Jump to content

Robotlar Gelecekte Kontrolden Çıkabilecek mi?


Guest AnunnaKi

Önerilen Mesajlar

Bilim adamlarının tek korkusu, bu robotların kontrolden çıkıp, kötü işlere kalkışması. Tıpkı “I Robot” filminde olduğu gibi...

 

ABD’nin San Francisco kentinde yapılan “Yapay zeka ve insanlığın geleceği” konulu konferansta bir araya gelen, çoğu alanında bir numara olan bilim adamlarına göre 2029 yılında insan gibi düşünebilen robotlar ortaya çıkacak. Uzmanlar bu korkutucu teoriyi mikroçip teknolojisinin hızlı gelişimine bağlıyor. İnsan beyninin kapasitesi ilkellikten modern insana geçişte sadece 3 kat arttı. Bilgisayarların can damarı olan mikroçipler ise 2 yılda bir kapasitelerini ikiye katlıyor. Bu da bilgisayarların gücünün inanılmaz bir hızla artması anlamına geliyor.

 

Bu hız göz önünde alındığında 22 yıl sonra insandan daha zeki ve kendini programlayabilen ilk robot ortaya çıkabilir. En büyük kabus ise bu robotun kontrolden çıkması. Çünkü hiçbir kural tanımayacak bu robotların kontrol edilmesi imkansız olabilir. Isaac Asimov’un romanından uyarlanan “I Robot” filminde 2035’te robotların kontrolden çıkıp suç işlemeye başlamasını konu alıyordu. Will Smith’in oynadığı film insanlığın robotlarla mücadelesini anlatıyordu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...