Jump to content

Meditasyon...


Firdevs

Önerilen Mesajlar

 

Meditasyonla ilgilenen, yapmak isteyen, deneyen bir çok kimse kitap veya değişik makaleler gibi bir bilgi kaynağını alarak veya meditasyon öğrettiğini iddia eden bir yere mesela bir derneğe giderek işe başlar ve bu kişilerin büyük bir çoğunluğu da hayal kırıklığına uğrar. Çünkü konu kendilerine yanlış olarak anlatılır. Yaptığını ve bildiğini iddia eden kişilerin büyük bir çoğunluğu da kendisine "Anlamaış geri zekalı" dedirtmemek için yaparmış gibi, bilirmiş gibi konuşur veya yazar fakat yurdumuzda yayınlanmış ve anlatılmış meditasyon hakkındaki bilgilerin hepsi de eksik veya yanlış.

 

Bu yazıyı okuyanların büyük bir çoğunluğunun da meditasyon denemesi yaptıklarını ve başarılı olamadıkları için boş verdiklerini, "Ben beceremiyorum" düşüncelerine girdiklerini biliyorum. Aslında meditasyon inanamıyacağınız kadar kolay ve sadece dört beş dakikada ne olduğunu anlayabileceğiniz, on dakika uğraşırdsanız da yapmaya başlayacağınız birşeydir.

 

Bütün mesele şimdiye kadar, ne olduğunu bilmeyen kişiler tarafından yanlış anlatılmış olmasındadır. Meditasyonu anlatmak ve öğretmek için de ne öyle yüzlerce sayfalık kitaplara ve ne de saatler ve günlerce süren konuşmalara gerek vardır.

 

Benim rastladığım hemen hemen her kaynak meditasyon yapmayı anlatmaya başlarken işin esası olarak "Zihninizi durduracaksınız" veya "Zihninizi tamamen boşaltacaksınız" veya "Hiç bir şey düşünmeyeceksiniz" diye başlıyor. Sonra da bir sürü şey anlatıyorlar. Fakat bu zihni durdurmak, boşaltmak, düşünmemek nasıl olabilir? Nedir? buna değinen yok. Sanki bu zihin durdurmak, gözlerini kapatmak veya kafayı kaşımak gibi insanın tabii bir işleviymiş gibi bahsediyorlar. İşte başarısızlıklar da burada başlıyor.

 

Şimdi iddia ediyorum ki "Zihin durmaz!" Bu mümkün değildir. Zihni durdurmak, düşünmemek, boşaltmak ancak bir ölünün beyninde mümkün olabilecek birşeydir. Hatta ölülerin bile beyin dalgalarının bir süre devam ettiği söylenir. İnsanın veya hayvanın, fiziksel bir beyni olan bir canlının zihni durmaz. Boşalmaz. Meditasyon yapmaya kalkıp da bunu başaracağım diye uğraşan kimselerin de başarısız olmalarının nedeni bu anlatımdır.

 

Bu şekilde anlatılmasının da bence tek sebebi o kitapları yazanların, batıdan ya da isterse doğudan olsun, çeviri yaparken olayı böyle anlamalarıdır. Tabii ki yurdumuzda da neyin ne olduğunu anlayan ve uygulayan, uğraşa uğraşa kendisine göre değişik bir yöntem bulmuş olan insanlar vardır fakat bu kişiler kendi deneme yanılma deneyleri ile bir sonuca ulaşmışlardır. Yazılı veya sözlü bir bilgiden faydalanarak bunu başarmış değillerdir.

 

Konunun izahına geçmeden önce meditasyonun neden şart olduğunu ve çalışılması gerektiğini biraz anlatmam gerekiyor.

 

Büyü çalışmaları hangi amaçla yapılırlarsa yapılsınlar belli bir zihinsel durumu gerektiren, bir zihinsel enerjinin fışkırmasını, üretilmesini gerektiren şeylerdir. Yapılan bütün çalışmalar ve özelikle zikir, mantra gibi uygulamalar aşağıda anlatılan meditasyondaki zihinsel duruma benzer şeyleri gerektirirler. Belli enerjilerin üretilmesi, hatta cisimleri yerinden (Uzaktan) oynatmak, havalandırmak gibi psikokinetik durumlar dahi aynı zihinsel yapıyı gerektiren şeylerdir.

 

Değişik meditasyon teknikleri vardır. Bunların hepsini bildiğimi iddia etmem bile saflık olur fakat sonuçta hepsi bir noktada birleşirler. Pekiyi meditasyon ya da bizim anlayacağımız anlamda majikal meditasyon nedir, nasıl yapılır?

 

ZİHNİ SUSTURMAK

 

Herşeyden önce bilinmesi gereken "Zihni susturmak" kavramıdır.

 

Durup dikkatle kendinizi dinlerseniz farkedersiniz ki, zihninizden devamlı olark bir takım kelimeler, zihinsel sesler geçmektedir. Bu düşünürken, farkında olmadan yaptığımız birşeydir. Birisini dinlerken bile zihin kendisi kelimeler ve cümleler üretmese bile dinlediğimiz konuşmanın bazı sözlerini tekrarlar. Hiç bir söz tekrarlamadığı zamanlarda bile zihnimizden yerli veya yabancı saçma sapan şarkı sözleri veya müzikler geçer. Bazı zamanlarda da birsi ile yapacağımız ya da yaptığımız bir konuşmayı bilerek veya bilmeyerek zihinsel olarak tekrarlarız. Bu durum zihnin kendi kendisi ile konuşmasıdır. Öyle bir haldir ki, bunu sesli olarak yapsak, yolda, işte, evde böyle ilgisiz şeyler söylesek herkes psikiyatrik tedaviye ihtiyacımız olduğunu düşünür.

 

İşte "Zİhni susturmak" zihnin bu konuşmasını durdurmaktır.

Bunu yapmak çok kolaydır fakat ilk başlarda sadece birveya iki saniye sürer ve ne kadar zorlarsanız zorlayın, kontrolünüz nederece güçlü olursa olsun bir an gelir ki, zihinsel sesiniz hiç aklınızda olmayan bazı kelimelersöylemeye, cümleler tekrarlamaya ve hatta küfürler sıralamaya başlamıştır.

 

Zihninizi susturmayı başardıktan sonra yapılan çalışmalarla bunu bir, iki dakikaya kadar uzatmanız çok kolaylaşır.

 

İşte zihni boşaltmak veya hiç birşey düşünmemekten kastedilen budur. Zihin susturulurfakat durdurulmaz. Zihninizin konuşmasını durdurduğunuz zaman da zihin durmuş olmaz. Gözünüzün önünden bir sürü görüntü geçebilir. Çevrede olan biteni farkedebilir, sesleri duyabilirsiniz. Tabii bu meditasyon amacı ile sessiz bir yerde oturmayıp, yolda yürürken zihninizi susturma denemesi yaptığınız takdirdegeçerlidir.

 

Şayet oturduğunuz, rahat bir ortamda zihnizi susturmaya çalışıyorsanız ve gözünüzün önüne olmadık görüntüler geliyorsa, doğru yoldasınız demektir. Bu görüntüler ister resim şeklinde gözünüzün önüne gelen şeyler olsun, ister zihinsel düşünceler olsun hiç farketmeksizin, durdurulamazlar! Zaten amacımız bunları durdurmak da değildir. Bu görüntü fışkırmaları bilinçaltımızın temizlenmesidir. Hatta zaman zaman konsantremizi bozacak kadar ani veçarpıcı görünümler de olabilir. merak etmeyin çıldırmıyorsunuz ve hayal de görmüyorsunuz. Sadece bilinçaltınızda düğümlenmiş kirliliklerden arınıyorsunuz.

 

Amaçlı bir büyü çalışması yapmak istersek de gireceğimiz zihinsel durum buna yakındır. Zihin olabildiğince susturulur. Gerekli mantra veyazikir söylenir. Enerji deşarj olur ve imajine ettiğimiz hedefe yönelir. Tabii burada çok kısa, kaba ve kestirme bir tarif yaptık. Bunun mekanizması daha karışıktır fakat ana uygulama da budur.

 

Ya da kendi enerjimizi arttırmak, Astral alemden kendimize enerji çekmek istiyorsak durum gene aynıdır.

 

ZİHİN NASIL SUSTURULUR?

 

Bunu yapabilemk her durumda mümkündür ve özel bir hazırlığa gerek yokturfakat ilk başlamada durumu tam olarak yaşayabilmek ve anlayabilmek için "Nefes teknikleri" yazısında anlatılan birinci nefes tekniğini kullanmak gerekir.

 

Rahat bir yerde oturun. Tercihen odanın ortasında ve bağdaş kurmuş olarak oturmanız iyi olabilir. Bel kemiği zemine 90 derecedik durumda olmalıdır (Çalışma içinde yorulmak ve bu dikliğin bozulması mümkündür. Bu olursa zarar yoktur). İki eliliniz, iki dizin üzerinde rahat bir konumdadır. Kafa geriye kalkık veya öne eğilmiş değildir. Kafanın dikliği, başın arkasının, bel kemiği ile aynı doğrultuda olmasına yetecek kadardır. Yani sırtınızı ve başınızı, ensenizi bir duvara dayamış gibi bir dikliktesiniz.

 

Önce on veya yirmi defa birinci nefes tekniğini tekrarlayacaksınız. Nefes tekniği yapılırken düşüncelerin daldan dala atlaması, ilgisiz konularra odaklanmaları gerekmez fakat zihinsel bir zorlamaya da gerek yoktur. Burada sadece ciğerler genişletilmekte, hazırlanmakdır. Fiziksel bir aktivite içindeyiz.

 

Burundan kısa sürede ve hızla alınan nefes, nefes tekniklernide tarif edildiği gibi alınır. Bundan sonra ağızdan ağır ağır verilir. Nefesin verilişi mümkün olduğu kadar uzamalıdır. hava boşalınca karın adaleleri kasılıp, içeriye çekilerek ciğerlerdeki son hava kırıntıları da dışarıya atılır ve yeniden nefes alınır.

 

Nefes çalışmasını yaparken yorulduğunuz takdirde duraklayıp, bir, iki normal nefes alıp vermeniz mümkün ve gereklidir. Bu nefes tekniği ve zorlamalar ayrıca fazla sigara içenlere de faydalıdır.

 

Birinci nefes tekniğini kararlaştırdığınız sayıda yaptıktan sonra zihin susturma çalışmalarına başlayabilirsiniz. Burada unutmamanız gereken şey şu anda meditasyon yapmayıp, zihni susturmayı öğrendiğimizdir.

 

Önce gene aynı şekilde nefes alacaksınız be aynı şekilde nefesi boşaltacaksınız. herşey birinci nefes tekniğindeki gibidir. Nefesi boşaltıktan sonra karın adalelerinizi kasarken normal nefes çalışmasından daha gevşek davranacaksınız ve içerde çok az miktarda hava kalacak. Boşalmanın sonunda nefesinizi tutacaksınız. Gözler kapalıdır. Bu durumda yani ciğerlerde hava yokken nefes tutmak, nefes aldıktan sonra nefes tutmaktan çok daha zor ve kısa sürelidir. Nefesinizi tutuğunuz anda da zihninizin konuşmasını susturacaksınız.

 

Bu durumun, bu şekilde çalışılmasının nedeni, ciğerler boşken nefes tutulunca zihnin susturulmasının çok kolay olmaıdır. Deneyin. Bu durumda iken zihinsel sesinizin durmasının, normal bir zamanda veya ciğerlerde hava varken durmasından çok daha kolay olduğunu göreceksiniz.

 

İçinde olduğunuz durum en fazla iki veya beş saniye sürebilir. Bundan sonra ya nefesiniz tüknir ve nefes alma ihtiyacı duyarsınız veya zihinsel konuşmanız tekrar başlar. Her iki durumda da nefes alıp, baştan başlayacaksınız. Zihinsel sesinizi uzun süre sustursanız da nefesinizi tutmak için zorlamayın. Ciğerlerdeki en ufak zorlanmada nefes alarak baştan başlayın.

 

İşte nefesinizi tutuğunuz o kısacık anda zihinsel sesinizi durdurunca, zihni susturmanın ne demek olduğunu anlaycaksınız.

 

Bu çalışmayı günde beş dakika ya da iki dakika yapmanız yeterlidir. Zihninizi susturma ve nefes tutma süreniz giderek artacaktır. Bu şekilde onbeşgün, bir ay çalıştıktan sonra normal meditasyon çalışmalarına başlayabilirsiniz.

 

MEDİTASYON

 

Aynı şekilde oturacaksınız ve aynı şekilde önceden birinci nefes tekniğini az veya çok sayıda uygulayacaksınız. Bundan sonra normal nefes alış verişne geçeceksiniz. Hatta kısa kısa ve az nefes almanız gereklidir. Başlarda gene nefes verdikçe zihinsel sesinizi susturacak, tecrübe kazandıkça da normal nefes alış verişi sırasında da, nefes gibi şeylerle hiç uğraşmadan zihninizi susturmaya devam edeceksiniz. Gözünüzde patlayan ışıklar, renkler, görüntüler gibi şeyler konsantrenizi bozarsa beştan konsantre olup devam edeceksiniz. Zihniniz konuşmaya başlayınca tekrar sıusturacaksınız. İşte herşey bu kadar.

 

Bu çalışmaların on dakikadan fazla sürdürülmesi (Baştaki nefes çalışmaı hariç) hem yorucu hem de gereksizdir.

 

Bu nefeslere ve mmeditasyona alışınca ilerki seviyelerde yenı teknikler mantra ve enerki çekme ve yönlendirme çalışmalarında kullanılacaktır fakat önce bunlarda ustalık kazanmanız gereklidir, şarttır.

 

Meditasyon çalışmanızda görsel etkileri yani zihinsel imajları durdurmaya çalışmayın. Hatta çalışmadan sonra aklınızda kalan renk, görüntü gibi şeyleri not edin.

 

Çalışma sırasında bir mum yakılması, rahatsız etmeyen bir elektirik ışığında olunması, tam karanlıkta oturulması gibi şeyler mümkündür. Gözlerin kapalı olması gerekir fakat tecrübe kazandıkça açık gözle de yapılabilir. Bulunulan yerde mesela herhangi bir kokudaki bir çubuk tütsünün yakılıp, yakılmaması tercihinize kalmıştır fakat bu gibi şeyler, mümkünse çevreye ritüelistik, mabedimsi bir görünüm kazandırmak insanı motive edici faktörlerdir. Ama bunlar olmasa da olur.

 

FİZİKSEL DENEYLER

 

Zihnizi susturmayı ve meditasyon halini başardığınız zaman bunu fiziksel yansımalarını çok rahat görebilirsiniz. Örnek olarak en sevdiğin deney kuş deneyidir. Kenttekki büyük camiilerin avlularındaki ya da kuşlara yem atılan meydanlardaki güvercin sürülerini herkes bilir. Yerdeki Güvercin topluluğuna doğru yürüyün ve zihninizi susturarak meditasyon haline girin. Şaye kuşları düşünmez, ayağınızla birisine çarpmaz, tekme atmazsanız normal bir yürüyüşle bir tek kuşun bile havalanıp kaçmasına sebep olmadan kalabalık bir kuş dürüsünün içinden yürüyüp geçebilirsiniz.

 

Şayet korkmuyorsanız mesela İstanbul, Kadıköy sahilindeki ev hayvanı satılan pazar gibi bir yerde elinizi uzatıp rahatça bir yılanı tutabilirsiniz. Zihinsel sesiniz başlamadan yılan kıvranıp, kaçmaya çalışmaz.

 

Burada önelmi olan hayvanları da düşünmeden haraketinizi yapmanızdır. Bu deneyler yapılması gereken şeyler ve şart olan şeyler değil. İsteyen deneyip, zihinsel aktivitenin gerçekten de hayvanlar tarafından hissedildiğini görsün diye yazıyorum.

 

Bir, iki yaşlarındaki bir çocuğa, yüzünüzü gözünüzü buruşturup korkunç olmadan, normal bir yüz ifadesi ile, hatta gülümseyerek fakat gözlerinizi kırpmadan ve zihninizi susturarak bakarsanız, çok kısa bir an sonra çocuğun korktuğunu veya ağlamaya başladığını görebilirsiniz.

 

 

ZİHNİN SUSKUN HALİ TABİİ YAPIMIZDIR

 

Çok yabancı bir şeyden bahsedermiş gibi anlatmama ve size de tuhaf geldiğini düşünmeme rağmen suskun bir zihin yaratılıştan sahip olduğumuz tabii durumumuzdur.

 

Konuşan ve kelimeleri bilen, tekrarlayab fiziksel beynimizdir. Konuşmak tabii halimiz değil, sonradan öğrendiğimiz bir şeydir.

 

Yeni doğmuş bir bebek konuşmayı bilmez. Ana dili dediğimiz şeyi, hangi dilden olursa olsun dinleyerek ve anne babasının gayreti ile öğrenir. Bebek önce dünyayı farkeder. Şekilleri görür. Annelerin çoğunun, çocuk başka odadayken bile ve sesini çıkartmaya ağlamaya başlamadan önce de onun acıktığını veya altına yaptığını anlamalarının, bilmelerinin nedeni, bebğin zihinsel sesinin olmamasıdır. Bu durumda bebek bir tür telapatik enerji gönderebilir. Farkında olmadan yapar ama yapar. Çocuk çevre seleri duydukça beyin bunları tekrarlamaya başlar ve zihinsel suskunluk kaybolur ve bebekteki zihinsel enerji gönderme hali de önce kısmen sonra tamamen kaybolur.

 

Mantıklı cümleleri ve konuşmaları alamaya, tekrarlamaya başladıkça da majikal açılardan tamamen sıyrılırız.

 

Bu suskun zihin durumu ikinci olarak da ölümden sonra gerçekleşir. Ruhun fiziklse beyni yoktur. Bu yüzden de kelimeleri ve zihinsel sesi de yoktur. Bir ruh sadece imajinasyon görür. Bilgi alınan, konuşmalar yapılan ruhsal celselere en fazla buyüzden inanmam. Ama bu ispatalayabileceğim bir durum olmadığından konuda iddialı değilim.

 

Haftaya yazımızın devamında buluşmak üzere...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bnde forumda yeni olduğum halde epeyce bir vakit geçirdim.. çoğu şeyi defterime not aldım :) ve her ne yapılırsa yapılsın(büyü,Simya,Telekinezi,telepati) meditasyon olmadan yapılamıyacağını anladım, bu yüzden telekinezi çalışmalarımı bir kenara bırakıp 0 da n, en baştan yani meditasyondan başlamaya karar verdim :) zihin susturma deiğiniz olayı denedim az önce.. bilmiyorum bana mı öyle geliyor ama bir kaç defa hzlı nefes tekniğini çalıştım.. sonra gözüm açıkken de istedğim zaman sanki susturabiliyorum gibime geliyor.. ama şu an bunu yaparken de önümde psi whell var :) ve hiç bir etkisi olmadı o şekilde denememe rağmen yine hiç bir hareket yok :) (psi wheel fanus içinde yapmaya çalışıyorum) anlıyacağınız forumdaki her konuda olduğu gibi meditasyonda da çok yeniyim :) beni yönlendirirseniz çok sevinirim herkese mutlu günler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bnde forumda yeni olduğum halde epeyce bir vakit geçirdim.. çoğu şeyi defterime not aldım :) ve her ne yapılırsa yapılsın(büyü,Simya,Telekinezi,telepati) meditasyon olmadan yapılamıyacağını anladım, bu yüzden telekinezi çalışmalarımı bir kenara bırakıp 0 da n, en baştan yani meditasyondan başlamaya karar verdim :) zihin susturma deiğiniz olayı denedim az önce.. bilmiyorum bana mı öyle geliyor ama bir kaç defa hzlı nefes tekniğini çalıştım.. sonra gözüm açıkken de istedğim zaman sanki susturabiliyorum gibime geliyor.. ama şu an bunu yaparken de önümde psi whell var :) ve hiç bir etkisi olmadı o şekilde denememe rağmen yine hiç bir hareket yok :) (psi wheel fanus içinde yapmaya çalışıyorum) anlıyacağınız forumdaki her konuda olduğu gibi meditasyonda da çok yeniyim :) beni yönlendirirseniz çok sevinirim herkese mutlu günler.

 

Zihni susturduğunda en azından 2-3 saat ama en az bu kadar o şekilde durabilmelisin.Ama ilk zamanlarda acaba kaç dakika geçti gibisinden düşünceler beyninde dönmeye başlıyabilir.Bu yüzden zamanı aklına getirmemeye çalış ve aklına yeniden düşünceler düştüğü anda zorlamadan meditasyona ara ver ve ertesi gün devam et. Bir de yorgun ve uykulu iken yapma meditasyon.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...