Jump to content

Gaslighting Nedir? Psikolojik Manipülasyon Ne Demek?


Bora Küçükyazıcı

Önerilen Mesajlar

Narsisistik gaslighting nedir? Psikolojik istismarın ne olduğunu anladığımızda, bunu çözeriz. Hem narsisistik kişilik bozukluğunun hem de gaslighting ne demek, bireysel olarak ne olduğuna dair temel ve net bir anlayışa sahip olmanız gerekir.

Bu inceleme yazımızda, hem narsistik kişilik bozukluğu hem de gaslighting ne demek olduğunu tanımlayacağız. Birinin size gaslighting yapıyor olabileceğine dair bazı işaretleri listeleyeceğiz. Bunun ötesinde, bir gaslighting durumu veya zehirli bir ilişkinin ne zaman profesyonel yardım gerektirdiğini belirlemenize de yardımcı olacağız.

Narsisistik kişilik bozukluğu olan herkesin gaslighter olmadığını hatırlamak önemlidir. Tıpkı gaslight yapan herkes, narsistik kişilik sahip değildir.

Abartmayı bırak!

Endişeleriniz onlar için önemli değil, bu yüzden süslemelisiniz. Kendinize sorun, bu kişi genellikle gündeme getirdiğim sorunları görmezden mi geliyor? Hayatımdaki diğer insanlar beni abartmakla mı suçluyor?

Beni suçlama, asla seni incitmek istemedim!

Bunu duymak sinir bozucu. Niyet bir yana, incindin ve bu duvar örme tekniğini duymak sohbeti donduruyor. Bazen sessiz tedavi takip eder. Bu, aklınızı az önce olanların etrafına sararken, kendinize karşı ekstra nazik olmanın zamanıdır.

Tüm olanları bağışlayalım ve unutalım!
Sen bağışlayıcı bir insansın ya da en azından öyle düşünmeyi seviyorsun. Bunu dini geleneğinizde duyduysanız, peşini bırakmadığınız için kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Unutma, affetmek uzlaşma değildir. Bağışlayabilir ve yine de sınırlarınızı onurlandırabilirsiniz.

https://www.braincenter.com.tr/gaslighting-nedir/

gaslighting nasıl anlaşılır.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...