Jump to content

Yakut Şamanizminde Kişinin Şamanlığa Yazgılı Olması


Drizzt

Önerilen Mesajlar

"Yakut şaman ve şamankalarına büyü yetenekleri ailelerinden geçse de bir aileden ölü ruhları çağırabilen bir büyücü çıkarsa bahşedilen bu onurun aktarılmadığını söyleyen bir gelenek mevcuttur. Bu kişiler arzu etseler de etmeseler de ruhlara hizmet etmek onların yazgısıdır. Ölü şamanın koruyucu ruhu "Emekhet", mevtayla kanbağı olan kimselerin bedenine girmeye çalışır. Şamanizme yazgılı kişi delirmiş biri gibi kudurmaya başlar, bir anda anlamsız sözler geveleyerek bilincini yitirir, ormanlarda koşar, ağaç kovuklarında yaşar, kendini ağaç ve suya atar, ele geçirdiği silahlarla kendini yaralar. Bu yüzden de ailesi tarafından gözetilmesi gerekir. Ailesi bu imarelerden bu kişinin şaman olacağını anlayıp göğün üzerinde ve yerin altındaki ruhların meskenlerine aşina yaşlı bir şaman çağırır. Şaman talebesini çeşitli tipli ruhlar ve onları çağırma usülleri üzerine eğitir. Yakutlarda şamanın takdisi belirli seromoniler eşliğinde gerçekleşir. Yaşlı şaman, çırağını yüksek bir tepeye ya da açık bir araziye götürür, ona şaman kıyafetleri giydirir, davul ve tokmakla kuşatıp sağ yanına 9 bakir genç erkek, sol yanına 9 bakire genç kız yerleştirildikten sonra kıyafetini donanır ve genç şamanın arkasında durarak ona belirli sözleri tekrar ettirir. İlk olarak adayın tüm hayatını, dualarını yerine getirecek şeytana hasredeceğine ant içerek Tanrıyı ve baş tacı ettiği her şeyi reddetmesini talep eder. Ardından yaşlı şaman çeşitli şeytanların nereleri mesken tuttuklarını, her birinin hangi hastalıklara sebep olduğunu ve bunları nasıl yatıştıracağını söyler. Nihayet genç şaman, kurban edilmek için getirilen hayvanı öldürür, giysisine kan sıçrar ve seyirci güruhu hayvanın etini yer. "

 

Pripuzov, 64-65. V. S-kii: "Kak i vo chto vveruyut Yakuty," "Sibirskii Sborniik," 1890, v. ii, 130.

 

Altını çizdiğim yerden anlaşılıyor ki akıl sağlığını kaybeden bir birey Yakutlarda din adamı olmaya yönlendiriliyor. Hayatını idame ettiremeyecek durumdaki birinin din adamı olması sizce de mantıklı değil mi? Yaptığı ritüeller karşılığında aldığı ücretle hem kendini geçindirir hem de fantazi alemlerde takılır. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...