Jump to content

Bushcraft


paranormalfikir

Önerilen Mesajlar

Bushcraft Nedir ?

Bushcraft her ne kadar son dönemde çeşitli programlarla popüler hale gelse de aslında insanlar on bin yıl öncesine kadar bu şekilde yaşıyorlardı. Yerleşik düzene geçmeden önce hayatta kalabilmek için ateş yakma, ateş yakmak için odun toplama, yiyecek bulma, ava çıkma gibi eylemler atalarımız tarafından gerçekleştirilmiş ancak yerleşik düzene geçince bu eylemler yavaşça yerleşik düzenin rahatlığına uyarlanmıştır. Peki son dönemde adını sıkça duyduğumuz hatta ülkemizde bile çeşitli programların çekildiği ve dünyada izlenme rekorları kıran programların konusu olan Bushcraft nedir? Aslında Bushcraftı kısaca vahşi doğada hayatta kalmak için doğanın ize sunduğu materyallerin kullanılması şeklinde tanımlayabiliriz. Bushcraft survival ile karıştırılmaktadır ancak bahsi geçen durumlar ikisi için farklılık teşkil etmektedir. Bushcraft kişinin kendi talebiyle öğrenilen bir spor, uğraşken, survival tamamen olayların ortasında hazırlıksız şekilde kendini bulmak ve doğada hayatta kalmak için mücadele ederek deneyim yoluyla öğrenmek şeklinde tanımlanabilir.

Bushcraft Neyi Amaçlar, Kimleri Hedef Alır?

Bushcraft doğada hayatta kalmak için bir sanattır ve doğanın kaynaklarını yerinde kullanarak değerlendirmek beceri ister.  Bushcraft nedir? Kentsel hayatta ne işimize yarar diye soranlar içinse amacı doğru materyalleri kullanmayı amaç edinmiş olması dolayısıyla kentsel ortamda da çeşitli konularda Bushcraft uygulanabilirliğini bilmek gerekir. Bushcraft sadece vahşi doğada değil doğal afet gibi olağan üstü durumlarda da kullanılmaya müsait bir spor dalıdır. Bushcraft her ne kadar doğa âşıkları tarafından talep görülen ve vahşi doğadan gerçekten kalındığında neler yapacağını görmek isteyenler tarafından tercih edilse de, sıkıcı rutin çalışma ortamlarından biraz olsun uzaklaşmak ve doğayla baş başa olmak ve baş başa olurken de yeni şeyler öğrenmek isteyenler tarafından da talep gören bir spor. Son dönemde sıkça talep görmesiyle beraber bu alanda açılmaya başlayan ve özel eğitim veren okullarda mevcut. Hem kaliteli vakit geçirilip hem pek çok yeni bilgi öğreten Bushcraft kişinin ilkel becerilerini ve ilkel benliğini de ortaya çıkartıyor.

Bushcraft’ta Neye Dikkat Edilmelidir?

Bushcraft kamp hayatını benimseyen kişiler tarafından benimsenen bir spordur ve az ekipman kullanılarak çok fazla iş yapma amacı gütmektedir. Bu sporda öğrenilecek pek fazla şey vardır ve bu hemen olacak bir durum değildir. Bushcraft konusunda tam bir deneyim sahibi olmak istiyorsanız en az iki yıl gibi bir süreyi bu alana harcamalısınız. Bushcraftta başlangıçta doğal yollardan ateş yakma, ateş yakma için odun toplama, yenilebilir yiyecekleri keşfetme gibi yeni şeyler öğrenilmektedir. Bushcraft nedir? Diye soranların bu konuda bilmesi gereken üç önemli sıralama vardır. Bunlar;

-Vahşi doğada kaldığında barınak yapmak,
-Su bulmak ve
-Son olarak ateş yakmak şeklinde sıralanabilir.

Doğada hayatta kalabilmek için bazı yetenekler oldukça önemli bunlardan ilki yukarıda da bahsedildiği gibi ateş yakmaktır. Ancak bunun için doğadaki malzemeleri, taşları, çalıları ve elbette güneşi kullanmak gerekiyor. Bushcraft a gönül verenler ilk olarak bu aşamadan başlıyor. Ateşten sonra ise barınak yapmak vahşi doğada özellikle gece savunmasız kalmamak için oldukça önemli bir başka hayatta kalma yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Bunun içinse kısa zamanda barınak veya çadır kurmak için doğru yerin tercih edilmesi ve ateşle arasında gerekli mesafenin olması dikkat edilmesi gereken hususlar arasında.

Bushcraft’ta Hayatta Kalmak İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Vahşi doğada yön bulmak hakkında ilkokuldan beri pek çok yöntem duymuş dinlemişizdir. Ancak iyi bir Bushcraft öğrencisi olmak için bundan daha fazlasını bilmek gerekmektedir. Her ne kadar güneş, yıldızlar, ağacın yosunlu alanları gibi işaretleri takip etseniz de kamp kurduğunuz alanı bulmak için tekerlek, ayakkabı gibi izleri de sürmeyi öğrenmelisiniz. Avlanabilmek vahşi doğada hayatta kalabilmek için oldukça önemlidir ancak bunu Bushcraft ilkesi gereğince doğaya zarar vermeden doğal yöntemlerle yani tuzak kurarak yapmanız gerekmektedir. Sadece avlanmak yeterli olmamakla beraber avınızı nasıl temizleyip yenilir hale getireceğinizi ve ne şekilde pişireceğinizde Bushcraft eğitimi sırasında öğrenmelisiniz.

Bushcraft nedir diye soranlar için balta ve bıçak kullanma sanatıdır yanıtını vermekte sakınca yoktur. Çünkü vahşi doğada gerçek anlamda hayatta kalmak istiyorsanız bu aletleri çeviklikle ve ustalıkla kullanmanız gerekmektedir. Az malzemeyle fazla iş felsefesini barındıran Bushcraft küçük ama çok amaçlı bıçak ve balta kullanımını önemli kılmakta. Aynı zamanda keskinliğini yitirdiğinde nasıl yeniden keskin hale getirileceğinde öğrenmenizi zorunlu kılmaktadır.  Bıçak kullanımı vahşi doğada kullanmak amacıyla tahta oya bilmek içinde önemli bir yer teşkil etmektedir. Özellikle doğada ağaçların oyularak bardak tabak gibi çeşitli amaçlara hizmet eden ürünlerin elde edilmesi Bushcraft için oldukça önemlidir.

Hayat Kurtaran Başka Detaylar

Düğüm atmak doğada hayat kurtarır. Barınak yapımından, tuzak kurmaya, balık tutmadan tırmanmaya kadar her alanda işinize yarayacak düğüm tekniklerini öğrenerek doğada hayatta kalmak için gerekli becerilerden birini daha edinmiş olacaksınız. Avlanmaya müsait olmayan zamanlarda hayatta kalabilmek için yiyecek bulabilmek oldukça önemlidir.  Doğada karşılaşacağınız bitkilerin hangisinin yenilip yenilmeyeceği hakkında bilgi sahibi olmak için botanik bilgisi ve deneyimleriniz yardımcınız olacak. Ancak bu hususta bilmeniz gereken gördüğünüz her bitkinin yenilebilir olmayacağı hususudur.  Vahşi doğada hayatta kalabilmek için hayati öneme sahip olan su oldukça önemli bir husustur. Bu sebeple kamp alanları olarak suya yakın ya da suyun kenarında alanları tercih etmelisiniz. Kaynak suları yani nehir gibi akan sular rahatlıkla içilebilmekte ancak duran suyu içmek, sulardaki mikroplarından arındırmak için kaynatmak gerektiği de Bushcraftda su hakkında bilinmesi gereken en önemli detaylardan biridir.

https://www.kampusulasi.com/bushcraft-nedir-bushcraft-hakkinda-merak-edilenler/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...