Jump to content

Neden "Çok Yaşa" Deriz ?


Ametist

Önerilen Mesajlar

"Çok yaşa", "İyi ve uzun yaşa", "Sağlıklı yaşa","God bless you", "Gesundheit" ve diğerleri... Dünyanın her yerinde hapşıran insana söylenen bazı sözcükler. Eski insanlar nefesin veya soluğun ruh olduğuna veya yaşamın özü olduğuna inanırlardı. Tanrı insanı yarattığında soluğunu insanlara üflemişti ve o soluk bedende bulunduğu sürece yaşam sürüyordu. Bu inancın doğrultusunda hapşırınca nefesin durması veya o kasılma hareketinin sonucunda soluğun dışarıya kaçıp gideceğinden korkuluyordu. Bir başka Roma kaynağında ise hapşırma sırasında beyinde oluşan vakumun, içeriye kötü ruhların girmesine neden olacağına veya fırsat vereceğine inanıldığına raslanıyor. Roma´da hapşırmadan çok korkulur ve salgın hastalıkların ortaya çıkacağı düşünülürdü. Daha sonralarda Papa Büyük Gregory döneminde Roma´yı kasıp kavuran veba salgını sayısız insanın canına maloldu ve Papa Gregory ilk kez hapşıran insanlara karşı "God bless you/ Tanrı sizi kutsasın" sözcüğünü kullandı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

evt böyle bir inanış var.

 

insanlara hapşırdıktan sonra 'çok yaşa' deme adetinin kökeni,hıristiyanların 'God bless you' yani 'Tanrı seni takdis etsin' veya Tanrı nın hayır duası üzerinde olsun' cümlesine dayanmaktadır. altıncı yüzyılda hapşıranlara vücutlarındaki şeytanı attıkları için tebrik anlamında söylenen bu söz büyük veba salgını başlayınca Papa tarafından söylenmesi zorunlu kılındı ve kanunlaştırıldı.

 

hapşırmanın bir de bilimsel açıklaması var tabi.

hapşırma, ani, irade dışı, sesli bir şekilde ağızdan ve burundan nefes vermektir. hapşırma burun kanallarındaki sinirlerin uyarılması sonucu oluşan psikolojik bir reaksiyondur. aslında burnumuz nefes almamızda çok önemli bir görev yapar. aava onun dar kanallarından türbülans oluşturarak geçerken hem ısısı ayarlanır, hem de içindeki toz burada filtre edilir.

 

buradaki sinirlerin uyarılmasının nedenleri değişiktir. en çok alerjik etkilenmedir ama toz, duman, parfümler hatta aniden ışığa bakma gibi başka birçok nedenleri daha vardır. hapşırmadan önce sanki bir yerimiz ısırılmış gibi sinir uçlarının ikaz göndermesi sonucu, burnumuzdan önce bir salgı gelir. biz bunun pek farkına varamayız.

 

bu salgının ardından beyine giden ikaz neticesinde baş ve boynumuzdaki kaslar uyarılarak ani nefes boşanması olayı yaşanır. ses tellerinin olduğu bölüm önce kapanır ve buradaki havanın basıncı iyice yükselir. sonra aniden açılarak hava yüksek bir sesle dışarı verilir.

 

hapşırma esnasında gözleri açık tutmanında imkansız olduğunu biliyormuydunuz :)

 

bir çogumuz bunları bilmiyor olabiliriz.

teşekkür ederiz ametist, :wink:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çok yaşamak yerine iyi yaşa demek daha güzel. Herkes cok yaşa der durursa nolur sonra halimis :devil:

 

valla az yaşayım güzel huzurlu mutlu olayım yeter :rofl: Çok yaşayıpta nolcak sevdıklerımiz ölürken biz hep tek baımısa gelenlerel çk yaşa oyununu mu sürdürces :rofl: buda benden böle bi bakış açısı :devil:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...