Jump to content

yaşayan fosiller... deniz kaplumbağaları


tkmelancholy

Önerilen Mesajlar

yaklaşık bir hafta önce deniz kaplumbağalarını koruma amaçlı bir projeye katıldım. ülkemizde yasam alanları bulunan hepimizin bildiği caretta caretta ve chelonia midas cinsi deniz kaplumbağalarını incelemek için kazanlı sahilinde kampa katıldım. chelonia midas yavrularını denize bırakma zevkine eriştim:) görmeliydiniz o kadar masum o kadar savunmasızlar ki dalgaları geçip denize ulasmaları bile onlarca dakikalarını alıyor... tabi eğer yuvalarından kazasız belasız çıkabilmişlerse:( ne yazık ki toplum olarak bu konuda epey bilinçsiziz. kaplumbağalar hakkında bilgi vermeye çalıştığımız kazanlı sakinlerinden 'bize ne faydası var onların' 'sahilde sevgilimizle oturamıyoruz onlar yüzünden' tarzında bencilce tepkiler aldık. cektiğim yavru chelonia fotoğraflarını göstermek isterdim fakat su a da zaman ve döküman yetersizliğinden ancak bu kadarını yapabiliyorum. deniz kaplumbağalarını koruma adına neler yapabileceğimizi anlatan bir kaç madde vereceğim.

-kumsaldan görünen ışıkların perdelenmesini sağlayarak(yeni cıkan yavruların ışığa doğru gitmek gibi içgüdüsel bazı davranısları var. ortamdaki tek ışık deniz parıltısı olmalı ki hedeflerine ulaşabilsinler)

-kumsalda ateş yakmayarak.

-kaplumbağaların yumurtlama bandında(denizden itibaren 5-35 m arasında) şezlong-şemsiye kullanmayarak.

-evcil hayvanların kumsala girmesini önleyerek(özellikle köpekler yumurtaların tadını cok seviyor ne yazık ki)

-kumsalın kazılmasını önleyerek

-kumsala motorlu araçlarla girmeyerek

-ağlara takılan kaplumbağaların yaşamalarına yardımcı olarak nesli tükenmekte olan bu canlıların hayatları için önemli adımlar atmıs olursunuz.. yaz geçti farkındayım ama yine de önümüzdeki yazlar için herkes bu güzel canlıları hatırlasın istedim..

 

dikkatli olmamız gereken kumsallar şöyle sıralanıyor arkadaşlar:

caretta carettalar için belek, dalyan,kumluca,kızılot,anamur,fethiye,kale,göksu deltası,dalaman,demirtaş,patara,gazipaşa,olimpos,ekincik

chelonia mydas lar içinse aykatan, kazanlı,samandağ,sugözü ve alata kumsalları.

 

her on bin yavrudan sadece bir tanesinin yasadığını göz önünde bulundurarak onlara su hayat için biraz olsun destek verelim..

su anda vaktim ve internetim(:)) yetersiz olduğu için ayrıntılı bilgi veremiyor fotoğraf ekleyemiyorum eğer ekleme yapmak isteyenler olursa cok sevinirim.:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...