Jump to content

Medea (Aşkın ve İntikamın Kraliçesi)


Hedef

Önerilen Mesajlar

Medea; hakkında bilgi edinmek istediğim her yerde genel olarak aşkın,kıskançlığın,intikamın ve ölümün kraliçesi olarak tanımlanmakta.

 

Aşağıda Evelyn De Morgan tarafından çizilmiş Medea'nın resmi bulunmakta.

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/96/De_Morgan_Medea.jpg/348px-De_Morgan_Medea.jpg

 

Gürcü kızı Medea, egeden karadenize altın postu aramaya gelen Argonatların önderi İason’a aşık olur.

 

İason'un altın postu alabilmesi için, Medea hypnos'la (uyku) işbirliği yapıp, postu koruyan ejderhanın uyumasını sağlar ve İason’a bir mızrak verir. İason da bu mızrakla ejderhayı öldürür.

 

Babasına vermeyip çaldıkları altın post + sevgilisi İason + erkek kardeşi Absyrtos ile Argo Gemisine binip kaçarlarken, peşlerine düşen babası (gürcü kralı) kendilerini yakalayamasın diye kardeşi Absyrtos’u parçalar ve etlerini karadenize parça parça atar... Baba, oğlunun parçalarını toplayıp dini merasim yapmak uğruna Argo Gemisini yakalayamaz.

 

Thesalie'ye vardıklarında Lolkos kralı Pelias tahtını İason'a bırakmayınca Medea, kralın kızlarını bir madrabazlık gösterisiyle kandırır; yaşlı bir koçu parçalayıp kazanda tılsımlı otlarla kaynatarak içinden canlı bir kuzu çıkarır... Kralın kızları, yaşlı babalarının da bu kuzu gibi gençleşeceğini düşünerek, kralı öldürüp, parçalarını kazanda bir güzel kaynatırlar... Böylece İason krallık tahtına oturur, Medea ile evlenir, çocukları olur.

 

 

Üste Getirilen Yeni Gelin ve Trajedilerin Başlangıcı

 

İason yıllar sonra Medea’nın üstüne bir kuma getirir. İason’un aşkına ülkesini, baba ocağını terk eden Medea; aşkına ihanetin acısı ve intikam ateşiyle, kumaya zehirli bir tunik hazırlar. Ve yeni gelin, hediye edilen bu gömleği giyince acılar içinde ve alevlerle yanarak ölür.

 

İason, Medea'yı cezalandırmak üzere üstüne varınca, Medea da İason’dan olan çocuklarını İason’un gözü önünde boğazlar ve önüne atar..

Ve der ki: “Çocuklarımızın katili ben değil, yeni evlendiğin gelindir...”.

 

Bu olaylardan sonra İason yaşamını sefil bir şekilde sürdürür. Sonunda acılarına dayanamaz ve intihar eder.

 

 

Atina'ya Kaçış

 

Medea daha sonra Atina’ya kaçar, buranın kralı Aigeus’la evlenir.. Tüm dengeler kontrolündeyken, bir gün kahramanlığıyla meşhur Theseus saraya gelir (Theseus; kralın doğduğundan beri görmediği oğludur. Bunu kral bunu bilmiyorfakat Medea biliyordur.)

 

Ve kralı kandırır: “Bu kahraman seni tahtından edecek, zehirleyelim...”

Kral öz oğlunun yemeğine zehir koyar. Ancak yemek masasında, doğmadan önce oğluna hediye bıraktığı altın kılıcı Theseus’da görünce oğlunu yemeği yiyerek zehirlenmekten kurtarır.

 

Bu olay üzerine Theseus Medea'yı saraydan kovar.. O da ülkesi Colchis'e geri döner.

 

Babasını deviren amcası Perses-3, gürcü kralı olmuştur. Medea amcasını affetmez. Perses-3’ü de öldürür ve babasının krallığını tekrar inşa eder.

 

 

Arkadaşlar burdan sonrası için benim bulabildiğim herhangi bir bilgi yok.

 

Medea halen aramızda mı ? Daha sonra ne yaptı..? Akıbeti nedir..? Hangi kılıklara büründü..? Hala yaşıyor mu..? Aramızda mı..? Bilinmiyor. Büyücüydü çünkü...!!!

 

Medea ile ilgili söylenti ise çok fazla.

+Aslan evinde ölen Mermerus-1’in Medea tarafından öldürüldüğü,

+Corinth’lilerce öldürülen Pheres-2’nin de Medea tarafından öldürüldüğü söylenmekte...

+Medea’nın öldükten sonra Achilles’le Blest adasında evlendiği ve hala değişik kimliklerle aramızda yaşadığıda söylentiler arasında...

 

 

Kimbilir Medea belki de bizim aramızdan biridir ;):)

 

Bu arada Medea,dünya klasikleri arasına girmiş birçok film, oyun ve ebedi esere de kaynak teşkil etmiş...

 

Bahsettiğimiz Medea, “Natural Born Killer” (Katil Doğanlar) filminin kadın kahramanı gibi (Juliette Lewis)... Maşallah!! Geleni gideni öldürmüş... :)

 

 

Konuyla bağlantılı daha fazla bilgi için:

http://www.gnoxis.com/forum/tarihi-kisiler-ve-olaylar/12716-altin-post.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

...Bazıları, zarar görmedikleri hâlde ve karşılarındakinin içinde neler sakladığını hiç bilmeden, sadece yüzüne bakarak ondan nefret edebilirler.

 

Daha yeni bitirdim, üzücü...

 

https://www.dr.com.tr/kitap/medea-hasan-ali-yucel-klasikleri-clz/sanat-tasarim/tiyatro/dunya-oyunlari/urunno=0000000582898

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim bildiğim, Jenny March'ın kaynağına göre, Medea çocuklarını öldürdükten sonra gökyüzünde yaşamaya mahkum kalıyor, pişmanlığıyla bağlantılı bir şeyden dolayı gökyüzünde oluyor ama ceza mıydı kendi seçimi miydi hatırlamıyorum ve sonsuza kadar dokunamayan ve dokunulamayan bir mitolojik karakter olarak ızdırabını çekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...