Jump to content

Ölçülülük, Psikolojik İyi Olmanın Anahtarıdır


paranormalfikir

Önerilen Mesajlar

Ölçülülük temel bir insan erdemidir. Sakin kalmanızı ve fırtınalı günlere odaklanmanızı sağlar. Karşılaştığınız koşullar ne olursa olsun, hayatınızı ölçülü, düşünceli ve kontrollü bir şekilde sürdürdüğünüz anlamına gelir.

Hepimizin çok daha fazla geliştirmesi gereken bazı insani erdemler ve güçler var. Ölçülülük bunlardan biridir. Kendini kontrol etme ve kendini düzenleme kapasitesi olarak anlaşılır ve esenliğin ana noktasıdır. Aslında, fırtınanın ortasında sakinliği bulmanız için size rehberlik eden o içsel pusuladır. Stres, korku veya ıstırabı yönetmeyi sağlayan psikolojik yetenektir.

Aziz Thomas, ölçülülüğün dürtüleri içeren zihnin bir eğilimi olduğunu söyledi. Ruhun büyük bir analisti olan Aristoteles için zeka ile eşdeğerdi. Nitekim, bazen psikoloji dünyası tarafından unutulan, ancak felsefe tarafından geniş çapta araştırılan bu özel boyut, tanıtılmaya değer değerli insan araçlarını içerir.

Sürekli değişim, belirsizlikler ve baskıların olduğu zamanlarda, bir iç çapaya sahip olmak iyidir. Aslında sakin kalmak, ılımlı olmanın veya belirli tepkilerinizi içermenin ötesine geçer. Her şeyden önce, bu bir bakış açısıdır, esenliğiniz için geçerli olduğu kadar ilginç olan bir yaklaşımdır.

 

“İlim ile ölçülü olmak arasında fark yoktur; çünkü iyiyi bilen ve onu kucaklayan, kötüyü bilen ve ondan sakınan, bilgin ve ölçülüdür.”   – Sokrates

 

Psikolojik ölçülülük

Ölçülülük, psikolojinin son zamanlarda ilgilendiği bir alandır. Nitekim 2004 yılında Martin Seligman ve Christopher Peterson bundan ilk bahsedenlerdi. Character Strengths and Virtues (Karakter Güçleri ve Erdemleri) adlı klasik kitaplarında, altı erdemin arasına ölçülülüğü dahil ettiler.

Daha önce, Aristoteles’in bu boyutu basiret, adalet ve cesaretle ilişkilendirerek öne sürdüğü yaklaşım, diğerlerinin üzerinde göze çarpıyordu. Bu karakter özellikleri birlikte bir bireyde zekanın görüntüsünü oluşturuyordu. Aynı şekilde, ortaçağ filozoflarının ölçülülüğü genitrix virtutum (tüm erdemlerin anası) olarak gördükleri belirtilmelidir.

Bu terimin anlamı düşündüğünüzden daha önemlidir. Bunun nedeni, ölçülü insanın yaşamın karmaşıklığıyla başa çıkmak için kaçınılmaz bir yeteneğe sahip olmasıdır. Bu hepimizin arzu ettiği bir şeydir. Olaylarla sakince yüzleşebilmek ama aynı zamanda anlayışlı olmak demektir. Dürtülerinizi kontrol ettiğiniz, ancak bunu hassasiyetinizi kaybetmeden yaptığınız anlamına gelir.

Bunun ışığında, psikolojinin şu anda neden ölçülülüğe özel bir ilgi gösterdiğini anlamak kolaydır. Gerçekten de, onu geliştirmek günlük refahınızın anahtarı olabilir. Nedenini keşfedelim.

 

İlişkilerinizde arabulucu olarak ölçülülük

Frontiers in Psychology dergisi, kısa süre önce uluslararası prestijli beş üniversite tarafından yürütülen bir araştırma yayınladı. Amaçları, insanlarda ölçülülüğü geliştirmenin bir başka psikolojik müdahale alanı olması gerektiğini göstermekti.

Faydalarından biri, sosyal ve duygusal ilişkilerde daha iyi becerilerle kendimizi güçlendirebilmektir. Ölçülülük, bir dizi çok özel bileşenden oluşan bir insan erdemidir:

Affetme yeteneği: Ilımlı insan, affetmeyi bilen ve kin tutmayan kişidir. Ayrıca, kin, kırgınlık ve iç kırılmalardan uzak, sakin bir şekilde ilerleyebilir.

Alçakgönüllülük: Alçakgönüllü yaklaşım, başkalarıyla ilişki kurarken hiçbir hile kullanmaz. Aslında bu çalışmanın yazarlarına göre tevazu, sosyal ilişkilerimizi yağlayan ve kolaylaştıran yağdır. Bu nedenle alçakgönüllü olmak her ilişkiye uyum getirir.

İlişkilerimizde ölçülülük bir arabulucu görevi görüyorsa, bu aynı zamanda sabır egzersizinden de kaynaklanacaktır. Burada ve şimdi yaşama tutumu, bakışları ve kalbi her durumda ilgili olana yönlendirmek, refahın anahtarıdır.

Sabır sanatında ustalaşmak, stresin ağırlığını ve “Şimdi istiyorum” kaşıntısını hafifletmenizi sağlar. Bu, ilişkilerinizin daha ödüllendirici bir şekilde akmasını sağlar.

 

Ölçülü olabilen zihin, öz kontrol rehberli yaklaşım

Öz kontrolün psikolojik sağlığınız için neden bu kadar önemli olduğunu sorabilirsiniz. Bunun birkaç nedeni vardır. Birincisi ve en bariz olanı, yaptığınız hiçbir şeyden pişman olmamanızdır. İkincisi, çevrenizde ve her durumda uyum içinde yaşamak, her duruma daha iyi uyum sağlamaktır.

Haydi bunun hakkında düşünelim. Yeterli derecede ölçülü bir mizaca sahip kişi, daha etkili davranışları teşvik etmek için duygularını ve dürtülerini düzenlemeyi başaran kişidir. Önerilen herhangi bir hedefi başarıyla fethetmek için zihinlerini disipline edebilirler. Kim istemez ki böyle bir şeyi?

 

Ölçülülük, zekânın en iyi müttefiki

Ölçülülük, Seligman (pozitif psikolojinin temsilcisi) tarafından tanımlanan insan erdemleri kılavuzuna dahil edilmiş olsa da, başka bir yaklaşıma da entegre edilmiştir. Bu, pozitif psikolojinin ikinci dalgası adı verilen şeydir.

Bu, psikologlar Itai Ivtzan, Tim Lomas ve Kate Hefferon tarafından başlatılan bir bakış açısıdır. Bize oldukça bariz bir şeyi hatırlatmak için yeni bir yaklaşım, yeni bir vizyon açıyorlar. Hayatın son derece karanlık tarafları olduğu ve onlardan her zaman kaçamayacağınız gerçeğine parmak basıyorlar. Gerçekten de bazen karanlık tünellerden, oyuklardan ve dolambaçlı yollardan geçmek zorunda kalıyorsunuz.

Ölçülülük, bu kasvetli günlerde harika bir arkadaştır. Aslında, zekanız için en iyi müttefiktir çünkü size dinginlik, bakış açısı ve sakinlik verir. Ölçülü olduğunuzda, daha iyi kararlar verebilirsiniz. Her şeyi daha net görebilmek için netliğe sahip olursunuz. Acele etmenize gerek kalmadan yol boyunca size rehberlik edecek ışık vardır. Son olarak, dürtülerinizi, duygularınızı ve hayal kırıklıklarınızı kontrol etmek için öz kontrol vardır.

Bugün ölçülülük geliştirmeye bir başlangıç yapın ve sonunda bu sizin en iyi erdeminiz olacaktır.

 

Kaynak; https://aklinizikesfedin.com/olcululuk-psikolojik-iyi-olmanin-anahtaridir/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...