Jump to content

Olimpiyatlar..


heRnan coRtes

Önerilen Mesajlar

Günümüzde Olimpiyat oyunlarını, yüksek teknolojiye sahip stadyumlardan, uydulardan, televizyonlardan ve bilgisayarlardan seyrederken, aslında bu oyunların binlerce yıl önce eski Yunan’da bir vadide başladığını düşünmek olduça zor. Sporcular, eski Yunan’da dini bayramların en önemli parçasıydı. Bu zamanlarda tarihin ilk yarışmaları düzenleniyordu.

Batı Yunanistan’da bulunan Olimpiya şehrinin Yunanlılar için çok büyük önemi vardı. Oyunlar burada özel bir stadyumda ve bir yarış pistinde yapılıyordu.

 

İLK OYUNLAR

İlk olimpiyat oyunları Milattan Önce 776 yılında yapıldı. (Bu tarihin MÖ1270 yıllarına dayandığı sanılıyor.) O zaman tek biroyun vardı. O da 190 metre kısa mesafe koşusuydu. İlk hızlı ayak MÖ 776 olimpiyatlarının kahramanı Koroyibos’tu ve oyunlar yalnızca bir gün sürerdi. Eski olimpiyatlarda ikincilik ve üçüncülük gibi bir sıralama yoktu. Bu nedenle kazanmak her şey demekti. Kazananlar şimdiki gibi altın madalya değil, yalnızca kutsal zeytin ağacının yapraklarından yapılan basit bir taç kazanırlardı.

 

 

AĞIR METAL

Daha sonraları oyunlar 5 güne çıkarıldı ve dairesel bir çemberin içerisinde atların çekmekte olduğu arabaların yarışı oyunlara eklendi.Atlı arabaların yarışı ve kısa mesafe koşuları bügünkü atletizm yarışlarıyla benzerlik taşır.Bu yarışların içinde 5 ayrı oyunu barındıran pentation adındaki oyun bugünün modern heptation ve dekatlonun temelini oluşturur.

 

 

ÖLÜMÜNE EĞLENCE

Oyunlar iyice popülerleşince, seyircileri cezbedecek ve daha büyük heyecan yaratacak şeylerin arayışına başlandı. Ve MÖ 648 yılında “pankratyum” adındaki ölümcül bir sporun olimpiyatlara eklenmesiyle bu gerçekleşti. Bu yarışma güreş, dikenli eldivenlerle yapılan boks, yumruk ve tekmeli Juda gibi şiddet içeren oyunların bir karışımıydı. Pankratyum sırasında atletlerin ölmesi de doğal ve sık karşılaşılan bir durum olmuştu. Roma İmparatoru Yunanistan’ı fethettikten sonra, oyunlara katılan yarışmacıların tek amacı para kazanmak olmuştu. Oyunların bir eziyete dönüşmesiyle birlikte imparator Teodosyus MÖ 394 yılında oyunlara son verdi.

 

 

TEKRAR EDEN TARİH

Olimpiyatların tekrar başlaması için 290 yıl gibi çok uzun bir süre belenmesi gerekti. 1875 yılında bir grup Alman arkeolog eski oyunların yapıldığı harabeleri ortaya çıkarttılar. Bu buluş Baron dö Şöbertin’e modern olimpiyat oyunlarını tekrar düzenlenme fikrini hatırlattı. Yeni olimpiyatlar, eski oyunlarla birlikte, zorlu maraton yarışı gibi pek çok yeni sporu da içine aldı. İlk modern olimpiyat oyunları 1896 yılında Atina’da yapıldı. Bu oyunlar, dünyaya barışı, dostluğu teşvik etmek ve amatör oyuncuları desteklemek amacıyla düzenlenmişti. Oyunlara sadece 13 ülke katılmıştı ve tüm yarışmacılar erkekti. 4 yıl sonra, 1900 yılında yapılan olimpiyatlar ise tam bir fiyasko olmuştu. Organizasyonun çok kötü olmasının yanında bazı atletler olimpiyatların ne olduğnu bile bilmiyorlardı.

"Önemli olan kazanmak değil, oyunlarda yer almaktır" diyen Baron dö Şöbertin oyunların yeniden başlamasını sağlamıştır.

 

 

Modern Olimpiyatlar 1896 yılında başladı

 

6-15 nisan 1896 Atina: Politik ve mali zorluklar nedeniyle oyunların Atina'da yapılmasına karşı çıkan Yunan hükümetini sonunda razı eden Baron Pierre De Coubertin'in davet mektuplarını geç yolladığı için ilk oyunlara 13 ülkeden 295 sporcu katıldı ve dokuz dalda mücadele etti.

 

İlk şampiyon üç adım atlamada

 

İlk olimpiyat şampiyonu, üç adım atlamada birinci olan ABD'li James Connoly oldu. Bu oyunlarda bayan sporcular yer almadı.

 

14 Nisan-28 Ekim 1900 Paris: 22 ülkeden 11 bayan ve 1320 erkek sporcunun mücadele ettiği oyunlarda sporcular, 17 dalda yarıştı.Bu oyunlardaki organizasyon bozukluğu eleştirilere yol açarken, bayanlar ilk kez bu oyunlarda kendilerini gösterme fırsatı buldu.

 

 

1 Temmuz-29 Ekim 1904 Saint Louis: ABD'nin uzaklığı nedeniyle yalnızca 12 ülkeden 682 erkek ve altı bayan sporcu katıldı ve 14 dalda mücadele etti.Birçok Avrupa ülkesi oyunlara katılmazken, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Baron Pierre De Coubertin'in bile gelmeyişi dikkati çekti.

 

 

13 Temmuz-29 Ekim 1908 Londra: 22 ülkeden iki bin erkek ve 36 bayan sporcu, 21 dalda mücadele etti.Roma'da yapılması gereken bu oyunlar, İtalya'nın mali sorunları nedeniyle Londra'ya alındı. Oyunlar tarihe, Rusların Finlandiya, İngiltere'nin de İrlanda Cumhuriyeti bayrağını protesto etmesiyle geçti.

 

 

5 Mayıs-22 Temmuz 1912 Stockholm: 27 ülkeden iki bin 490 erkek ve 57 bayan sporcu, 13 dalda mücadele etti.Burada uluslararası federasyonlar, oyunlardaki derecelerin otomatikman dünya rekoru olarak

kabulünü kararlaştırdı.

 

 

1916 Berlin: Olimpiyat Oyunları, Birinci Dünya Şavaşı nedeniyle yapılamadı.

 

 

20 Nisan-12 Eylül 1920 Anvers: 29 ülkeden 2 bin 543 erkek ve 64 bayan sporcu, 21 dalda mücadele etti.Organizasyonun başarılı olduğu bu oyunlarda, Uluslararası Olimpiyat Komitesi, büyük bir tarihsel hata yaparak, Birinci Dünya Savaşı'nın yenik devletleri Avusturya, Macaristan,Türkiye, Almanya ve Bulgaristan'ı oyunlara çağırmadı.

 

 

3 Mayıs-27 Haziran 1924 Paris: 45 ülkeden 2 bin 956 erkek ve 136 bayan sporcu, 17 dalda mücadele etti.1920 Olimpiyatları'nda iki altın madalya alan ''Uçan Finli'' lakaplı Paavo Nurmi, bu kez dört altın madalya alarak, başarısının doruğuna ulaştı.Almanya, bu oyunları Fransa ile olan sorunları nedeniyle boykot etti.

 

 

28 Temmuz-12 Ağustos 1928 Amsterdam:46 ülkeden iki bin 724 erkek ve 290 bayan sporcu, 14 dalda mücadele etti.Bu oyunlarda bayanlar, ilk kez atletizm yarışmalarına katılırken, ilk kez oyunlar sırasında

olimpiyat meşalesi yakıldı.Finli atlet Paavo Nurmi, katıldığı üçüncü oyunlarda yedinci altın madalyasını aldı.

 

 

30 Temmuz-14 Ağustos 1932 Los Angeles: 37 ülkeden 1281 erkek ve 127 bayan sporcu, 14 dalda mücadele etti. Organizasyonun başarısı dikkati çekerken, 100 bin kişilik Olimpiyat Stadı da katılanları büyüledi.Dünyadaki ekonomik kriz ve Los Angeles'ın uzaklığı nedeniyle katılım az oldu. Otomatik zaman tutucu ve foto-finiş aleti ilk kez bu oyunlarda kullanıldı.

 

 

1-16 Ağustos 1936 Berlin: 49 ülkeden 3 bin 738 erkek ve 328 bayan sporcu, 19 dalda mücadele etti.Bu yıllarda Almanya'nın lideri olan Adolf Hitler, oyunları sisteminin ve ideolojisinin propagandasını yapmak için kullandı ve başarılı oldu.Ancak ABD Atletizm Takımı'ndan zenci atlet Jesse Owens, dört altın madalya alarak, Hitler'in ''üstün ırk'' kuramının geçersizliğini kanıtladı.Bu oyunlarda, ilk kez Olympia'da yakılan ateş, yedi ülkeden geçerek, üç bin sporcu tarafından taşındı ve stada getirildi. Türkiye, tarihindeki ilk olimpiyat altın madalyasını, Berlin'de güreşçi Yaşar Erkan ile kazandı.

 

1940 Helsinki ve 1944 Londra: İkinci Dünya Savaşı nedeniyle yapılamadı.

 

 

29 Temmuz-14 Ağustos 1948 Londra: 59 ülkeden üç bin 714 erkek ve 385 bayan sporcu, 17 dalda mücadele etti.Uluslararası Olimpiyat Komitesi, tarihsel hatasını bir kez daha yineleyerek, İkinci Dünya

Savaşı'nın yenik devletleri Almanya ve Japonya'yı oyunlara çağırmadı.Hollandalı 30 yaşındaki iki çocuk annesi Fanny Blankers Koen, atletizmde dört altın madalya kazanarak, tüm dikkatleri üzerine topladı.Türkiye'nin güreşte kazandığı altı altın madalya da takdirle karşılandı.

 

 

19 Temmuz-3 Ağustos 1952 Helsinki: 69 ülkeden 4 bin 407 erkek ve 518 bayan sporcu, 17 dalda mücadele etti.40 yıldan bu yana ilk kez oyunlara katılan Rus sporcuları, güçlerini gösterme fırsatı buldular.

Kendisine ''Çek Lokomotifi'' unvanı verilen atlet Emil Zatopek, uzun mesafe koşularda üç altın madalya kazanarak, oyunların yıldızı oldu.

 

 

22 Kasım-8 Aralık 1956 Melbourne: 67 ülkeden iki bin 958 erkek ve 384 bayan sporcu mücadele etti.İlk kez kış mevsiminde gerçekleştirilen bu oyunları, Rusların Macaristan'ı işgalini protesto eden Hollanda, İspanya ve İsviçre ile İsrail'in Süveyş Bölgesi'ni işgaline tepki gösteren Irak, Mısır ve Lübnan boykot ettiler.Oyunlarda binicilik müsabakaları, Avustralya'ya dışarıdan hayvan sokulması yasak olduğu için İsveç'in başkenti Stockholm'de yapıldı.

 

 

25 Ağustos-1 Eylül 1960 Roma: 84 ülkeden dört bin 738 erkek ve 610 bayan sporcu, 17 dalda mücadele etti.Bu oyunlarda pek çok ülke madalya kazanarak, büyük ülkelerin bu konudaki tekeline bir bakıma son verdiler.Maratonda Etiyopyalı Abebe Bikila, çıplak ayakla koşarak, altın madalya kazandı.Roma Olimpiyatları, Türkiye'nin yedi ile en fazla altın madalya kazandığı oyunlar oldu.

 

 

10-24 Ekim 1964 Tokyo: 94 ülkeden dört bin 457 erkek ve 683 bayan sporcu, 19 dalda mücadele etti. Asya kıtasında ilk kez yapılan bu oyunlar da bu özellikten dolayı Kuzey Kore ve Endonezya'nın boykotuyla karşılaştı.Etiyopyalı Abebe Bikila, bu kez ayakkabıyla koşarak, maraton dalında yine altın madalyanın sahibiydi.

 

 

12-27 Ekim 1968 Mexico City: 113 ülkeden 4 bin 750 erkek ve 781 bayan sporcu, 18 dalda mücadele etti.Tarihte en yüksek rakımda yapılan bu oyunlarda, bu özellikten dolayı atletizm ve yüzmede pek çok dünya rekoru kırıldı.Ancak mesafe koşularında az oksijen nedeniyle atletler zorluk da çektiler. Atletizmde ABD'li iki siyahi atlet Tommie Smith ve John Carlos, şeref kürsüsünde ABD bayrağı göndere çekilirken, siyah eldivenli yumruklarını havaya kaldırarak protesto gösterisinde bulununca takımdan çıkarıldılar.Bu oyunlarda erkekler uzun atlamadaki Bob Beamon'ın rekoru, 27 yıl kırılamadı.

 

 

26 Ağustos-11 Eylül 1972 Münih: 122 ülkeden 6 bin 659 erkek ve 1171 bayan sporcu, 21 dalda mücadele etti.ABD'li yüzücü Mark Spitz'in yedi dünya rekoru kırarak yedi altın madalya kazandığı bu oyunlara terör gölgesi düştü.İsrail'de tutuklu bulunan arkadaşlarının bırakılmalarını isteyen Filistinli teröristler, Olimpiyat Köyü'nü basarak, 11 İsrailli sporcu ve yöneticiyi öldürdüler.Bu olay nedeniyle oyunlara 34 saat ara verildi.

 

 

17 Temmuz-l Ağustos 1976 Montreal: 92 ülkeden 4 bin 915 erkek ve 1274 bayan sporcu, 21 dalda mücadele etti.Afrika ülkelerinin pek çoğu, o dönemde ırkçı bir politika izleyen Güney Afrika'ya maç yapmaya giden Yeni Zelanda'yı protesto etmek için oyunlara katılmadı.Organizasyonda aksaklıkların görüldüğü bu oyunlarda, Finli atlet Lasse Viren, Münih'de olduğu gibi beş bin ve 10 bin metrelerde altın madalya kazandı.Oyunların diğer bir yıldızı, jimnastikte 14 yaşında yedi adet 10 tam puanla altın madalyaları toplayan Rumen Nadia Comaneci'ydi.

 

 

19 Temmuz-3 Ağustos 1980 Moskova: 81 ülkeden 4 bin 320 erkek ve 1192 bayan sporcu, 21 dalda mücadele etti.Eski SSCB'nin bir yıl önce Afganistan'ı işgalini protesto etmek için ABD ve Türkiye'nin de

aralarında bulunduğu pek çok batılı ülke oyunları boykot etti.Bu oyunlarda seyirci ve hakemlerin partizan ve taraflı tutumları iyi karşılanmadı.

 

 

28 Temmuz-12 Ağustos 1984 Los Angeles: 140 ülkeden beş bin 458 erkek ve 1620 bayan sporcu, 21 dalda mücadele etti.Bu kez de eski SSCB ve Romanya dışındaki tüm Doğu bloku ülkeleri, güvenlik mazaretini öne sürerek, oyunlara katılmadı.Çin Halk Cumhuriyeti, ilk kez katıldığı bu oyunlarda oldukça başarılı olurken, oyunların yıldızı ise atletizmde dört altın madalya alan ABD'li Carl Lewis oldu.

 

 

17 Eylül-2 Ekim 1988 Seul: 160 ülkeden dokuz bin 689 sporcu, 24 dalda mücadele etti. Organizasyondaki bazı hatalar ve hakemlerin aşırı taraf tutmaları tepki çekerken, birkaç ülke dışında boykot görülmemesi sevindirici oldu.Atletizmde erkekler 100 metrede dünya rekoru kıran Kanadalı atlet Ben Johnson'un yanısıra bazı Doğu bloku sporcularının da dopingli çıkmaları şok etkisi yarattı.Türk halterci Naim Süleymanoğlu, altı dünya ve dokuz olimpiyat rekoru kırarak, ''Cep Herkülü'' unvanı kazandı.

 

 

25 Temmuz-9 Ağustos 1992 Barcelona: 172 ülkeden 11 bini aşkın sporcu, 27 dalda mücadele etti.En fazla katılımlı ve boykotsuz bu oyunlarda dağılan SSCB, son kez Bağımsız Devletler Topluluğu adı altında mücadele ederek, birinciliği yine kimseye kaptırmadı.Dört doping olayının yaşandığı Barcelona'da, yeni kurulan cumhuriyetler de ilk

madalyalarını aldı.BDT'den jimnastikçi Vitaly Sherbo, altı altın madalyayla yıldızlaştı. Küba, iki boykottan sonra yeniden oyunlar sahnesine çıkarken, Çin Halk Cumhuriyeti de büyük bir patlama

gerçekleştirdi.

 

 

19 Temmuz-4 Ağustos 1996 Atlanta: 197 ülkeden 10 bin 320 sporcu, 30 dalda mücadele etti. Geniş bir katılımın görüldüğü bu oyunlarda, Avrupa'da dağılan devletler ilk kez oyunlar sahnesine çıktı.Oyunlarda ABD'li atlet Carl Lewis, dördüncü kez üstüste uzun atlamada altın madalya kazanırken, Michael Johnson da 200 ve 400 metrelerdeki muhteşem performansıyla göz kamaştırdı.Bir kez daha terör gölgesinde gerçekleşen oyunlarda, Olimpik Park'ta patlayan bomba nedeniyle bir ABD'li ve bir de Türk TRT kameramanı yaşamını yitirdi.Stat ve salonlarda dokuz milyon seyircinin izlediği oyunları, dört altın, birer de gümüş ve bronz madalyayla kapayan Türkiye, 1960-Roma'dan sonra en iyi sonucu aldı.

 

 

15 Eylül-1 Ekim 2000 Sydney: 199 ülkeden 10 bin 500 sporcu mücadele etti.Şimdiye kadarki en başarılı organizasyon olan ve en geniş katılımın gerçekleştiği oyunlarda, yedi doping olayı yaşandı. Türk sporcuları açısından özellikle güreşte fiyasko ve skandallarla sonuçlanan bu oyunlarda, güreşte Hamza Yerlikaya, halterde de Halil Mutlu, ikinci kez üstüste altın madalya aldı.Türkiye, ilk kez judoda altın, tekvandoda da bronz madalyaya ulaştı.Halterde Naim Süleymanoğlu'nun dördüncü kez üstüste altın madalya alma düşü gerçekleşmezken, yüzmede 15 dünya rekoru kırıldı.Atletizmde ABD'li Marion Jones, yüzmede de Avustralyalı Ian Thorpe, üçer altın, ikişer de gümüş madalya alarak yıldızlaştılar. İngiliz kürekçi Steven Redgrave, beşinci kez üstüste olimpiyat altın madalyası alarak tarihe geçerken, efsanevi Rus güreşçi Alexander Karelin, 13 yıl sonra ilk kez bu oyunlarda yenildi ve dördüncü olimpiyat şampiyonluğunun uzağında kaldı.

 

 

 

13 Ağustos- 29 Ağustos 2004 Atina:16 gün süren 28. Yaz Olimpiyat Oyunları sonunda Türkiye, 3 altın, 3 gümüş ve 4 bronz olmak üzere toplam 10 madalyayla 22. sırada yer aldı.Türkiye 3 altın madalyayı da halterde alırken, gümüş madalyaları tekvando, grekoromen güreş ve boks, bronz madalyaları ise halter, serbest güreş, grekoromen güreş ve çekiç atmada kazandı.Oyunlarda birinciliği ise toplamda 103 madalya alan ABD elde etti.56 kiloda Halil Mutlu, 3. kez olimpiyat şampiyonu oldu. Mutlu’dan önce Naim Süleymanoğlu da halterde 3 kez üstüste olimpiyat şampiyonluğunu kazanmıştı. Mutlu, bu başarıya ulaşan dünya halter tarihindeki 4., Türkiye’deki ise 2. sporcu unvanını aldı.Bayanlar 48 kiloda Nurcan Taylan, 2 dünya ve 5 olimpiyat rekoru kırarak altın madalyanın sahibi oldu.Olimpiyat şampiyonluğunu kazanan Nurcan Taylan, Türkiye’ye olimpiyatlarda bayanlarda altın madalya getiren ilk sporcu oldu.77 kiloda mücadele veren Taner Sağır, altın madalya kazandı. Taner Sağır, yaptığı derecelerle koparma ve toplamda 2’şer olimpiyat, silkmede de 1 dünya gençler rekoru kırdı.

(alıntıdr)

 

http://img488.imageshack.us/img488/7802/simgevl1.jpg

 

http://img248.imageshack.us/img248/5834/13978445em1.jpg

 

http://img488.imageshack.us/img488/2877/halilvn6.jpg

 

http://img488.imageshack.us/img488/1096/trkiyewi5.jpg

--------------------

..............................

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...