi seven halkça garipsenmiş ve içten içten “aah ah gidicek gül gibi forum” dedirtmiştir..

 

Kırsal kesimde uygulanan PM sisteminin bozulması tımarlı roflların gücünü önemli ölçüde azaltırken, karma vereni göremeyen karma kulu süvarileri de yer yer huzursuzluklar yaratmıştır.. :D..

 

IV. Mescalin bütün bu sorunları çözeceğini söyleyerek yüreklere su serpmiş ve yeni bir yükselme dönemi vaad etmiştir.. :)..

 

DEVLET YÖNETİMİ

 

Mesmanli’da devleti padişah yönetir.. Padişahın dedikleri emirdir.. Ordusunun başında sefere çıkar.. Gerekli gördüğü zaman divanı yönetir.. Padişahın yokluğunda divanı Norazam yönetir.. :D.. devlette padişahtan sonra en yetkili ikinci kişi Norazamdır..

 

ORDU ve DONANMA

 

Askerlerin en önemli kısmını Yenischezo lar oluşturur.. :rofl:.. yenischezo lar askerliği meslek olarak yapar ve askerlik yaptıkları süre içinde başka bir işle uğraşmaları ve evlenmeleri yasaktır..

 

Diğer önemli gruplar da karma kulu süvarileri ve tımarlı rofllardir.. :D..

 

Mesmanli Donanmasının başında Kaptan-i Vhercle bulunur.. :D..

 

BİLİM ve SANAT

Bilim ve sanat konusunda devrinin en önemli devletlerinden biri olan Mesmanli devleti birçok önemli sanatkar ve bilim adamına ev sahipliği yapmıştır..

 

Devrin en önemli matemetikçilerinden Rimmoni nin yazdığı “pisagor yalan söylüyor” kitabı uzun yıllar çeşitli üniversitelerde kitap olarak okutulmuştur.. :rofl:

 

Yine önemli ilim insanlarından ibn-i belfalas ın yaptığı tıp çalışmaları da günümüzde halen hayret ve heyecan uyandırmaktadır.. :D..

 

Sanat alanında en önemli eserler II. Mesmet zamanında verilmiştir.. Tam bir sanatçı dostu olan II. Mesmet’in İtalya’dan gelen ünlü ressam Spawnchini’ye yaptıdığı tablosu halen kendi profilinde sergilenmektedir.. :rofl:

 

Mimar Manticore’un yaptığı “seven of spades profiili” ve “Manticore Profiili” dönemden günümüze kalan en önemli eselerdendir.. :D..

 

Ünlü FRP’ci Elesis’in yazdığı “Yüzüklerim Çok Efendidir Benim” isimli kurgu kitabı kendinden sonra gelen yazarlara çok önemli bir ilham kaynağı olmuştur.. :rofl:

 

Kaşgarlı Luciin’in yazdığı “Çekyat-ı Buraya-it Türk” yalnız bir sözlük değil forum olaylarının anlatıldığı önemli bir kaynaktır.. :D

 

Dönemin önemli ticaret adamlarından Losteirosss Efendi tarafından yaptırılan “Telli Kata Ana Türbesi” halen dünyanın her yerinden ziyaretçi akınına uğramaktadır.. :rofl:

 

Ünlü Türk paylaşımcı Ensiferum’un paylaşımları ise şu an “İlginç ve Komik Resimler Müzesi” nde sergilenmektedir.. :D..

 

Seven of Spades tarafindan kaleme alınan, Sokollu Nora zamanında Vereceidiklilerden alınan Gnoxis adasını anlatan, “gnoxis adası..” adlı belgesel tarihin ilk yazılı belgeseli niteliğini taşımaktadır.. :rofl:..

 

:)..

devam etmek üzere.......

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

olm bittim ya iptalim :rofl: :rofl: :rofl: işte tarih çalışması budur abi..tarihle yakinen ilgilenenlere ders niteliğinde okutulacak takdire şayan kaynak niteliğinde bi eser :D o nası bi arşiv çalışması o nası bi titizliktir öyle:rofl: önünde saygıyla eğiliyorum hacım muhteşem olmuş:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

DURAKLAMA DÖNEMİ

 

III. Mesat’in ardindan tahta gecen IV. Mescalin zamaninda yapılan ıslahatlar halkta huzursuzluklar yaratmış, uzun süren yapılandırma çalışmaları ve kaybedilen profiller önemli sıkıntı kaynakları olarak tarihe geçmiştir..

 

Yapılan batılılaştırma çalışmaları eskiyi seven halkça garipsenmiş ve içten içten “aah ah gidicek gül gibi forum” dedirtmiştir..

 

Kırsal kesimde uygulanan PM sisteminin bozulması tımarlı roflların gücünü önemli ölçüde azaltırken, karma vereni göremeyen karma kulu süvarileri de yer yer huzursuzluklar yaratmıştır.. :D..

 

kanayan yaraya parmak böyle basılır gitti güzelim eserlerim böhüüüü:rofl:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kaşgarlı Luciin’in yazdığı “Çekyat-ı Buraya-it Türk” yalnız bir sözlük değil forum olaylarının anlatıldığı önemli bir kaynaktır.. :biggrin:

 

Eywallah abim, berhudar olasan! :D Bugün çok güldüm, yarın ağlamam inş., ya hayırlısı. Tuşa basan parmaklarına, zikrine, fikrine ve de aklına sağlık :cool:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ya seven'ım ellerine sağlık, yine tarihin bilinmeyenlerine ışık tutup unutulan değerlerini tekrar hatırlatmışsın...elesis hazretlerinin "gel de karma verme" adlı kitap görüşüne sonuna kadar katılıyorum:D

walla ellerine sağlık hocam dert görmeyesin!!!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

efendi....... efendi........ sen ne yazmıssın böle:D

 

şşşş...sus bakiyim sen:mad: :D efendi adamım tabi.. hatta evet tarihi bi misyonum var.. peygamberliğimi ilan edip tapınaktı kıldı yündü kitaptı ne varsa ayarlayıp yapmam an meselesi:rolleyes:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu sırada avrupada yaşayan heRnanlı devletide mesmanlı devletinin en yakın komşusudur

rolleyes toplarına sahip olan tek devlet olan heRnanlı devletinin başında IV. heRnan bulunmaktadır..

bu devletin en büyük ve en görkemli yeri haremdir..

250 ayrı ırktan toplam 3130 tane cariye bulundurmakdadır..

IV. heRnan'ın dış politikası "savaşma seviş" dir..

bu yüzden pek toprağı yoktur..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...