Jump to content

Dünyanın En Pahalı Kahvesi Hayvan Dışkısından Yapılıyormuş


Guest NAZLI97

Önerilen Mesajlar

Dünyanın En Pahalı Kahvesi Hayvan Dışkısından Yapılıyormuş

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Dünyanın en pahalı kahvesinin Endonezya’daki adalarda yaşayan bir hayvanın dışkısından elde edildiği ortaya çıktı. 'Kopi Luwak' kahve taneleri kahverengi, ona benzeyen diğer kahve taneleri ise daha yeşil.

 

 

“Kopi Luwak” adı verilen ve 100 gramı 75 dolara satılan kahve, Endonezya’daki adalarda yaşayan ve memeli bir hayvan olan Paradoxurus’un yediği kahve çekirdeklerinin daha sonra dışkısından toplanmasıyla elde ediliyor.

ABD’nin en çok seyredilen programı Oprah Show’a konu olan “Kopi Luwak” kahvesi üzerinde yapılan incelemeler sonucunda, dünyanın en değerli kahvesinde diğer kahve çeşitlerine oranla daha az bakteri bulunduğu belirlendi.

Luwak (Paradoxurus hermaphroditus)

 

 

Sumatra ve çevre adalarda yaşayan ve kahve üreticileri tarafından beslenen Paradoxurus adlı etobur memeli, kahve ağaçlarındaki en kaliteli çekirdekleri yiyor. Çekirdekler hayvanın midesindeki enzimlerin etkisiyle bir tür fermantasyona uğruyor, ancak hiçbir şekilde erimiyor. Bu kahve çekirdekleri daha sonra dışkı yoluyla dışarı atılıyor. Kahve üreticileri de Paradoxurus’un dışkısından bu çekirdekleri toplayarak dünyanın en pahalı kahvesini üretiyor.

Uzmanlar, kahvenin kalitesini artıran önemli faktörün Paradoxurus’un midesindeki enzimler olduğunu belirtiyor. “Kopi Luwak” yılda ancak 250 kilogram kadar üretilebiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...