Jump to content

Türk halkının ahlak kodları


yougaar

Önerilen Mesajlar

Türk halkı, dini, "yön veren temel ahlak kuralları" içinde birinci sırada görüyor. Yüzde 15, ülke için rüşvet vermeye olumlu bakıyor

 

 

Odak Araştırma Şirketi tarafından yapılan "Etik Algılar Araştırması"nda, din birinci sıraya yerleşti. Araştırmaya katılanlardan, "Yön veren temel ahlak kuralları"nı 100 puan üzerinden değerlendirmeleri' istendi.

"Din" 47.32 puan, "kanun" 21.87 puan çıktı. Din ve yasaların ardından, 11.83 puanla "gelenek ve töreler", 10.22 puanla "evrensel değerler", 8.76 puanla da "ideoloji ve siyasal görüşler" sıralandı.

 

http://www.milliyet.com.tr/2007/09/26/yasam/resim/yas02.jpg

 

http://www.milliyet.com.tr/2007/09/26/yasam/resim/yas021.jpg

 

http://www.milliyet.com.tr/2007/09/26/yasam/resim/yas022.jpg

 

http://www.milliyet.com.tr/2007/09/26/yasam/resim/yas023.jpg

 

Milli maç şikeyle kazanılmalı mı?

Araştırmaya göre, toplumun yüzde 15.6'sı, ülke menfaati için rüşvet verilmesine olumlu bakıyor. Erkeklerde bu oran kadınların 2 katına kadar çıkıyor.

Yalanın kabul edilebilmesi için yine ilk sırada ülke menfaatleri yer alıyor. İkinci sırada aile menfatleri, daha sonra çalıştığı kurumun menfaatleri, bağlı olduğu vakıf ve cemaatin menfaatleri, son sırada ise bağlı olduğu siyasi partinin menfaati geliyor.

Toplumun yüzde 6.3'ü taraftarı olduğu takımın teşvik primi almasını kabul edilebilir buluyor. Milli Takım'ın şike ile maç kazanması, eğitim seviyesi yükseldikçe daha yüksek oranda kabul ediliyor.

 

 

Çoğunluk fal baktırmaya karşı

 

Ahlaki içerikli en beğenilen söz, Napolyon'a ait, "Ahlak olmayan yerde kanun bir şey yapamaz" oldu. İkinci sırada İsmet İnönü'nün, "Bir ülkede namuslular da namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o ülke kurtulamaz" sözü yer aldı. Turgut Özal'ın, 'Benim memurum işini bilir" ve "Anayasa bir kere delinmekle bir şey olmaz" sözleri ise en az tasvip edilenler oldu.

Toplumun yüzde 6.7'si törenin hiçbir sakıncası olmadığını düşünüyor. Yüzde 17.1'lik bir kesim, sadece imam nikâhıyla yaşamanın sakıncası olmadığı görüşünde.

Araştırmaya katılanların yüzde 66'sı faiz almanın, yüzde 65.3'ü faiz vermenin haram olduğunu belirtiyor. Toplumun yüzde 17'si fal baktırmanın, yüzde 17.9'u türbeye adak adayarak dilekte bulunmanın sakıncası olmadığı düşüncesinde. Kadınlar, erkeklere göre fala baktırmanın sakıncası olmadığına daha çok inanıyor. Halkın yüzde 20.5'i de seçim öncesi yardım paketi dağıtmanın hiçbir sakıncası olmadığını düşünüyor.

 

http://www.milliyet.com.tr/2007/09/26/yasam/resim/yas026.jpg

 

http://www.milliyet.com.tr/2007/09/26/yasam/resim/yas027.jpg

:whistling:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Halk Korkusu Bağlamında Türk Korku Sineması Üzerine Bir İinceleme

   KORKUDAN HALK KORKUSUNA Korku, diğer hislerde olduğu gibi belirli bir tek tanıma sahip değildir. Korku üzerine birçok araştırmacı farklı bakış açıları ile tanımlama yapmışlardır. Türk Dil Kurumu, çevrimiçi Güncel Türkçe sözlüğünde korku terimini; “Bir tehlike veya tehlike düşüncesi karşısında duyulan kaygı, üzüntü” olarak tanımlamaktadır . Korku bilinmez olanın merak edilmesi ile başlamaktadır. Aslında bilinmeyene karşı korku durumu ötekinden gelebilecek zarar düşüncesinden de kaynaklanm

   , Yer: Sinema

  • Türk Kültüründe Hortlak-Cadı İnanışları

   Türk kültüründe cadı ve hortlak olarak anılan bazı doğaüstü varlıklardan bahsedilir. Bunların öldükten sonra dirildiklerine inanılırdı. Bazı bölgelerde kan içtiklerine de inanılırdı.   İşte bu nedenle cadı ve hortlak adlı doğaüstü varlıkların, diğer kültürlerdeki vampir inanışlarıyla benzerlikleri üzerine bazı tartışmalar söz konusudur. Tarihi kaynaklarda ve folklor araştırmalarında konuyla ilgili pek çok bilgi vardır. Türk kültüründeki cadı ve hortlak inanışları yakın zamana kadar ken

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Kadim Türk Geleneği Çam Bayramı

   Kadim Türkler, dağları kutsallaştırıyor ve affı da buralardan umuyordu. Altaylılar her dağı değil, sadece kutsal dağları ziyaret ediyorlardı.   Bir dağ nasıl kutsal sayılıyordu? Neden? Elbette, bugün bunu kimse hatırlamıyor.Üç tepeli Sümer Dağı her zaman için çok önemli olmuştu. Bu dağ, dünyanın, yani Meru’nun merkezidir. Burası Kadim Altay’ın en kutsal yeri idi. Kimse burada yüksek sesle konuşmazdı. Hiç kimse bu dağın etrafında ava çıkamazdı. Otlarını koparamazdı. Aksi günah sayılıyo

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Türk Yapımı Korku Oyunu: Meknun

   Aslında pek korkunç değil ama güzel bir oyun. Üye olabilmek için sorulan 5 soruyu cevaplamanız gerekiyor.(çok zor ama cevapları her yerde paylaşılıyor) Üye olduktan sonra gizleri çözmeye başlayabilirsiniz.   GİRİŞ Ey Alim kişi ! Bilgin ve Kudretinin yetmeyeceği Meknun gizindesin. Yaratıcının sana bahşettiklerini kullanmanın vakti geldi... Kaderindekiler karşına çıktıkça nefsin ve aklınla yüzleşeceksin... Sen intihab edildin ! Sen ! Ey Alim kişi ! Kahin rehberin, nefsin ve ruhun ışığın,

   , Yer: Yararlı ve Eğlenceli Linkler

×
×
 • Yeni Oluştur...