Jump to content

Tarihdeki Takıntılar


darkmoon1111

Önerilen Mesajlar

* İngiliz kralı 7. Edward, 20. yüzyılın başında bir at yarışında pantolonun çamur olmasını önlemek için paçalarını katladı. Bunu görenler, kralı taklit edince duble paça, giyim literatürüne girmiş oldu. Pantolonların ütü çizgisi önceleri yan taraftaydı. Kral 7. Edward'ın pantolonu nasıl olduysa bir gün yanlış ütülendi ve ütü çizgisi yanda değil pantolonun ön kısmındaydı. Kral, pantolonu o haliyle çok beğendi ve kısa sürede bütün İngiliz erkekleri kralı taklit etti.

 

* Ceket kollarında daha önceleri ilik ve düğme yoktu. İlik ve düğmenin ortaya çıkışı ile ilgili iki rivayet var. Bir rivayete göre doktorların ameliyat yaparken kollarını katlayabilmeleri için ceket kollarında düğme kullanılmış. Diğer rivayete göre ise Napolyon'un askerleri burunlarını ceket kolları ile temizlerlermiş. Bunu önlemek için Napolyon ceket kollarına düğme koydurtmuş.

 

* Frak ise 18. yüzyılda binici kıyafeti olarak tasarlandı. At sırtında frak iliklemek binicilerin hareket kabiliyetini sınırlayacağından frak hiçbir zaman iliklenmedi. Bugün de özel davet ve protokollerde tercih edilen frakın önünün iliklenmemesi bu yüzden. Smokini ise ilk olarak İngiliz kralı 7. Edward giydi. Prens olduğu dönemde resmi davetlerde giydiği fraktan bıkan Edward, terzisi Henry Poole'dan kısa bir ceket ister. Terzisi de ona kısa, tek düğmeli ve kuyruksuz bir ceket diker.

 

* Fransızlar Hırvat askerlerin boynunda gördükleri fular gibi bağlanan kravatı benimsedi ve kravat bugünkü haliyle bütün dünyada yaygınlaştı. İlk çizgili kravatı İngiliz askerleri taktı. İngilizce'de çizgili kravata "regimental" denmesi bu yüzden ( regiment İngilizcede birlik demek ). Bugün bazıları "Başörtüsü sorun değil, sorun olan türbandır" diyorlar ya. Aslında "Türban" da, Fransız modacıların 1920'lerde kadınlara sundukları bir şapka modeli. Hindistan'ı İngiliz egemenliğinden kurtaran Gandhi, İngiliz kralı ile yaptığı bir görüşmeden çıkar çıkmaz şu soru ile karşılaşır: "Koskoca İngiliz kralının karşısında yarı çıplak oturmaktan hiç mi utanmadınız?" Gandhi, son derece soğukkanlı bir eda ile gazeteciye "Kral, ikimiz için de yeterince giyinmişti zaten" der.....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...