Jump to content

Ayşe Tatile Çıksın!!!


heRnan coRtes

Önerilen Mesajlar

http://img76.imageshack.us/img76/176/imagesor4.jpg http://img263.imageshack.us/img263/884/images123xw7.jpg http://img263.imageshack.us/img263/1897/imagesqe0.jpg

 

 

EOKA çetesi Yunanistan'la birleşmek amacıyla yeniden tehdit hareketleri başlatır. 21 Aralık 1963 gecesi savunmasız Türklere karşı Rum çetelerinin yaptığı baskın sonucu 500 kadar masum Türk şehit olur. Ertesi gün de Türk birliğinde görevli bir Binbaşı, eşi ve üç küçük çocuğu otomatik silahlarla taranarak öldürülür. Bu olaylar üzerine THK'ne bağlı jetler ada üzerinde ihtar uçuşları yapar. Rumlar Yeşilhat anlaşması yapmak zorunda kalır ve ada ikiye bölünür, Kıbrıs'a BM barış gücü gönderilir. Bu arada Yunanistan'da bir darbe olur, kurulan cunta rejimi 1974'te adada Makarios'u devirip, darbeci Sampson yönetimi kurulur. Sampson'un amacı Türkleri sindirip veya yok ederek Enosis'i gerçekleştirmektir. Türkiye BM'ye başvurarak çözüm ister. Türk ve Yunan Dışişleri Bakanları arasında Cenevre'de Kıbrıs müzakereleri çıkmaza girer. Zamanın Dışişleri Bakanı Turan Güneş önceden kararlaştırılan parolayı söyler: Benim işim uzadı AYŞE TATİLE YALNIZ ÇIKSIN” DER VE 15 Ağustos 1974'te şafak sökerken Kıbrıs Barış Harekatı başlar. Havadan ve denizden yapılan saldırı ve çıkarma sonucu Kuzey Kıbrıs TSK'nin kontrolü altına girer. 1975'te Kıbrıs fiilen ikiye bölünür. 1978 yılında KKTC adı altında bağımsız bir Türk Devleti kurulur. Dünyada yalnız T.C. tarafından tanınan, Cumhurbaşkanlığı'nı Rauf Denktaş'ın temsil ettiği, parlamenter bir hükümet tarafından yönetilen KKTC... Geçen hafta içinde Kıbrıs Türk ve Rum tarafları, BM temsilcisi Annan planını görüşmek üzere New York'ta bir araya geldiler. Kıran kırana üç gün süren görüşmelerde, 19 Şubat tarihinde Kıbrıs'ta Rum ve Türk tarafları arasında devam etmesi kararlaştırıldı. 50 yıldır ülke gündeminden hiç düşmeyen Kıbrıs adası T.C . devletinin Akdeniz'de ayak basacağı son ve tek topraktır. Rahmetli Dr. Fazıl Küçük ve DP hükümetinin başarılı Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu'nun emaneti olan Kıbrıs milli bir davadır ve kazanılmış hakların hiçbirinden vazgeçilemez.

Vatanımız tektir onun suyunu içtik onun ekmeğini yedik kanımızda canımızda helaldir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...