Jump to content

Rüyada duygular, acı ve deneyim hakkında


bpdI

Önerilen Mesajlar

Forumda ve internette rüyalarımızda negatif tesirli duyguların pozitif olanlara kıyasla daha yoğun hissedildiği söyleniyor ancak acıyı hissedemeyeceğimizi yazan bir sitede var. Acıyı hissetmek için sinirsel bir uyarana ihtiyacımız olduğunu ve bunun da yalnızca fiziksel olarak mümkün olacağını belirtmişler. Kişisel olarak baktığımdaysa daha önce rüyada canımın acıdığını hissettiğimi hatırlıyorum sizin bu konuda düşünceleriniz neler?

Ayriyetten rüyalarımızın bizim kapalı kutumuzdan ve geçmiş deneyimlerimizden oluşan şeyler olduğunu varsayarsak daha önce hiç deneyimlemediğimiz bir eylemi fiziksel ve duygusal olarak rüyamızda hissetmemiz, yapmamız ve olay örgüsünü gerçek alemdeymiş gibi birebir yaşamamız mümkün müdür? Beynimiz bilgisine ve deneyimine sahip olmadığı bir durumu rüya aracılığıyla bize yaşatabilir mi? 

Bu soruları lucid rüya ve benzeri şeyleri dışarıda tutarak tamamen doğal ve müdahale bulunmayan rüyalar için soruyorum, teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rüyada düşmek deneyimini hemen hemen herkes yaşamıştır .. Peki düşme eylemi sonlandı mı ? çoook büyük bir olasılıkla ''Hayır'' çünkü eylemin sonucunu beynimiz kendi karar mekanizması ile sonuçlandırır ve zarar görmemizi engeller .. Küçük bir tetikleyici ile rüyadan uyanırız .. Rüyada gördüğün kişileri tanımasan bile daha önce gördüğün ama hatırlamadığın kişiler olduğu da bilimsel bir gerçek .. Bu durumda beynimiz algılarımız ve şuurumuz bizim rüyada olduğumuzu mu yoksa gerçeklikte yaşadığımızı ayırt etmeden sistematik şekilde çalışıyor ..

BEynimizin bilgisi ve deneyimi haricinde bir şeyle karşılaştığını nasıl biliyor peki ? mesela ilk yanma hissi ? atıyorum köpek ısıracağı zaman canımızın acıması vs vs ... Aslınsa sorun cevabında mevcut bu durumda ... Beynimiz elektrik iletimi ile sistematik çalışıyor .. Rüya ve / ya gerçeklik gözetmeden ..

  • Beğeni 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...