Jump to content

Frp de Mitoloji ve Fantezi Bağlantısı


ensiferum13

Önerilen Mesajlar

Fantastik Kurgu'nun beslendiği en sağlam ve en geniş başlıktır Mitoloji. Gerek anlatılan hikayeler, gerek diyarların farklı kullanımı (Mesela basit görünen bir yapının tapınak olması, yoldaki basit bir kuşun aslında bir Tanrının habercisi olması gibi) Fantezi dünyasına ışık tutmuştur.

 

Mitolojideki karakterler de Fantezi dünyasını oluşturmakta çok büyük rol oynamıştır. Yunan Mitolojisinden Titanlar, Pegasuslar; Mısır Mitolojisinden Sphinxler, Çakal Adamlar; İskandinav Mitolojisinden Fairyler, Leviathanlar; Türk ve Arap Mitolojisinden Cinler, Lamialar gibi birçok Fantezi dünyasında karşılaştığımız canlılar aslında hep mitolojiden esinlenmedir. Hatta esinlenme demek gereksiz olur direkt olarak mitolojiden alıntıdır. Bunun dışındaki Vampir, Kurtadam, Lycantrophe (Yarı insan yarı hayvan canlılar) gibi varlıklar da Avrupa ve dünyanın birçok yerindeki efsanelerden gelmedir.

 

Mitolojilerde bulunan çok Tanrılı kavram ise Fantastik Dünyaların yaratılmasında büyük rol oynamıştır. Her bir inanca uygun farklı Tanrı yapıları Fantastik dünyalarda da gözümüze çarpmaktadır. Ateş Tanrısı, Gök Tanrısı, Ölüm Tanrısı, Denizler Tanrısı, Güzellik Tanrısı, Aşk Tanrısı gibi bir çok Tanrı sembolü Fantezi dünyalarına Mitolojiden geçmiştir. Hemen hemen her mitolojide çok Tanrı sembolü vardır ve şu anda karşılaştığımız hemen hemen her Fantastik Diyarda da bu örnekle karşılaşıyoruz.

 

Bu da demek oluyor ki aslında Fantastik Kurgu Jules Verne, Edgar Allan Poe, H.P. Lovecraft, Clark Ashton Smith, JRR Tolkien gibi yazarlarla değil; Herodot'a kadar uzun bir geçmişe sahip...

 

Hayallerinizi kaybetmemeniz dileğiyle...

 

Arka Bahçe Yayıncılık ve Laika Yayıncılık Editöründen alıntıdır.

 

frp.net.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Frp'nin en önemli özelliği bu DM'de bağlı biraz :D oyunu tamamen fantezi kurgu üzerine kurmaması gerçek hayatta yaşanılan şeylerden esinlenilip bunu oyuna aktarabilmesidir.

Bu durumu belkide en iyi anlatanda Tolkien'dir diye düşünüyorum LOTR bütün serilerinde günümüz dünyasıyla veya eski efsanevi olaylarla mitolojiyle bir bağ kurabilirsiniz...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...