Jump to content

Türk halkının ahlak kodları


yougaar

Önerilen Mesajlar

Türk halkı, dini, "yön veren temel ahlak kuralları" içinde birinci sırada görüyor. Yüzde 15, ülke için rüşvet vermeye olumlu bakıyor

 

 

Odak Araştırma Şirketi tarafından yapılan "Etik Algılar Araştırması"nda, din birinci sıraya yerleşti. Araştırmaya katılanlardan, "Yön veren temel ahlak kuralları"nı 100 puan üzerinden değerlendirmeleri' istendi.

"Din" 47.32 puan, "kanun" 21.87 puan çıktı. Din ve yasaların ardından, 11.83 puanla "gelenek ve töreler", 10.22 puanla "evrensel değerler", 8.76 puanla da "ideoloji ve siyasal görüşler" sıralandı.

 

http://www.milliyet.com.tr/2007/09/26/yasam/resim/yas02.jpg

 

http://www.milliyet.com.tr/2007/09/26/yasam/resim/yas021.jpg

 

http://www.milliyet.com.tr/2007/09/26/yasam/resim/yas022.jpg

 

http://www.milliyet.com.tr/2007/09/26/yasam/resim/yas023.jpg

 

Milli maç şikeyle kazanılmalı mı?

Araştırmaya göre, toplumun yüzde 15.6'sı, ülke menfaati için rüşvet verilmesine olumlu bakıyor. Erkeklerde bu oran kadınların 2 katına kadar çıkıyor.

Yalanın kabul edilebilmesi için yine ilk sırada ülke menfaatleri yer alıyor. İkinci sırada aile menfatleri, daha sonra çalıştığı kurumun menfaatleri, bağlı olduğu vakıf ve cemaatin menfaatleri, son sırada ise bağlı olduğu siyasi partinin menfaati geliyor.

Toplumun yüzde 6.3'ü taraftarı olduğu takımın teşvik primi almasını kabul edilebilir buluyor. Milli Takım'ın şike ile maç kazanması, eğitim seviyesi yükseldikçe daha yüksek oranda kabul ediliyor.

 

 

Çoğunluk fal baktırmaya karşı

 

Ahlaki içerikli en beğenilen söz, Napolyon'a ait, "Ahlak olmayan yerde kanun bir şey yapamaz" oldu. İkinci sırada İsmet İnönü'nün, "Bir ülkede namuslular da namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o ülke kurtulamaz" sözü yer aldı. Turgut Özal'ın, 'Benim memurum işini bilir" ve "Anayasa bir kere delinmekle bir şey olmaz" sözleri ise en az tasvip edilenler oldu.

Toplumun yüzde 6.7'si törenin hiçbir sakıncası olmadığını düşünüyor. Yüzde 17.1'lik bir kesim, sadece imam nikâhıyla yaşamanın sakıncası olmadığı görüşünde.

Araştırmaya katılanların yüzde 66'sı faiz almanın, yüzde 65.3'ü faiz vermenin haram olduğunu belirtiyor. Toplumun yüzde 17'si fal baktırmanın, yüzde 17.9'u türbeye adak adayarak dilekte bulunmanın sakıncası olmadığı düşüncesinde. Kadınlar, erkeklere göre fala baktırmanın sakıncası olmadığına daha çok inanıyor. Halkın yüzde 20.5'i de seçim öncesi yardım paketi dağıtmanın hiçbir sakıncası olmadığını düşünüyor.

 

http://www.milliyet.com.tr/2007/09/26/yasam/resim/yas026.jpg

 

http://www.milliyet.com.tr/2007/09/26/yasam/resim/yas027.jpg

:whistling:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...