Jump to content

penisiline alerjisi olan biri olarak toplumsal bir vazife


danny

Önerilen Mesajlar

Penisilin alerjisi nedir ? Nasil önlemler alinmalidir?

Penisilin alerjisi denilince genelde akla ilk gelen sonu ölüme kadar varabilen Tip 1 penisilin allerjisidir. Penisilin alerjileri dört farkli grupta incelenir ve Tip 1 disindakiler genelde degisik sürelerde gelisen ciltte kizariklik ve döküntülerle kendini gösteren alerjik reaksiyonlardir. Tip 1 reaksiyon ise antibiyotik alimindan hemen sonra ortaya çikar, tüm vücutta yaygin kizariklik, sislik, ödem, nefes almada zorluk ve tansiyon düsüklügü ile kendini gösterir, derhal müdahale edilmezse sonu ölümle bitebilir. Penisilin alerjisi tespiti için cilt testi yapilmasi faydalidir. Test yapilan kiside ilk 15-20 dakika içerisinde testin yapildigi yerde kizariklik olup olmadigina bakilir, 5mm’den fazla bir kizariklik varsa test pozitiftir ve bu kisilerde mümkünse penisilin grubu antibiyotik kullanilmamalidir. Ancak su da unutulmamalidir ki test yapilan hastalarin da bir bölümünde yapilan test dozunda dahi hayati tehdit edecek düzeyde ciddi reaksiyon gelisebilir, bu sebeple test yapilan kisilerin basinda mutlaka gerekli teskilat bulundurulmalidir ve bu islem saglik kurumunda ve hekim gözetiminde yapilmalidir. Normalde alerjik hastaliklari (astim, saman nezlesi vb.) olan kisilerde ve diger ilaçlara karsi bilinen alerjileri olan kisilerde de penisilin alerjisi ortaya çikabilir, bu tür hastalar da dikkatli olmali ve gerekirse cilt testi yapilmalidir. Ancak su da bilinmektedir ki daha önceden defalarca penisilin kullanmis bir kiside de küçük bir ihtimalle Tip 1 penisilin alerjisi gelisebilir. Bu sebeple penisilin kullanimi mutlaka hekim kontrolü altinda olmalidir.

 

Daha nadir ve daha az siddetli olmasina ragmen, diger antibiyotiklerin kullaniminda da degisik siklik ve siddette allerjik reaksiyonlarin olabilecegi bilinmelidir.

 

Antibiyotik ilaç doz ve saatlerinin önemi var midir?

Antibiyotikler normalde damardan, kalçadan kas içine ya da agizdan alindiktan sonra kanda belli bir düzey olustururlar. Olusturulan bu düzey bakterilere karsi yeterli etkinligin saglanabilmesi için gereklidir ve bu düzeyin devamliligi açisindan antibiyotikler belirli dozlarda ve belirli araliklarla kullanilirlar. Bu sebeple yetersiz ilaç dozu kullanildiginda ya da ilaç alma araliklari düzensiz oldugunda kandaki ilaç düzeyi de istenilen düzeylerin altinda kalacaktir ve bu durumda bakterilere karsi mücadele edecek kanda yeterli düzeyde antibiyotik olmayacaktir. Dolayisiyla antibiyotiklerin hekimin önerilerine göre, düzenli bir biçimde kullanilmasi önemlidir.

 

Gebeler ve bebek emziren anneler antibiyotik kullanabilirler mi?

Gebelikte ve çocuk emzirme dönemlerinde annenin aldigi ilaçlar tüm vücut dokularina yayildigi gibi anne sütüne ve anne karninda bulunan bebege belirli düzeylerde geçebilir. Daha önceden antibiyotiklerle yapilan hayvan çalismalari ve insanlarda gözlenen etkiler degerlendirildiginde, bazi antibiyotiklerin anne karnindaki bebekte ya da emzirilen çocuklarda ciddi tibbi problemler olusturabilecegi görülmüstür. Bu sebeple gebe veya emziren annelere ilaç reçete edilirken bebek açisindan yan etkisi olmayan güvenli antibiyotikler kullanilmalidir. Gebelikte ve emzirme dönemlerinde kullanilmasi oldukça riskli antibiyotikler oldugu gibi oldukça güvenli antibiyotikler de mevcuttur. Bu kisilerin kendilerine herhangi bir sebeple antibiyotik verilecegi durumlarda ilgili hekimi uyarmalari gerekmektedir.

 

Antibiyotikler, baska rahatsizliklar için hali hazirda kullanmakta oldugumuz ilaçlarla etkilesebilir mi?

Antibiyotikler kullanilan diger ilaçlarla etkilesebilirler. Bunun sonucunda antibiyotigin etkinliginde artma ya da azalma olabilir veya etkilestikleri ilaci olumsuz yönde etkileyebilirler. Altta yatan baska hastaliklari nedeni ile bazi hastalar devamli ilaç kullanmak zorundadir. Özellikle bu tür devamli ilaç kullanan hastalarda kullanilan ilaçlarla verilen antibiyotiklerin etkilesmemesine dikkat edilmelidir. Bu tür hastalar kullandiklari ilaçlar konusunda ilgili hekimleri uyarmalidirlar.

 

 

GENEL UYARILAR

 

Antibiyotikler ates düsürücü ilaçlar degildir. Her atesi olan antibiyotik kullanmamalidir. Antibiyotik kullanimi kesinlikle bir doktor kontrolünde olmalidir.

Yanlis ve gereksiz kullanim durumlarinda ciddi problemler gelismesine sebep olabilir.

Antibiyotik kullanimi esnasinda hafif düzeyde ya da hayati tehdit edecek düzeyde ciddi yan etkiler ortaya çikabilir.

Penisilin alerjisi türleri içerisinde Tip 1 alerji en korkulanidir, buna yönelik olarak penisilin alerji testi yapilmasi (cilt testi) önerilir. Ancak bu test de hekim gözetiminde yapilmalidir.

Altta yatan kronik hastaliklari olan kisilerde uygun antibiyotik seçimine dikkat edilmelidir

Devamli ilaç kullanan kisilerde verilen antibiyotigin kullanilan diger ilaçlarla etkilesmemesine dikkat edilmelidir.

Gebelerde ve emziren annelerde bebege zarar vermeyecek antibiyotiklerin seçimine dikkat edilmelidir. Bu tür hastalar doktorlarini durumlari hakkinda uyarmalari gerekir.

Tedavinin etkinligi açisindan antibiyotiklerin yeterli dozlarda ve düzenli araliklarla alinmasina dikkat edilmelidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...